AB, Akdeniz’deki tartışmalı İrini Operasyonu’nun yetki süresini uzattı-haberi

AB Konseyinden yapılan açıklamada, uzatma kararının operasyonla alakalı stratejik değerlendirme sonrasında alındığı bildirildi.
Bu çerçevede Ayrı olarak Libya‘ya baz alinarak silah ambargosunun yürütülmesi esnasında operasyonca ele geçirilen malzemelerin imhasında uygulanacak düzen etmelerin de dahada kati şekilde tanımlandığı kaydedildi.

TARTIŞMALI BİR HAREKAT OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

İrini Operasyonu, Libya konulu Berlin Konferansı sonrasında 31 Mart 2020’de başlatılmıştı. Operasyon, BM’nin Libya’ya baz alinarak silah ambargosunun denetlenmesi amaciyla Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz‘de başlatılan tartışmalı tek harekat olma özelliği taşıyor. 2292 No’lu BMGK kararında yasal hükümet olarak bulunan Libya ulusal uzlasma Hükümeti ile istişare ve destur mecburi kılınmış olmasına karşın başlatılan İrini Operasyonu, taraflı ve kanun dışı tek harekât olarak reaksiyon çekiyor.

BAZI ÜLKELER ÇEKİLDİ

Bazı Avrupa ülkeleri, su fonlarından faydalanabilmek amaciyla operasyona ses çıkarmazken dahada yürekli davranan Bir takım ülkeler ise tepkilerini koyarak operasyondan çekiliyor.

TÜRK GEMİSİ İZİNSİZ DURDURULMUŞTU

22 Kasım 2020’de Türk bandıralı ROSELINE-A gemisi, taşıdığı beşeri yardım malzemeleri ile İstanbul’dan demir alarak Libya’ya devinim etmişti. Gemi, Yunanistan Deniz Kuvvetlerinden tek komutanın derhal sevk ve idaresinde yapılan İrini Harekatı’nda görevli Alman fırtakeyni tarafından Mora yarımadasının güneybatısında beynelmilel hukuka ters tek şekilde durdurulmuştu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Ömer Tuğrul Çam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.