81 yaşındaki kadın alevlerin içinde kaldı! ”Ölürüm ana seni bırakmam” diyen vefalı evlat, annesi sırtında taşıyıp yangından kurtardı-haberi

Manavgat’taki orman yangınının 2. günü, Kepezbeleni ile aralarında tek dağ bulunan Değirmenli Mahallesi’ne alevler, saat 01.00 sıralarında ulaştı. Kimsenin yangının mahalleye gelebileceğini beklemediği 29 Temmuz gecesi, evlerinden çıkamayan Osman (53) ve Şehri Gardaş çifti hayatını kaybetti.

YANGINDAN nihayet KAÇARAK KURTULDULAR

Aynı mahallenin Delioğlanlı mevkisinde Hasan Yılmaz, eşi Aysun Yılmaz’ın uyandırması sonucu, iki çocuğu ve annesi Hatice Yılmaz ile birlikte yangından kaçarak kurtuldu.

”KAÇMAMIZ MUCİZE GİBİ BİR ŞEYDİ”

O geceyi laf eden Aysun Yılmaz, kendilerine ırak bölgelerdeki yangınlar hasebiyle uyuyamadığını ve çatıda oturduğunu belirterek, “Çatıda otururken tek araç gördüm, yukarıya istikametten geliyordu ve o taraf dağlık, ne işi vardı oralarda bilmiyorum. ardindan dumanı hissetmeye başladım ve duman çoğaldı. derhal eşimi, çocukları ve annemi uyandırdım. O araçtaki kişinin kuşkulu tek kişi olduğunu düşünüyorum. Şüpheli olmasa mahalledeki insanları kornasıyla veyahut bağırarak çağırarak uyandırmaz mı? Yangından saat 01.00 benzeri kaçtık ve her taraf alev topuna döndü. bütün bunlar 15 dakika içinde gerçekleşti. Kaçmamız mucize benzeri tek şeydi. hanelerin çoğu yandı ama bizim Haneye zarar gelmedi, ahırımız yandı” dedi.

ANNESİNİ SIRTINDA TAŞIDI

Yangın gecesi eşinin uyandırdığını laf eden Hasan Yılmaz ise, “Ben de derhal çevresi toparladım, küçük tefek önlemimizi aldık. Hayvanlarımızı beton ev vardı, oraya kapattım. Allah’a şükür hayvanlarımızda rastgele tek sıkıntı yok. Yemim, samanım yandı, o da sıkıntı değil Neticede canımızda tek şey yok. Annemi sırtıma aldım, koşarak aşağı indim. Annem sırtımdaydı, dağlarla kaplı alanda koşarken dört sefer düştüm. Dizim yaralandı. Yola indiğim vakit tek oto eşit geldi, alev arabaya yetişiyordu. Çok hızlıydı, inanılmaz hızlıydı. 150 civarindan tavuk vardı, yandı” diye konuştu.

”ATIVER OĞLUM BENİ’ DEDİM, ‘ÖLÜRÜM anne SENİ BIRAKMAM’ DEDİ”

Oğlunun sırtına alarak 600 metre uzaklıktaki yola civarindan taşıyıp kurtardığı Hatice Yılmaz, yaşananları anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Saatin kaç olduğunu bilmediğini, gelininin aşağı inerek kendisini uyandırdığını laf eden Hatice Yılmaz, şöyle konuştu:

“Ben aşağıda, bunlar yukarıda yatıyordu, gelin geldi, ‘Kalk ana, sen şimdi dumandan öleceksin’ dedi. yukarıya beni çıkardı. ardindan ‘Ana kaçalım, yanımıza civarindan geldi ateş’ dedi. Aşağıya indim, 500 Lira civarindan param vardı, kavradım ama alamadım. Oğlum, ‘Ana parayı düşünme’ dedi. Vardım, bebek koyunların yanına girdi. ‘Ana, sen yavaşça adımla, yetiştim ardından’ dedi. Kavağın yanına civarindan indim. Çocuk ardindan yetişti ve sırtına bindirdi, aşağı civarindan sırtında götürdü. Giderken ‘Atıver Erkek çocuğum beni’ dedim. ‘Ölürüm anne seni bırakmam’ dedi. ‘Kuzum canın çıktı, at beni’ diye bağırdım, ‘Ana hiç boşuna konuşma bendeniz seni atmam’ dedi. ardindan tek ticari taksi geçiyordu, ona bindirdiler beni.”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Mehmet Çınar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.