7 hipodromda İlkbahar-Yaz yarış sezonu başlıyor-haberi

İstanbul’da at yarışları ilkbahar-yaz sezonu 14 Nisan Çarşamba bugünü başlayacak. Sezonun açılışında, üç ihtiyar İngiliz tayları çim pistte 1400 metre mesafede, handikaper Orhan Meker yerine düzen eden koşuda (KV-18) ve üç ihtiyar İngiliz tayları çim pistte 1400 metre mesafedeki Ergin Talay Koşusu’nda (KV-8) ugras verecek.

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda İlkbahar-Yaz yarış sezonlarinda 93 yarış gününde, 459’u çim ve 288’i sentetik olmak üzere toplamda 747 koşuda safkanlar birincilik amaciyla alana çıkacak. Bu koşuların 427’sinde safkan İngiliz atları, 320’sinde safkan Arap atları start alacak.

İstanbul ilkbahar-yaz yarış sezonlarinda yarışlar; Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım aylarında Çarşamba, Cuma ve sektör günleri olmak üzere haftada üç vakit yapılacak. 

GAZİ KOŞUSU 27 HAZİRAN’DA

Türk yarışçılığının en mühim mücadelesi var olan Gazi Koşusu, 27 Haziran sektör bugünü 95’inci sefer gerçekleştirilecek. Veliefendi Hipodromu’nda düzen edecek başka mühim koşular ise şöyle; 

Erkek Tay deney ve Dişi Tay deney Koşusu:16 Mayıs Pazar,

Kısrak Koşusu ve (G2) Sait Akson Koşusu: 6 Haziran Pazar,

İstiklal Savaşı Koşusu: 25 Haziran Cuma,

Niğbolu Koşusu: 25 Temmuz Pazar,

Çanakkale Zaferi Koşusu: tek Ağustos Pazar

Veliefendi Koşusu: 19 Eylül Pazar

Çaldıran Koşusu: 24 Ekim Pazar

ANKARA KOŞULARI

Ankara’da sezon 13 Nisan Salı bugünü açılıyor. 75. sene Hipodromu’nda tasarilanan 83 yarış gününde 401’i Çim ve 289’u Kum olmak üzere toplamda 690 koşunun yapılması planlandı. Bu koşuların 385’inde safkan İngiliz atları, 305’inde ise safkan Arap atları birincilik amaciyla piste çıkacak. Ankara’da İlkbahar-Yaz sezonlarinda yarışlar; Ekim-Kasım aylarında Perşembe ve Cumartesi günleri olmak üzere haftada iki gün, Nisan-Eylül aylarında ise Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri haftada üç vakit düzenlenecek.

Ankara’da sezonun Bir takım mühim koşularının tarihleri ise şöyle;

TBMM Koşusu: 8 Mayıs Cumartesi

Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusu: 29 Mayıs Cumartesi

Mehmet Akif Ersoy Koşusu: 5 Haziran Cumartesi

Ankara Koşusu: 25 Eylül Cumartesi

Hatay Koşusu: iki Ekim Cumartesi

Kraliçe Elizabeth Koşusu: 9 Ekim Cumartesi

Cumhuriyet ve Cumhurbaşkanlığı Koşuları: 30 Ekim Cumartesi 

BURSA OSMANGAZİ HİPODROMU’NDAKİ YARIŞLAR

Bursa’da ise tertemiz sezon perdesi 12 Nisan Pazartesi bugünü açılıyor. İlkbahar-Yaz sezonunda, 62 yarış gününde 290 Çim ve 206 Kum olmak üzere toplamda 496 koşu düzenlenecek. Bursalı yarışseverler bu koşuların 280′ inde İngiliz, 216’sında ise Arap atlarının mücadelesine şahit olacak. Osmangazi Hipodromu’nda yarışlar Pazartesi ve Cuma günleri olmak üzere haftada iki vakit yapılacak. 

İZMİR ŞİRİNYER

İzmir’de safkanlar 15 Nisan’da yarışseverlerle buluşacak. 61 yarış gününden oluşan ve 13 Kasım’a civarindan sürecek var olan yaz sezonu süresince 277’si çim, 190’ı kum olmak üzere toplamda 467 koşu düzenlenecek. 261 tanesinin safkan İngiliz atlarına ve 2016 tanesinin de Arap safkanlarına mahsus olarak koşulacağı bu mücadeleler yaz sezonu süresince Şirinyer Hipodromu’nda yarışseverlerle olacak. İzmir yaz yarış takvimi; Nisan-Haziran Eylül-Kasım ayları arasında Perşembe ve Cumartesi günleri, Temmuz-Ağustos aylarında ise Cumartesi ve sektör günleri koşulacak şekilde planlanmıştır.

Şirinyer Hipodromu’nda 28 Ağustos Cumartesi bugünü düzen edecek 175.000 Lira ikramiyeli, dört ihtiyar safkan Arap atlarına mahsus Ethem Menderes Koşusu (G3/DHT), İzmir’in İlkbahar-Yaz takvimindeki en mühim koşusu olarak göze çarpıyor.

ADANA, ELAZIĞ VE ŞANLIURFA

Adana’da 40 yarış gününden oluşan sezon 13 Nisan’da start alacak. 182’si çim, 115’i kum var olan toplamda 297 koşunun 165’i İngiliz, 132’si de Arap atlarının mücadelesine oyun alani/sahne olacak. 

Elazığ’da 14 Nisan Çarşamba bugünü başlayacak yaz sezonu 10 Kasım Çarşamba bugünü nihayet bulacak. Sezon boyu düzen edecek 255 koşunun 141’inde İngiliz, 141’inde ise Arap safkanlar ter dökecek. tasarilanan 44 yarış gününde, Nisan-Haziran ve Ekim-Kasım aylarında Yalnızca Çarşamba, Temmuz-Ağustos aylarında Pazartesi ve Çarşamba, Eylül’de ise sektör ve Pazartesi günleri yarış düzenlenecektir.

Şanlıurfa’da İlkbahar-Yaz sezonu 12 Nisan-28 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Toplamda 84 koşunun 41’i safkan İngiliz atları, 43’ü ise safkan Arap atları amaciyla düzenlenecek. Şanlıurfa Hipodromu’nda 12 yarış bugünü olarak tertiplenen takvimde yarışlar Pazartesi günleri koşulacak.

DHA

  • At Yarışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir