30 binden fazla düzensiz göçmen sınır dışı edildi-haberi

Düzensiz Göç Strateji dokümanı ve ulusal Eylem Planı çerçevesinde yakalanan düzensiz göçmenler charter seferleriyle ülkelerine gönderiliyor. Ülke genelinde değişik tarihlerde yakalanan ve İl Göç İdaresi art Gönderme Merkezlerinde belli tek süre süreyle barındırılan düzensiz göçmenlerin ülkelerine gönderilmeleri amaciyla çalışmalar sürüyor.

Edirne art Gönderme Merkezi’nde işlemleri tamamlanan 136 göçmen de, Afganistan’a gönderilmek üzere zaptiye eşliğinde otobüslerle İstanbul Havalimanı’na götürüldü. Göçmenler İstanbul Havalimanı’ndan kalkan charter uçağıyla Kabil’e gönderilecek. Bu gece de İstanbul ve Edirne Valiliğince işlemleri süre gelen 272 Afganistan vatandaşının iki charter seferi ile ülkesine gönderileceği öğrenildi.

18 BİNDEN çok GÖÇMEN GÖZETİMDE

Göç İdaresi Başkanlığından alınan bilgiye göre, art Gönderme Merkezlerinde bu erken itibarıyla 86 değişik uyruktan 18 bin 730 yabancı gözetim altında bulunuyor. Bu yabancılardan 11 bini Afganistan, iki bin 902’si Pakistan, bin 687’si Suriye, üç bin 141’i başka uyruklardan oluşuyor. halk düzenini bozan her Suriyeli’nin gözetime alındığı da bilgilere yansıyor.
27 ocakta tarihinde Afganistan’a uçuşların açılmasından bu yana 9 bin 730’u 53 charter seferiyle ve 6 bin 200’ü tarifeli olmak üzere toplaminda 15 bin 930 Afganistan tebaalı yabancı ülkesine art gönderildi.

Yılbaşından bu yana 354’ü iki charter seferiyle ve dört bin 765’i tarifeli uçuşlarla olmak üzere toplaminda 5 bin 119 Pakistan tebaalı yabancının ülkesine dönüşü sağlandı. 9 bin 981’i ise başka uyruklardan olmak üzere bu sene başından bu yana ülkesine gönderilen düzensiz göçmen sayısı üç bin 30’a ulaştı. sınır dışı işlemlerinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 76 artış sağlandı. (İHA)

Ege sularında göçmen hareketliliği sürüyor İlginizi Çekebilir Ege sularında göçmen hareketliliği sürüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir