28 Şubat davasında cezası kesinleşen 14 emekli askerin rütbeleri sökülecek-haberi

28 Şubat zamani hasebiyle yargılamaları süre gelen ve dahada evvel müebbet mapus cezasına çarptırılan emekli komutanlar Çevik tek ve Çetin Doğan’ın da içinde bulunduğu 14 komutanın cezalarının kesinleşmelerinin derhal peşinden yakalama kararı çıkarıldı. bu erken de çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli askerlerin rütbelerinin sökülmesi talebiyle Genelkurmay Başkanlığı ve ulusal müdafaa Bakanlığı’na ova gönderildi.

KESİNLEŞEN KARARA GÖRE GEREĞİ YAPILMASI İSTENDİ

Ankara 5. Ağır karar Mahkemesi, cezası kesinleşen cezalilar Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat esas Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker’e ait kesinleşme şerhlerini, Genelkurmay Başkanlığına ve ulusal müdafaa Bakanlığına iletti. Mahkemenin yazısında, kesinleşen karara göre, 1632 sayılı Askeri karar Kanunu’nun 30 ve 31. maddelerine göre gereğinin yapılması istendi.

“ÇIKARMA CEZASINDA RÜTBELER ALINIR”

Askeri karar Kanununun 30. maddesi, asker kişiler hakkındaki hükümlülük halinde, “Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarma cezası” verilmesini düzenliyor. Yasanın 31. maddesinde ise Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarma cezasının niteliği, “hükümlünün Silahlı Kuvvetlerle ilişiğinin kesilmesi” olarak yer alıyor. Bu ceza, Ayrı olarak tek karara neden kalmaksızın askeri rütbe ve memuriyetlerin kaybedilmesi neticelerini doğuruyor.

ÇETİN DOĞAN, BODRUM ADLİYESİ’NE GİTTİ

Diğer istikametten sanıklar arasında bulunan dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın Bodrum ilçesindeki villasında etkin devinim eden dakikalar yaşandı. Çırkan Mahallesi’ndeki villasından üç savunması eşliğinde hususi otomobiliyle saat 15.30’da ayrılan Doğan, Bodrum Adliyesi’ne gitti.

ÇEVİK BİR, TUTUKLANDI

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Orgeneral Çevik Bir, bu erken saat 15.30 sıralarında, Bodrum’un Dirmil Mahallesi, Cennetköy Sitesi’ndeki villasından savunmaları ile ayrıldı. İstanbul’a gitmek üzere yola çıktığı öğrenilen çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli orgeneral Bir, otomobili, 17.30 sıralarında Milas kaza merkezinde anne yolda zabita tarafından duruldu. Yakalanan Bir, Milas İlçe güvenlik Müdürlüğü’ne götürüldü. Bir’in işlemlerinin derhal peşinden Milas Adliyesi’ne derhal sevk edildi. Burada savcıya ifade verdiği anlatilan Bir, Muğla Cezaevi’ne gönderildi.

HAKKI KILINÇ, GÖZALTINA ALINDI

Jandarma genel Komutanlığı Harekat Başkanı çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli korgeneral Hakkı Kılınç, Antalya’nın Manavgat kazasinda gözaltına alındı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Cemil Murat Budak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.