250 şube açacak! ABD’nin ünlü Türk pizzacısı Türkiye’ye geliyor-haberi

ABD’de Champion pizza zinciriyle ismini duyuran Hakkı Akdeniz, şimdi de markasını Türkiye’ye taşıyacak. Pandemiden dolayı Türkiye’de restoran yatırımlarını tek sene erteleyen ve ama bu sene sonuna civarindan İstanbul’daki evvel şubesini açmayı planlayan Akdeniz, Türkiye’de franchise ile büyüyerek 250 şubeye ulaşacak. 2001’de ABD’ye evvel gittiği senelerde hanesiz kalıp sokaklarda yatmak zorunda var olan Akdeniz’in, yaptığı hayır işleriyle ülkede Bir hayli armağanı bulunuyor.

YARIŞMAYI KAZANINCA ŞANSI DÖNDÜ

13 yaşına civarindan Diyarbakır’da ayakkabı boyacılığı yapan ve tek lahmacun salonunda çalışan Hakkı Akdeniz, Diyarbakır’dan Kanada’ya, oradan da New York’a uzanan hikayesini şöyle anlattı: “Bu günlere gelmek tabiki basit olmadı. Evsiz, parasız ve aç kaldığım günler hali hazırda hafızamda. Barınakta tanıştığım hanesiz tek Türk kadını, Manhattan’daki Sivaslı tek restoran sahibinin yanına gitmemi önerdi. O kişi de beni New Jersey’de başka tek restoran sahibi ile tanıştırdı ve orada iş bulmamı sağladı. Kazandığım kazanç ile 2009’da Aşağı doğu Yakası’nda satılık minik tek pizza dükkanı buldum. esya sahibiyle anlaşarak 40 bin dolar ödedim ve dükkanı tuttum. 45 bin dolarlık borcumu da taksitlere böldük. İlk üç ay zarar edince kiramı ödeyemedim. ev sahibi beni sıkıştırırken hatri sayilir büyüklükte tek fırsat yakaladım. 2010’da Javits Center’da pizza yapımı yarışmasına katılarak birinci oldum. derhal peşinden Rivington Caddesi’nde satılık tek dükkan aldım. Aklıma çocukların bana taktığı ‘Champion’ lakabı geldi. Ve bundan ardindan açtığım pizza restoranlarına Champion Pizza ismini verdim.”

İSTANBUL’A FARKLI KONSEPT HAZIRLIYOR

Hakkı Akdeniz, kare şeklindeki pizzalarına ABD’de alakanın çok olduğunu söyledi. Bir takım Hollywood yıldızlarını restoranlarında ağırladıklarını belirten Akdeniz, şu anda 16 restoran ile hizmet veriyor. Bunlardan 7’si Champion Pizza, diğerleri ise değişik konseptteki restoranları. ülkemiz pazarına ABD’dekinden değişik tek konseptle giriş yapmayı planladıklarını söyleyen Akdeniz, “Champion Pizza’nın Türkiye’deki evvel şubesini İstanbul’da açacağız. Bu sene sonuna civarindan açmayı planlıyoruz. dahada ardindan İstanbul içinde ve başka şehirlerde franchise vererek büyümeyi hedefliyoruz. Hedefimiz 250 pizza lokantanına ulaşmak” diye konuştu.

Akdeniz Ayrı olarak Türkiye’de tek pizza okulu açmak benzeri tek hayalinin olduğunu, o okulda yetişecek gençlere kendisinin restoranlarında iş imkanı saglamak istediğini de sözlerine ekledi.

EVSİZLERE PİZZA VE MASKE DAĞITTI

Hakkı Akdeniz, 2012’de Sandy Kasırgası felaketinde gereksinim sahiplerine fiyatsız pizza dağıtarak gündeme gelmişti. Pandemi sürecinde de evsizleri unutmadıklarını kaydeden Akdeniz, “New York’taki dört pizza restoranımızın camına ‘Parası olmayan rastgele tek hanesiz gelip yemeğini ve içeceğini fiyatsız alabilir’ yazdık. tekrar evsizlere 14 tır besin yardımı yaptık. Ayrı olarak moda tasarımcısı var olan eşim hanede kumaştan maske yaptı ve takriben 5 bin adet maskeyi evsizlere dağıttık” diye konuştu.

Kaynak: Dunya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.