2,5 milyon küçükbaş hayvan Katar’a gönderildi iddiası-haberi

Et ve Süt müessesesi tarafından al et fiyatlarına yüzde 48 zam yapılmasıyla birlikte geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşların al et alması imkansız vaziyete gelirken, cumhuriyet milletçe partisi İstanbul mebus Özgür Karabat yasamsal medya hesabından yaşanan et sıkıntısıyla alakalı dikkat çeken izahlar yaptı.

“Sadece Kasım-Aralık 2021’de Katar’a satılan küçükbaş hayvan sayısı 2.5 milyonu buldu” iddiasında bulunan Karabat paylaşımında şunları belirtti:

1) Hükümeti aylardır ‘kıtlık olacak’ diye uyardık. Ama onlar Katar’ı düşündü. Aşağıdaki ibretlik videolarda, insanlarımızın neden kuyruklara, açlığa cezali edildiğini göreceksiniz. Lütfen izleyip paylaşın ki, bütün gerçekleri her biri görsün.

2) Türk lirasının dolar karşısındaki kıymet kaybıyla birlikte canlı hayvan ihracı teşvik edildi. Yalnızca Kasım-Aralık 2021’de Katar’a satılan küçükbaş hayvan sayısı 2.5 milyonu buldu. emredin izleyin, uçaklarla Katar’a hayvanlar bunun benzeri gönderiliyor.

“KATAR’IN Başka bir deyişle SIRA İRAN’A DA YÜZ BİNLERCE HAYVAN SATILIYOR”

3) Uçakların yanında gemilerle de küçükbaş hayvanlar ihraç ediliyor. Katar’ın yanı sıra İran’a da surat binlerce hayvan satılıyor. ak parti Hükümeti ‘İhracatımız rekor kırıyor’ diye söylüyor ama Türkiye’de vatandaşın ete erişiminin azalmasını görmezden geliyor.

4) Katar ve İran benzeri ülkeler Ramazan ayı döneminden evvel et arzını Türkiye’den ithal ettikleri canlı hayvanlarla garanti altına aldılar. Bizde ise et sıkıntısı olduğu amaciyla Et ve Süt Kurumu, ‘Ramazan ayı döneminden evvel ete %48 zam’ yaptı.

5) Şimdi bilgilere bakalım. 2021’in Aralık ayında tek evvelki sene aynı dönemine göre %339,8 artışla 14.8 milyon dolarlık canlı hayvan ihraç edildi. 2022’nin Ocak-Şubat aylarında ise bu rakam %451,5 artışla 31.3 milyon dolar oldu.

6) Yalnızca bu sene evvel iki ayında yapılan canlı hayvan ihracının kilogramı %866 oranında arttı.

* Peki, canlı hayvanların kilogramını vasati kaça sattılar biliyor musunuz? 2.5-3 dolara!

“TÜİK, GERÇEKLERİ HALKTAN GİZLİYOR”

7) TÜİK, nihayet 25 aydır al et istatistiklerini açıklamıyor. Gerçekleri halktan gizliyorlar. TÜİK’e göre küçükbaş hayvan sayısı artıyor ama doğru değil. Kesilen ve ihraç edilen hayvanların küpeleri sistemden düşülmüyor.

8) Hangi şehirde ne civarindan hayvan stoku var? Güneydoğu ve Çukurova Bölgeleri’ndeki hatri sayilir büyüklükte çiftliklerde ne civarindan hayvan kalmıştır? Açıklayın da bilelim… Adana’da, Mersin’de, Gaziantep’te neden kasaplar isyan ediyor, çıkın konuşun.

9) Siyaset, öngörülebilirlik üstüne yapılması koşul olan disiplinler bütünüdür. ama AKP, gelişmeleri okumayıp, atacağı adımların ani çok ay sonraki yansımalarını hesap etmiyor. bu sebeple sırf ‘ihracat rekor kırıyor’ demek amaciyla canlı hayvan ihracını destekledi.

10) Pandemi döneminde hatırlarsanız, dünyanın hububat ambarı Rusya ve Ukrayna benzeri ülkeler, ‘Öncelik kendisinin vatandaşım’ diyerek tarım ihracatına kısıtlama getirdiler. Peki, ak parti ne yapıyor? Öncelik Katarlılar diyor. onay sizin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir