2022 Finlandiya Çalışma Vizesi İşlemleri

Finlandiya, Avrupa’nın kuzeyinde bulunan, doğuda Rusya, kuzeyde Norveç, batıda İsveç ile sınırdaş olan bir İskandinav ülkesidir. 337,030 km² yüzölçümüne sahip Finlandiya’nın 2022 Mayıs verilerine göre nüfusu 5.6 milyon civarındadır. Finlandiya’nın başkenti Helsinki’dir.

Finlandiya çalışmak için her geçen gün daha popüler bir destinasyon olmaktadır. Çalışan ve çalışmak isteyen pek çok yabancı ülke vatandaşının Finlandiya’yı tercih etmesinin sebepleri arasında ülkenin sahip olduğu yüksek refah seviyesi bulunmaktadır. En gelişmiş sektörlerin finans, sigorta, ticaret, inşaat, kamu hizmetleri, ulaştırma ve haberleşme gibi sektörler olduğu Finlandiya’da çalışmak isteyen kişilerin çalışma vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Türkiye’den Finlandiya’ya çalışma vizesi başvurusunda bulunan kişilere danışmanlık hizmeti veren yetkili kurum Vizem.net’in uzman danışmanlarına Finlandiya çalışma vizesi hakkında merak edilenleri sorduk.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Finlandiya Çalışma Vizesi Şartları Nelerdir?

Finlandiya çalışma vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Finlandiya’da geçerli bir iş kontratına sahip olmak
 • Bir üniversite derecesine sahip olmak (sezonsal iş hariç)
 • Bir alanda profesyonel olarak çalışıyor olmak
 • Hiçbir sabıka kaydına sahip olmamak
 • Finlandiya’ya bir tehlike teşkil etmemek
 • Tüm Fin kanunlarına uygun hareket etmek
 • Schengen bölgesinde hiçbir seyahat engeli bulunmamak
 • Uzmanlık vizesi için: Vasıflı işçi kategorisine girmek
 • Refah ve sağlık hizmeti için: Mesleği yapmak için yetkiye sahip olmak
 • Girişimci vizesi için: Özel girişimci, bir kollektif şirkette ortak, bir limitet ortaklıkta komandite ortak, sınırsız yeniden finansman mükellefiyetine sahip bir kooperatifin üyesi ve limitet şirkette bir girişimci serbest çalışan olarak adlandırılan bir serbest meslekte çalışmak
 • Start-up vize için: Bir start-up planına ve finansal desteğe sahip olmak
 • Uzmanlık ve AB Mavi Kart vizesi için: Ortalamanın üstünde bir maaşa ve gerekli olan işi tamamlamada yüksek yeterliliğe sahip olmak
 • Araştırmacı vizesi için: Araştırmacı statüsünü kanıtlayan geçerli bir sertifikaya sahip olmak
 • Bilimsel araştırma için: Bilimsel bir projede çalışmak için bir davete sahip olmak
 • Dini iş vizesi için: Kayıtlı bir dernek tarafından işe alınmak
 • Au Pair vizesi için: 17-30 yaşları arasında olmak

Finlandiya Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

Finlandiya çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Finlandiya iş arama vizesi: Finlandiya’da bir lisans programı bitiren kişilerin başvurabileceği iş arama vizesi, 1 yıl geçerlidir ve iş ararken Finlandiya’da kalmaya izin vermektedir.
 • Avrupa Birliği mavi kart: Avrupa Birliği mavi kartı, Finlandiya’da çalışmak isteyen yüksek niteliklere sahip, lisans derecesi olan ve aldığı maaş ortalamanın üstünde yer alan kişilere verilmektedir. Alabilmek için elde edilen brüt gelirin aylık en az 4,929 euro olması şartının arandığı Avrupa Birliği mavi kartı, 2 yıl geçerlidir ve iş sahibi olunduğu sürece 2 yılda bir yenilenmektedir.
 • Finlandiya girişimci vizesi: Girişimci vizesine sahip olabilmek için özel girişimci, kollektif şirkette ortak, limited ortaklıkta komandite ortak, sınırsız yeniden finansman mükellefiyetine sahip bir kooperatifin üyesi veya bir limited şirkette girişimci olma şartları aranmaktadır. Girişimci vizesine sahip olan kişilerin işletmelerini Finlandiya Patent ve Kayıt Ofisi tarafından sürdürülen ticaret siciline kayıt ettirmesi zorunludur.
 • Finlandiya start-up girişimci vizesi: Yeni kurulmuş bir işletmeye sahip olanların almaya hak kazandığı start-up vizesine başvurmadan önce “Business Finlandiya” isimli parlamentonun kurduğu şirketten pozitif bir yeterlilik beyanına sahip olma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Finlandiya uzman vizesi: Finlandiya’da herhangi bir alanda uzman olarak çalışabilecek, nitelikli işçi kategorisindeki kişilerin başvurabileceği uzman vizesini alabilmek için aylık gelirin en az 3000 euro olma şartı aranmaktadır.
 • Finlandiya din işleri çalışma vizesi: Bir dini dernek için çalışan kişiler, din işleri çalışma vizesine başvurabilmektedir. İşverenin kaydedilmiş bir dernek olması ve çalışan kişinin geçerli bir iş kontratına sahip olması din işleri çalışma vizesi için gerekli şartlar arasında yer almaktadır.
 • Finlandiya Au Pair vizesi: Au Pair vizesi, 17-30 yaş arasındaki genç bireylerin Finlandiya’da bir ailenin yanında çalışarak Fin kültür ve diline yakınlaşmaları amacıyla verilmektedir.
 • Finlandiya mevsimlik çalışma vizesi: Kısa dönem vize türleri arasında yer alan mevsimlik çalışma izni, 3 ay için geçerlidir.

Finlandiya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya çalışma vizesi, Finlandiya’da bir işe başvurmuş ve başvurusu onaylanmış kişiler tarafından alınabilmektedir. Finlandiya çalısma vizesi başvuru işlemlerine başlamadan önce işveren ile çalışacak kişi arasında bir iş sözleşmesinin yapılmış olması gerekmektedir. Finlandiya’da bir işveren ile yapılan iş  sözleşmesi, Finlandiya çalışma vizesi başvurusu sırasında gerekli evraklar ile birlikte teslim edilmelidir. Online veya kağıt üzerinden başvuru yapılabilecek Finlandiya çalışma vizesi için gerekli olan orijinal evrakların teslimi ve biyometri işlemleri, Ankara’da hizmet veren vize başvuru merkezine gidilerek yapılmaktadır.
Finlandiya çalışma vizesi başvurusu için evrak teslimi ve biyometri işlemlerini yapacak kişiler için vize randevusu Vizem.net danışmanları tarafından alınabilmektedir.

Finlandiya Çalışma Vizesi İçin Başvuru Evrakları Nelerdir?

Finlandiya çalışma vizesi için gerekli başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli pasaport
 • Eksiksiz şekilde doldurulmuş Finlandiya çalışma vizesi başvuru formu
 • İstenen özelliklerde biyometrik pasaport fotoğrafı
 • Başvurunun yapıldığı ülkede yasal oturuma sahip olunduğunu gösteren evrak
 • Çalışan kişinin maaşının Finlandiya’da yaşamak için yeterli olduğuna dair kanıt

Finlandiya çalışma vizesi başvurusunda standart evraklara ek olarak başvurulan vize türüne göre başka evraklar da talep edilebilmektedir.

Finlandiya Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Finlandiya çalışma vizesi ücreti, başvurunun yöntemine göre değişmektedir. Online yapılan Finlandiya çalışma vizesi başvurularında ücret 490 euro iken, kağıt üzerinde yapılan başvurularda ücret 690 eurodur.

2022 yılı için tüm vize harcı, randevu işlemleri, seyahat sağlık sigortası, yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Finlandiya çalışma vizesi masrafları ortalama 1080 euro tutmaktadır.

Finlandiya Çalışma Vizesi Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Finlandiya çalışma vizesi başvuru sonucu, başvurunun online yapılması durumunda e-servis aracılığıyla, kağıt üzerinden yapılması halinde Finlandiya Göç Ofisi tarafından başvurunun yapıldığı ülkede bulunan ve başvuru sahibini e-mail veya posta ile bilgilendiren Finlandiya dış temsilcilikleri aracılığıyla öğrenilmektedir.

Finlandiya oturma ve çalışma izni ilgili ülkedeki dış temsilciliğe gönderildikten sonra çalışmak için Finlandiya’ya gidilebilir.

Finlandiya Çalışma İzninin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Finlandiya çalışma izninin geçerlilik süresi vize türüne bağlı olarak değişebilmektedir. Finlandiya çalışma izni için geçerlilik süresi, hükümet kararınca B sınıf çalışma izinleri için 1 yıl, devamlı izin olarak bilinen A sınıf izin olması halinde başvuran kişinin Finlandiya’da işe sahip olduğu sürece devam etmektedir.

Finlandiya Çalışma İzni Uzatılabilir Mi?

Evet, Finlandiya çalışma izni uzatılabilir. Finlandiya’da çalışmak için alınan vize türüne bağlı olarak her yıl veya her 4 yılda bir çalışma izni başvurusu yapılabilir.

Geçiçi ise her yıl, devamlı ise her 4 yıldan sonra uzatılması gereken Finlandiya çalışma izninin geçerliliğini yitirmeden en az 3 ay önce uzatma başvurusu yapılması gerekmektedir. 5 yıl boyunca oturma izni ile Finlandiya’da yaşayan kişiler, oturma izni iptalini gerektiren bir sebep olmadıkça süresiz olarak geçerli olan oturma vizesine başvurabilmektedir.

Çalışma Vizesi Aldıktan Ne Kadar Sonra Finlandiya’ya Çalışılabilir?

Çalışma vizesi aldıktan kısa bir süre sonra Finlandiya’da çalışılabilir. Başvuru yapan kişinin oturum kartı onaylandığında kişisel bilgiler otomatik olarak Fin Nüfus Bilgi Sistemi’ne kayıt edilmektedir.

Çalışma Vizesi İle Finlandiya’da Çalışırken İşveren Değiştirilebilir Mi?

Çalışma vizesi ile Finlandiya’da çalışırken, spesifik bir işveren özelinde çalışma iznine başvurulmuşsa işveren değiştirilemez. İşveren değişimi yapmak isteyenler Finlandiya çalışma iznine yeniden başvurmalıdır.

Finlandiya’da çalışmak için iş değişimine izin veren bir çalışma izninine başvurulmuşsa işveren değişiminde bir problem yaşanmamaktadır. Birden fazla işveren için çalışmak isteyenler, Finlandiya çalışma vizesi başvurularına ‘birden fazla işveren’ seçeneğini başvurularına eklemek zorundadır.

Finlandiya Çalışma Vizesi İle Aile Üyeleri Finlandiya’ya Gelebilir Mi?

Finlandiya çalışma vizesi ile aile üyeleri Finlandiya’ya gelebilmektedir. Finlandiya’da çalışma izni olan kişilerin aile üyeleri, aile birleşimi ile oturum izni başvurusu yapabilmektedir.

Çalışma Vizesi İle Finlandiya Kalıcı Oturma İzni Alınabilir Mi?

Evet, çalışma vize ile Finlandiya kalıcı oturma izni alınabilir. Kalıcı Finlandiya oturma izni, 5 yıl boyunca sürekli oturum izni ile ülkede yaşayanlara verilmektedir.

Finlandiya oturma izni şartları arasında yer alan Finlandiya vize hamilleri 5 yıl ikamet etme şartını sağlayan kişiler Finlandiya aile birleşimi ile gelmiş kişiler kalıcı oturum izni için başvurabilmektedir.

Çalışma Vizesi İle Finlandiya Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Evet, çalışma vizesi ile Finlandiya vatandaşlığı alınabilir. Finlandiya vatandaşlık şartları arasında Finlandiya’da kesintisiz bir şekilde 5 yıl yaşamak ve kalıcı oturum iznine sahip olmak bulunmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir