2 Mart'ta okullar hangi illerde açılacak? Yüz yüze eğitim nasıl olacak? İstanbul, Ankara, İzmir'de okullar ne zaman açılacak?-haberi

Okulların açılacağı ve surat yüze eğitime geçileceği tarihe ait nihayet dakika haberleri aratılıyor. Öğrenciler ve velilerin gündeminde okulların açılacağı vakit yer alıyor. bakanlar heyeti toplantısı sonrası İzah yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, surat yüze eğitimle ilgili, “Okullar ülkemiz genelindeki bütün mektep öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve ortada riskli şehirlerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil başka kademelerde de eğitim öğretime başlanacaktır” dedi.

DÜŞÜK, ortada VE YÜKSEK RİSKLİ İLLER HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

Okullar hangi şehirlerde açılacak?

Okullar, ülkemiz genelindeki bütün mektep öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacak. bunun için ek olarak Ankara, Bursa, Eskişehir, Şanlıurfa ve Diyarbakır’ın da aralarında bulunduğu düşük ve ortada riskli şehirlerde ortaokullar ve liseler dahil, başka kademelerde de eğitime başlanacak. 

İstanbul, İzmir, Edirne, Konya, Trabzon, Sinop ve Samsun benzeri çok ve çok fazla riskli şehirlerde ise mektep öncesi eğitim kurumları, evvel okullar, 8. ve 12. sınıfların dışında liselerde surat yüze sınavlar yapılacak. Her mektep surat yüze imtihanları 8 Mart’tan bu yana kendisinin takvimine göre belirleyecek. Düşük ve ortada riskli okullarda ise surat yüze eğitimin seyreltilmiş ve kademeli şekilde başlaması planlanıyor.

İlgili Haberler
Son dakika | Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı! Kısıtlamalar…

Milli Eğitim Bakanlığı’nca kademeli surat yüze eğitime geçiş kapsamında ülkemiz genelinde ilkokullarda bütün derslik seviyelerinde, ortaokul 8. ve lise 12. sınıflarda iki Mart’tan bu yana surat yüze eğitim başlatılacak. 2020-2021 eğitim öğretim döneminin 25 ocakta 2021’de başlayan yarı sene tatili, 15 Şubat’ta sona erdi. Bakanlığın kararı doğrultusunda, ülkemiz genelindeki köy okullarının bütün kademeleri ve eğitimin başlangıcı var olan bütün bağımsız anaokulları 15 Şubat’ta surat yüze eğitime başladı.

2 Mart’tan bu yana ise bütün ilkokullar ve bu ilkokulların bünyesindeki anne sınıflarında seyreltilmiş şekilde haftada iki vakit 12 ders saati surat yüze eğitim yapılacak. başka ders saatleri uzaktan eğitim yoluyla işlenecek. bütün resmi ve hususi ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da surat yüze eğitime başlanacak. Ortaokul 8. sınıflarda için dersler, haftada toplaminda 22 ders, imam hatip ortaokulu kademesinde ise haftada 24 ders şeklinde surat yüze işlenecek. başka ders saatlerinde ise uzaktan eğitime ayni ritimde devam edilecek.

Bir ders 30 dakika, teneffüsler ise 10’ar dakika

Yüz yüze eğitimlerde tek ders 30 dakika, teneffüsler ise 10’ar dakika olacak. surat yüze eğitim dışında var olan bütün dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak. Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda bütün dersler, uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye ayni ritimde devam edilecek. İlkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren hususi eğitim okulları ve hususi eğitim anasınıfları ile başka okullar bünyesindeki hususi eğitim sınıflarında da iki Mart itibarıyla haftada 5 vakit surat yüze eğitime başlanacak.

Bilim ve zanaat Merkezleri de programları dahilinde surat yüze eğitime geçecek. Özel eğitim okulları ve sınıfları, hususi gereksinimli öğrenciler amaciyla de aynı tarihten bu yana surat yüze eğitim vermeye başlayacak. Liseler, tertemiz eğitim öğretim dönemine uzaktan eğitimle başladı. iki Mart itibarıyla 12. sınıflarda seyreltilmiş derslik uygulamasıyla surat yüze eğitime geçilecek.

Lise nihayet sınıflarda iki Mart itibarıyla surat yüze yapılacak dersler, öğrencilerin merkezi imtihanlara ait beklenti ve ihtiyaçları da dikkate alınarak, haftada asgari 16, en çok 24 saat olacak şekilde eğitim müessesesi müdürlüklerince belirlenerek planlanacak.

2 Mart’tan bu yana başlanacak

Yüz yüze eğitim dışında var olan bütün dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak. Öğrenciler, ölçme ve değerlendirme uygulamalarında, surat yüze ve uzaktan eğitim kapsamında işlenen derslerin bütün konularından sorumlu olacak.

Liselerde 12. derslik dışındaki başka kademelerde uzaktan eğitime ayni ritimde devam edilecek. surat yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım isteğe bağlı olacak ve ayni ritimde devam zorunluluğu aranmayacak. ama surat yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak öğrenciler amaciyla velileri, öğrenciyi surat yüze eğitim amaciyla eğitim kurumuna yollamak istemediklerine değin taleplerini, tek dilekçeyle eğitim müessesesi müdürlüğüne iletecek.

Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, iyi sanatlar ve spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının surat yüze eğitimlerine bütün derslik seviyelerinde iki Mart’tan bu yana başlanacak.

5 vakit surat yüze eğitim

Mesleki eğitim merkezlerinde okulda yapılan alan/dal derslerinin öğretimine uzaktan eğitim yoluyla ayni ritimde devam edilecek. Lise kademesinde eğitim veren bütün hususi eğitim okulları ve başka okullar bünyesindeki hususi eğitim sınıflarında da iki Mart’tan bu yana haftada 5 vakit surat yüze eğitime geçilecek.

Liselerde bütün derslik seviyelerinde birinci döneme ait yapılamayan sınavların takvimi, iki Mart’tan bu yana iki haftayı geçmeyecek şekilde eğitim müessesesi alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak.

1 Kasım 2020’ye civarindan işlenen konularla sınırlı

Birinci dönemde yapılamayan sınavların kapsamı, tek Kasım 2020’ye civarindan işlenen konularla sınırlı tutulacak. rastgele tek nedenle imtihanlara katılamayan ve mektep yönetimince mazereti ahenk gösteren görülen öğrenciler, alakalı alan zümre öğretmeninin belirleyeceği tarihte imtihana alınacak. imtihan tarihleri, asgari tek hafta evvelce öğrencilere duyurulacak ve e-Okul Sistemine işlenecek.

Resmi ve hususi okullarda imtihanlara girebilecek

Sorumluluk imtihanları da 2-31 Mart döneminde bitirecek şekilde eğitim müessesesi müdürlüklerince planlanacak. İller arası hareketliliğin azaltılması emeliyle surat yüze eğitim kapsamına alınmayan sınıflar düzeyindeki öğrenciler, istemeleri halinde, KKTC dahil bulundukları yerleşim yerlerinde tahsil gördükleri mektep ile aynı mektep türündeki eğitim kurumlarında, aynı mektep türü bulunmaması seklinde aynı programı uygulayan resmi ve hususi okullarda imtihanlara girebilecek.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile iyi sanatlar ve spor liselerinde ise öğrenciler, bulundukları yerleşim yerlerine yakın kent ve ilçelerde, kayıtlı olduğu okulla aynı okul/program türü/alan/dalı bulunması şartıyla imtihanlara girebilecekler.

Yüz yüze eğitim nasıl olacak? 

1 Mart olarak açıklanan dahada ardindan da tek vakit ertelenen surat yüze eğitimle alakalı gözler bakanlar heyeti toplantısına çevrilmişti. ağırbaşlı toplantının derhal peşinden kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;

”Yeni normalleşme adımlarını başlatıyoruz. Tedbirlerin gevşetilmesi ve sıkılaştırılması salgının seyrine bağlıdır. ülkemiz hatri sayilir büyüklükte tek memleket olduğu amaciyla düzen etmeyi kademeli olarak yapıyoruz. bunun için göre okullarda kademeli olarak surat yüze eğitime geçilecek. Okullar ülkemiz genelindeki bütün mektep öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve ortada riskli şehirlerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil başka kademelerde de eğitim öğretime başlanacaktır. çok ve çok fazla riskli illerimizde ise genel uygulamanın dışında Yalnızca liselerdeki surat yüze sınavlar yapılacaktır.”

  • Okullar hangi şehirlerde açılacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir