2 bin 500 yıllık Yılanlı Sütun restore ediliyor-haberi

Milattan Önce 478 seneninde Pers İmparatorluğu ile batı Anadolu ve Ege Denizi etrafında bulunan kent Devletleri arasında uzunca yıllar süre gelen savaşın sonunda, Yunanlılar tarafından her vakit özgürlüğü hatırlatması emeliyle Apollon’a sunulmak üzere inşa edilen Yılanlı Sütun amaciyla harekete geçildi.

Sultanahmet Meydanı’nda asırlardır duran ve evvel halinden bugüne Bir hayli parçası eksilen eser amaciyla restorasyon çalışmaları başlatıldı.

“BİRBİRİNE SARILMIŞ üç YILAN…”

Yılanlı Sütun’un restorasyon çalışmalarına başladıklarını belirten İBB Kültür Varlıkları ev Başkanlığı Projeler Müdürlüğü Müdür Yardımcısı İrem Bülbül, şunları söyledi:

“Yılanlı Sütun’un restorasyon çalışmalarına başladık. Bu İstanbul’daki en mühim tunç eserimiz. abide birbirine sarılmış üç yılandan oluşmakta. Normalde üzerinde yılan başlarını görmemiz gerekmektedir ama onlar 16-17’nci yüzyıla civarindan varlığını sürdürmüş ve dahada ardindan tahrip olmuş. 19’uncu yüzyılda yapılan tek kazıda da yılan başlarından tek tanesi bulunuyor ve Arkeoloji Müzesi’ne götürülüyor.”

“Zeminin ve taraf duvarların alana çıkartılması ve savunucu alanın restore edilmesiyle başlıyoruz. Sütuna baz alinarak olarak metaldeki korozyonu, orijinal patinayı savunarak Tamamiyle konservatif tek müdahale gerçekleştiriyoruz. Yüzeyindeki kirlilikleri alıyoruz, Bir takım alanlarda çatlaklara minik müdahalelerde bulunacağız. Yeşil rengi ve patinası Tamamiyle korunacak. sema şartlarının el verdiği sürece çalışmalar tek ay içinde tamamlanacak.”

“İSTANBUL HAFIZASINA BÖYLE YER ETMİŞ”

“Pek çok anıtın replikası yapılarak, orijinalinin müzede sergilenmesi vaziyetleri mevzubahis olabiliyor. Burası amaciyla şu anda öyle tek karar yok. Bu karar savunma Kurulu’na da danışarak alınması gereken, dahada ağırbaşlı tek karar. İstanbul hafızasında bu haliyle yer etmiş tek anıt.”

İBB kalıt ekibinde konservatör-restoratör olarak görevli var olan Nazım Can Cihan ise, “Burada 10 kişilik tek ekiple çalışmaları sürdürüyoruz. Arkadaşlar beden duvarında tertemiz yapılmış var olan sıvanın sökümünü gerçekleştirdi ve sonrasında derz açılımı yapıyor. bendeniz de Yılanlı Sütun’un kendisi üzerinde vakit içinde oluşmuş var olan kirlilik ve Bir takım boya akıntılarını temizlemeyle uğraşıyorum. genel tek temizliğin derhal peşinden minimum müdahale, maksimum savunma ilkesiyle çalışmalarımızı tamamlayacağız” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir