1915 Çanakkale Köprüsü’nün çelik yapılarını iki fabrikada 2 bin işçi üretiyor-haberi

“Çanakkale Boğazı’nın gerdanlığı” olarak nitelendirilen proje amaciyla Asya yakasında bulunan Lapseki Şekerkaya ile Avrupa yakasında bulunan Gelibolu Sütlüce mevkilerindeki şantiyelerde 649’u mühendis 5 bin kişiyle yoğun tek çalışma yürütülüyor. Köprünün, ağırlığı 105 bin tonu bulan kalıcı kati yapıları ise Bursa’nın Gemlik ve Kocaeli’nin Gölcük ilçelerindeki Çimtaş fabrikalarında üretiliyor. takriben üç senedir yoğun çalışmaların sürdüğü fabrikalarda işçilerin iki binden fazlası Yalnızca köprü projesine baz alinarak mesai yapıyor. Çelik şaft, ankraj bloğu ve kati kule imalatı da yapılan tesislerde, köprüde araçların geçeceği yolu oluşturacak tabliye blokları amaciyla çalışmalar hızla ayni ritimde devam ediyor.

106 METRELİK DEV VİNÇLER KULLANILIYOR

Gemlik’te tabliyeler amaciyla imalatı tamamlanan paneller, firmanın Gölcük’te bulunan tersanesine aktarılıyor. Burada yapılan blok teşkili ve deney çatımının derhal peşinden Çimtaş’a ait, kendisinin yapımı var olan “GMK-1” adli canli pozisyonlama sistemine sahip gemiyle montaj alanına naklediliyor.

Çeliğin yanı sıra başka malzemelerin de kullanıldığı, her biri 45 metre genişliğinde, 48 metre uzunluğunda ve 700 ton ağırlığındaki 153 bloktan oluşan tabliyeler, Singapur bayraklı, 106 metrelik “Asian Hercules-III” adli yüzer vinçle yerlerine konularak sağlamlaştırılıyor.

DÜNYANIN EN uzunca ortada AÇIKLIKLI KÖPRÜSÜ

Özellikleri itibarıyla “simgelerin köprüsü” olarak anılan, mühendisliğindeki ince detaylarla öne çıkan, “dünyanın en uzunca ortada açıklıklı köprüsü” olacak 1915 Çanakkale Köprüsü‘nün iki ayak aralığı, ülkemiz Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılıyla anlamlandırılarak 2023 metre olarak tasarlandı.

Köprünün kule irtibatları ve unsurları, Türk bayrağına atfen al ve ak renklerde olacak. Her iki yakada kulelerin üst kısmı, Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşı’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak.

İki ayak aralığına ilaveten 770’er metre taraf açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle Çanakkale Boğazı’nın evvel asma köprüsünün uzunluğu dört bin 608 metreyi bulacak.

ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 107’NCİ YIL DÖNÜMÜNDE AÇILACAK

“2×3” şeritle hizmet verecek köprünün tabliyesi 3,5 metre yükseklikte olacak. Tabliyenin her iki tarafında inşa edilecek yürüme yolları, bakım onarım emeliyle kullanılacak. Köprünün, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci sene dönümüne eşit gelen 18 Mart 2022’de hizmete alınması planlanıyor.

Kaynak: Anadolu ajansı / Burak Akay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir