11 CHP’li büyükşehir belediye başkanından zam açıklaması-haberi

Akaryakıt fiyatlarındaki artışa ait 11 CHP’li büyükşehir belediye başkanı müsterek tek İzah yaparak, hükümete çağrıda bulundu.

Ekrem İmamoğlu
(İstanbul), Mansur Yavaş (Ankara), Tunç Soyer (İzmir), Zeydan Karalar (Adana), Yılmaz Büyükerşen (Eskişehir), Özlem Çerçioğlu (Aydın), Muhittin haşere (Antalya), Osman Gürün (Muğla), Vahap Seçer (Mersin), Kadir Albayrak (Tekirdağ) ve Lütfi Savaş‘ın (Hatay) imzasıyla yayımlanan açıklamada, “Toplu taşıma ücretlerine yakın vakitte çok ağırbaşlı artış yaşanması kaçınılmaz vaziyete gelmiştir. Hükümetin destek uygulamasında da ücret artışına giderek, toplu taşımada yaşanan tatsızlıkların önüne geçmesi çok kolaydır” denildi.

İşte o açıklama:

– ülkemiz ekonomisinin içinden geçtiği güç süreçte, ahenk gösteren ücret öngörülebilirlik yerini ne yazık ki hergün ücret artışları ve istikrarsız süreçlere bırakmıştır. tertemiz koşullar vatandaşlarımızı olduğu benzeri mahalli yönetimlerimizi de ağırbaşlı zorluklarla karşı karşıya bırakmaktadır. tek vakit öncesine civarindan dövizdeki hızlı yükseliş hasebiyle akaryakıt fiyatlarında hızlı yükselmeler olmuştur. Bu yükselişler ayni ritimde devam etmekte olup, tarihte evvel kez ülkemizde arka arda 7 vakit süresince akaryakıt ücretleri zamlanmıştır.

YÜZDE 94’TEN çok ARTIŞ OLDU

– Öyle ki, Yalnızca yılbaşından bu yana geçen 70 gün içinde akaryakıt ücretleri yüzde 94’ten dahada çok artış göstermiştir. eş artış, enerji ücretleri amaciyla de geçerlidir. Bu sıra dışı artışlar tek vakit evvel toplu taşımada gerçekleşen ücret artışlarını artık kadük vaziyete getirmiş Hem de vaziyeti öncekinden dahi zorlaştırmıştır.

EN AZINDAN ÖTV ALINMASIN

– Büyükşehirlerimizde sıhhatli ve sürdürülebilir toplu taşıma hizmeti belediyelerimizin en mühim vazifelerindendir. Toplu taşımada kullanılan akaryakıt ve akım benzeri yükselen çalisan maliyetleri, vatan dışı yedek parça kaynaklı bakım onarım maliyetleri de artık belediyeler tarafından kaldırılamayacak civarindan zamlanmıştır. Ne yazık ki dahada evvel defaatle istek ettiğimiz, toplu taşımada kullanılan akaryakıttan en azından ÖTV alınmasın önerimiz de merkezi yönetim tarafından duymazdan gelinmiştir.

– bütün bu süreçleri ele aldığımızda toplu taşıma ücretlerinde yakın vakitte çok ağırbaşlı artışlar olması kaçınılmaz vaziyete gelmiştir. Üzülerek ifade ederiz ki, elimizde olmayan nedenlerle bu artışları vatandaşlarımıza yansıtmak vaziyetinde kalacağız. Ayrıca, kanun gereği ve Meclis kararları çerçevesinde toplu taşımayı fiyatsız kullanan çok sayıda vatandaşımız vardır.

TAŞIMACILAR İLE VATANDAŞLAR KARŞI KARŞIYA GELİYOR

– Vatandaşlarımızın sıhhatli hizmet alması adına, 2016 seneninde yayınlanan yönetmelikle, belediyelerin kent içi toplu taşıma yetkisi verdiği hususi şahıslara ait araçlara ödenen 1.000 TL’lik destek ise aradan geçen senelere karşın artırılmamıştır. Bu durum, bazı vakit taşımacılarla, toplu ulaşımı fiyatsız kullanan vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmektedir. Hükümetin, bu destek uygulamasında da ücret artışına giderek, toplu taşımada yaşanan tatsızlıkların önüne geçmesi çok kolaydır. 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak açıklamamızı kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir