1 Mayıs yürüyüşleri nedeniyle Taksim’e çıkmak isteyen 244 kişi gözaltına alındı-haberi

İşçilerin, hergün çalışma süresinin düşürülmesi amaciyla verdiği mücadeleden doğan tek Mayıs, bu sene koronavirüs önlemleri hasebiyle kutlanmıyor.

TAKSİM MEYDANI’NDA ÖNLEMLER ALINDI

Taksim Meydanı’nda bulunan Cumhuriyet Anıtı ile yolcu Parkı zabita barikatlarıyla çevrelendi ve anıtın bulunduğu alan yaya trafiğine kapatıldı. Bunun yanı sıra alan ve çevresi K-9 bomba arama köpekleri tarafından denetim edildi. Öte istikametten M2 Yenikapı-Hacıosman metro istasyonunun Taksim, Şişhane ve Osmanbey istasyonları kapatıldı.

Sabah saatlerinden bu yana Mecidiyeköy Meydanı, Dolmabahçe ve Barbaros Bulvarı başta olmak üzere Şişli, Beşiktaş ile Beyoğlu’nda tek araya toplanan Bir takım gruplar, ara sokaklardan taksim mahallesi Meydanı’na yürümek istedi.

SLOGAN ATANLARA MÜDAHALE EDİLDİ

Bölgede önlem alan polis, “tam kapanma” tedbirleri kapsamında yürüyüşe destur verilmeyeceğini belirtti. Uyarılara karşın dağılmayıp slogan atarak polise direnen gruplara müdahale edildi.

GÖZALTI SAYILARI ARTIYOR

Kovid-19 tedbirleri kapsamında tatbik edilen “tam kapanma” ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle toplaminda 244 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, vatan Caddesi’ndeki Güvenlik Şube Müdürlüğüne götürüldü.

VALİLİK’TEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği mevzu hakkinda izahta bulunarak, “1 Mayıs çaba ve Dayanışma bugünü kapsamında taksim mahallesi Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sunma, Kazancı Yokuşu‘na karanfil bırakma ve medya izahı isteginde bulunan HAK-İŞ, TÜRKİŞ, Birleşik halk İş, vatan Partisi ve TGB, dogruluk Sen, DİSK, TEÇ-Sen, SİME-Sen, SAHİMSen, DİSK(TMMOB-TTB-KESK) sendikalarının başvuruları, salgınla ugras ve tam kapanma önlemlerine ahenk gösteren olmak kaydıyla Valiliğimizce değerlendirilerek tespit edecek saat aralıklarıyla bu faaliyetlere destur verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir