1 dönümden 10 tona kadar verim alınıyor ama yine de kurtarmıyor! Karpuz üreticileri fiyattan şikayetçi-haberi

Türk Patent ve Marka Kurumunca geçen sene coğrafi işaret tescil dokümanı verilen Adana karpuzunda hasat sürüyor.
Tadı, rengi ve aromasıyla Bilinen Adana karpuzu vatan içinde satışının yanı sıra 8 ülkeye ihraç ediliyor. İl tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Şehirde bu sene karpuz ekiminin takriben 110 bin dekarda gerçekleştiğini söyledi.

“FİYAT 35-55 KURUŞA DÜŞTÜ”

Dekara 3-10 ton randiman alındığını aktaran Tekin, “Erkenci karpuzlarda rekoltemiz belli tek süre dahada düşük oluyor. Hasadın ortalarına ve sonlarına doğru üretimimiz dekara 5-10 ton. İlk hasatta karpuz ücretleri 3,50-4 Lira arasında seyrederken, tüketim azlığından dolayı ücret 35-55 kuruşa düştü. Bu üreticinin maliyetlerini tam karşılayamamakta. Bunun anne sebeplerinden birisi ortada Anadolu ve İstanbul’da havanın serin gitmesi ve tüketimin az olması. aynı zamanda pandeminin kapı araladığı otellerin ve toplu tüketim yerlerinin açık olmamasından karpuz tüketimi az olmakta. Aslında geçen seneye göre karpuz üretimimizde çok farklık yok. geçen sene 120 bin dekar ekim alanı varken bu sene 110 bin dekara düşmüş olmasına karşın fiyatlar bu şekilde seyrediyor.” dedi.

“KİLOGRAMI tek LİRA OLSA ÜRETİCİYİ KURTARIR”

Kenttin karpuz ihracatına da değinen Tekin, “Son vakitlerde mühim gelişmeler olmaya başladı. İhracatımız başladı ve günden güne artmakta. Almanya, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, şimal Makedonya, Bosna Hersek benzeri ülkelere şu anda dışsatım yapıyoruz. İnşallah bu dışsatım hızlı tek şekilde sürdürür ve karpuz ücretleri normal seviyesine gelir. Başka bir deyişle kilogramı tek Lira civarında da olsa üreticimizi kurtarır. Bunun da kısa müddette bu noktaya geleceğini düşünüyorum. İnşallah üreticimizi sevindirecek haberleri kısa vakitte paylaşırız ve üreticimizin yüzü güler diye umut ediyoruz.”

ÇİFTÇİ FİYATLARDAN ŞİKAYETÇİ

Çiftçi Abdurrahman Kaplan da karpuzun ücret olarak en perişan günlerini yaşadığını ifade etti. Karpuz hasadına başladıklarında kilogramını 3,5-4 liradan sattıklarını aktaran Kaplan, “Hasat başladıktan tek hafta ardindan dolaysiz iki liraya düştü. Ondan ardindan karpuz yüklü oto gittikçe ücret da düştü.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Eren Bozkurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir