• BIST
  109.156
 • Altın
  153,298
 • Dolar
  3,8173
 • Euro
  4,5053
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
Yabancıya konut satışında yüzde 70'lik artış
Yabancılara konut satışlarında ekimde 2 bin 677 ile geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 70,9'luk artış yakalanırken, bu rakam aylık bazda en yüksek seviyeye işaret etti.
24 Kasım 2017 / 07:56

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine göre, Türkiye genelinde konut satışları ekimde bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5,7 azalarak 122 bin 882 oldu. Konut satışları ocak-ekim 2017'de ise 1 milyon 153 bin 610 ile geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,2'lik artış kaydetti. Böylece konut satışlarında 10 ayda 87 bin 525 artış yaşandı.

Öte yandan yabancılara konut satışlarında ekimde 2 bin 677 ile bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 70,9'luk artış yakalandı.

Bu rakam, TÜİK'te Ocak 2013'ten itibaren yer alan yabancılara konut satışı verilerinin tarihsel seyrine bakıldığında en yüksek aylık rakama işaret etti.

Geçen yılın 10 ayında 14 bin 776 düzeyinde bulunan yabancılara yapılan konut satışları ise 2017'nin aynı döneminde 17 bin 918'e yükseldi. Böylece bu yılın ocak-ekim döneminde yabancılara konut satışlarında yüzde 21,3'lük artış görüldü.

"YILIN SON 2 AYINDA DA YABANCIYA SATIŞ ARTARAK SÜRECEK"

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, yabancıya konut satışlarının düzenli bir biçimde arttığını vurguladı.

Yılın son 2 ayında da yabancıya satışın artarak süreceğini tahmin eden Elmas, "Yabancıya satıştaki yükseliş, gayrimenkul sektörünün Türk ekonomisine katkısının genişleyerek devam ettiğinin en önemli göstergesidir. Sektörün EximBank imkanlarından faydalanmasının önü açıldığı takdirde yabancıya konut satışı daha da artarak yıllık 10 milyar dolara ulaşacaktır." dedi.

Elmas, ipotekli satışlar incelendiğinde 401 bin 820 konut satışıyla geçen yılın 10 ayının toplamına göre yüzde 14,3'lük artış yaşandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Geçen yılın ekim ayına göre ise bir miktar düşüş konut kredisi faizlerindeki yükselmenin sonucu ortaya çıkmıştır. Buna mukabil peşin veya senetli vadeli konut satışı bir miktar artış göstermiştir. Aylık yüzde 1 kredi oranı son 5 yılın psikolojik üst sınırıdır. Konut kredisi oranlarının düşmesi durumunda ipotekli satışların daha da artması mümkün olacaktır. Konut kredilerinin psikolojik sınır olan yüzde 1 ve altında olması gerektiği düşüncesindeyiz. Kentsel dönüşüm için çıkarılacak kanun hükmünde kararname ve düzenlemelerle, konut üreticilerinin ve vatandaşların mağduriyetinin giderilmesini ülkemiz gerçekleri adına çok olumlu buluyoruz. Bu sayede ülkemizdeki riskli binaların dönüşümü ivme kazanacak ve sektörümüzde artan bir grafikle büyümeye devam edecektir."

"ÜLKEMİZ YABANCI YATIRIMCI İÇİN HALA CAZİP BİR PAZAR"

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt da geçen ay konut satış rakamları açıkladığında, konutta üçüncü seferberlik kampanyasının etkisiyle satışların rekor sevide geldiğini söylediklerini anımsattı.

Kampanyaların sona ermesinin etkisiyle ekimde gerçekleşen yüzde 5,7'lik düşüşü normal kabul etmek gerektiğini vurgulayan Özyurt, "Yabancı satışlara baktığımızda güzel bir tablo görüyoruz. Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70,9 artarak 2 bin 677 olduğunu görüyoruz. Bunda en büyük etken Körfez bölgesinde huzur ve istikrar bozuldukça güvenli bölge olan Türkiye'ye ilgi artıyor olması. Türkiye yabancı yatırımcı için hala cazip ve güvenilir bir pazar, rakamlar bize bunu söylüyor." diye konuştu.

"FAİZLERDEKİ OLASI BİR DÜŞÜŞ SATIŞLARI DAHA DA ARTIRACAKTIR"

Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala ise inşatta KDV oranının ve tapu işlemleri üzerinden alınan harçların düşürülmesi gibi uygulamaların sektöre ciddi ivme kattığını dile getirdi.

Eylülde bu desteğin rüzgarının hakim olduğunu, rekor denilebilecek rakamlar ortaya çıktığını anımsatan Pala, şunları ifade etti:

"Desteklerin sona ermesi, ekim satışlarına düşüş olarak yansıdı. Ancak konut, her zaman daha fazla getirisi olan güvenli bir liman, bunu bilen yatırımcı günlük hareketlenmelerin sonuçlarına göre değil, bu bilinçle yatırımını yapıyor. Gayrimenkul ve inşaat sektörü dış politikada yaşanan siyasi gerilimlere rağmen yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Önümüzdeki günlerde kredi faizlerinde de düşüş olursa bu durum satışlarda ciddi artışa sebep olacaktır. Faiz oranlarının düşmesi ve buna bağlı olarak konutta kredi kullanım oranının artması toplam konut satışlarını da ciddi şekilde artıracaktır."

"İNŞAAT SEKTÖRÜNE VERİLEN DESTEKLER SÜRMELİ"

Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü eylülde rekor denilecek seviyede gelen konut satış rakamlarının ardından, yüzde 5,7'lik azalışın düşüş gibi görünse de ekonomi içinde birtakım dalgalanmaların olmasını normal karşılanması gerektiğini söyledi.

Gelecek yılın sektör açısından hareketli geçeceğini belirten Üçüncü, "Konut sektörü daha uzun yıllar üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edecek. Yüksek prim getirisine sahip olan gayrimenkul sektörü, en iyi yatırım aracı. İnşatta KDV oranının ve tapu işlemleri üzerinden alınan harçların düşürülmesi gibi uygulamalar sektöre ciddi ivme katmıştı. Yatırımların hız kesmemesi için ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmeye devam edilmesi en önemli konuların başında geliyor." değerlendirmelerini yaptı.

"SEKTÖRÜMÜZ, EN GÜVENİLİR VE KAZANÇLI YATIRIM ARACI OLMAYI SÜRDÜRECEKTİR"

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de ekim ayı konut satış rakamlarında bir önceki yıla göre küçük de olsa azalma yaşandığına işaret ederek, "TÜİK'in açıkladığı rakamlar, inşaat sektöründe Dövizdeki dalgalanmaların da etkisiyle yükselen maliyetlerin konut satış fiyatlarına yansıması, banka konut kredi faizlerinin beklenenden daha yüksek olması konut satışlarında bir miktar etkili olduğunu gösteriyor." dedi.

Konut satışlarında bir miktar düşüş gözlense de sektörel açıdan olumlu yönde yükselme gösteren detayların olduğuna dikkati çeken Demir, şöyle devam etti:

"Örneğin, konut satışlarında Türkiye genelinde önceki yılın aynı ayına göre sıfır konut satışı yüzde 2,6 artış yaşanmış. Bu da bize gayrimenkul sektöründe hareketliliğin ekim ve kasım ayında da devam ettiğini gösteriyor. Bu gayrimenkul sektörü açısından olumlu bir gelişme. Ayrıca, TÜİK rakamları geçtiğimiz aylarda biraz durgun seyreden yabancıya konut satışında da artış olduğunu ortaya koydu. İnşaat ve gayrimenkul sektörü açısından bu da olumlu bir gösterge. Başta Körfez ülkeleri olmak üzere Güney Kore ve Avrupa ülkelerinde çalışan vatandaşlarımızın da Türkiye'deki projelere olan ilgisinin ve güvenin devam ediyor olması sektör açısından sevindirici.

Ekonominin lokomotifi olan gayrimenkul ve inşaat sektörünün temsilcileri olarak bizler, içerisinde bulunduğumuz kampanya döneminde üzerimize düşen vazifemizi yaparak ekonomimizin var olan canlılığını zirveye taşıma yönündeki gayretlerimize devam edeceğiz. Sektörümüz, her zamanki gibi en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmayı sürdürecektir."

Bu haber 993 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Ekonomi Kategorideki Diğer Haberler
Brent petrolün varili 64 dolar sınırında
Küresel petrol fiyatları, dün İngiltere'nin Kuzey Denizi'ndeki Forties Petrol Boru Hattı'nın kapatılmasının ardından yaklaşık 2 dolar artarak 65,53 dolara yükselmişti.
Benzine zam geliyor
Bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzin grubunda 7-9 kuruş artış bekleniyor.
Ankara'da su tarifesinde indirim
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde, 16 ilçede su ve atıksu tarifelerinde yüzde 5 indirim kararı alındı.
Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte %11,1 büyüdü
Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1 büyüdü.
Cari açık arttı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre, cari işlemler açığı, ekimde bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 2 milyar 191 milyon dolar artarak 3 milyar 827 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.
Trafik sigortasına yüzde 5+5 zam yapılacak
Trafik sigortasına yüzde 5+5 zam yapılacak. Zamma gerekçe olarak döviz kurundaki artış nedeniyle yedek parça fiyatlarının yükselmesi gösterildi.
Benzine 14 Kuruş İndirim
Benzinin litre fiyatında gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 14 kuruş indirim geldi. Kaynak: Benzine 14 Kuruş İndirim
İlaç fiyatlarına önce Aralık'ta sonra da Şubat'ta zam gelecek
Türkiye’de 915 kalemde ilaç fiyatı 19 Aralık’ta yüzde 16.37 oranında artacak. Bu artış ilacın kaynaktaki satış fiyatından kaynaklanacak. Ancak kur zammı ise şubatta gelecek.
Kasımda en fazla domatesin fiyatı arttı
İTO tarafından, bu yılın kasım ayında İstanbul'da perakende fiyatı en fazla artan ürünün yüzde 36,63 ile domates olduğu bildirildi.
Kuru fasulye, nohut ve barbunya ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı
Kuru fasulye, barbunya, nohut ve börülce ithalatında gümrük vergisi oranları sıfıra indirildi.
İstanbul'da 300 bin yeni konut satılmayı bekliyor
TURYAP Genel Müdür Yardımcısı Çağlar, İstanbul'un özellikle dış çeperlerinde ciddi bir gayrimenkul hareketliliğinin bulunduğunu belirterek, "Tahminlerimize göre İstanbul'da 300 bin sıfır konut satılmayı bekliyor." dedi.
Elektriğe zam geliyor
BOTAŞ, 1 Aralık’tan geçerli olmak üzere doğalgaz santrallarına sattığı doğalgazın fiyatını, yüzde 8 artırdı. Doğalgaz santralları, her 1000 metreküp gaza 704 TL yerine 763 TL ödeyecek. Maliyet baskısı nedeniyle elektrikte 1 Ocak’ta tek haneli fiyat artışı
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
HDP eski Sakarya il başkanına 3 yıl 9 ay hapis cezası Çavuşoğlu: Afrin'e istediğimiz zaman gireriz Türkiye'de 1,5 milyon güvenlik görevlisi var Bozkırda 'bal ormanları' kuruldu Bakanlıktan egzoz muayenesine sıkı takip Eğitime kar engeli 8 ilde naylon fatura operasyonu: 90 kişi hakkında gözaltı kararı Bolu Dağı'nda tırların geçişine izin verilmiyor Uygunsuz asansörlere ceza yağdı Aktif Bank'tan Rıza Sarraf Açıklaması
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası