• BIST
  106.816
 • Altın
  145,637
 • Dolar
  3,5223
 • Euro
  4,1300
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
Uyuşturucu ile mücadele kurulu ve sivil toplum
"Maalesef bizim ülkemizin ve gençliğimizin çok ciddi bir uyuşturucu problemi var. "
04 Temmuz 2017 / 09:43

Yeni Akit yazarı Osman Atalay, günümüzde milyonlarca insanın ölümüne neden olan küresel bir sağlık sorunu haline gelen uyuşturucuyla mücadelede gelinen noktayı ve sivil toplumun önemini kaleme almış.

Atalay'ın yazısı şöyle;

Uyuşturucu madde bağımlılığı günümüzde milyonlarca insanın ölümüne neden olan küresel bir sağlık sorunu haline geldi.

Güney Doğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Türkiye’yi de içine alan ve Balkan rotası olarak kabul edilen Avrupa ve gelişmiş Batı ülkelerine giden uyuşturucu trafiğinin merkezindeyiz.

Bahar ve yaz mevsimi ile birlikte sokaklar, caddeler ve parklarda, uyuşturucu kriziyle çırpınan gencecik bedenlerle karşılaşmaya başladık.

Son 3 yıl uyuşturucu maddeler ve bağımlılığının giderek arttığına şahit olmaktayız. 17-25 Aralık 2013 ve 15 Temmuz 2016 yılları Türkiye’nin toplumsal, siyasi, ekonomik ve güvenlik kurumlarını büyük ölçüde tahrip etmiştir.

Uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelenin en önemli ayağı güvenlik kurumları ve sivil toplum işbirliğidir.

Maalesef bizim ülkemizin ve gençliğimizin çok ciddi bir uyuşturucu problemi var. Bu meseleye sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sigara ile mücadele kararlılığında yaklaşılmaz ise sorun çok daha tehlikeli boyutlara gidecektir.

Toplumun huzur ve güvenliğini derinden sarsacak, özellikle gençler arasında ciddi şekilde yayılma eğilimi gösteren sentetik bonzai illeti sivil toplum örgütlerinin gündemini çok daha meşgul etmelidir.

Hükümetin uyuşturucu ile mücadele kurulunu oluşturması takdire şayan bir hadisedir. Lakin yasama ve yürütme arasındaki bürokratik işleyiş ve kontrol denetleme mekanizması bu çalışmanın en önemli, en hassas ayağını oluşturmaktadır.

 13 Kasım 2014 tarihinde Ahmet Davutoğlu Başbakanlığında, uyuşturucu ile mücadelenin bütün boyutlarının ele alındığı temel stratejilerin belirlenmesine yönelik bir toplantı gerçekleşmişti.

Bu amaçla; ilgili bakanlıklar tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu’na sunulan “Uyuşturucu ile Mücadele Acil Eylem Planı Taslağı” kapsamında yürütülecek çalışmaların temel amacı; uyuşturucu maddelere erişimin engellenmesi, bu maddelerin arz ve talebinin ortadan kaldırılması, bağımlılara tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin kaliteli bir şekilde sunularak topluma yeniden kazandırılmaları olarak belirlenmişti.

Bu çerçevede, uyuşturucu ile mücadelede kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak, temel stratejileri belirlemek ve eylem planlarını hazırlatmak, onaylamak, gerektiğinde değiştirmek, güncellemek ve uygulanmasını takip edip değerlendirmek üzere; Başbakan tarafından görevlendirilecek bir Başbakan yardımcısının başkanlığında, Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor, Gümrük ve Ticaret, İçişleri, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanları ile Başkan tarafından uygun görülecek üst düzey kurum temsilcilerinin katılımıyla Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu oluşturulmuştu.

28 Nisan 2016 tarihinde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un başkanlığında toplanan 8 bakanın katıldığı Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu 3. toplantısında, 2016-2018 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı açıklanmıştı. Planda şunlar vardı:

 • Kamu kurumları yanında, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, belediyelerin ve diğer toplum kesimlerinin ve ailelerin katkı ve katılımı ile mücadelenin güçlü bir şekilde sürdürülmesinin sağlanması.

• Yeni Eylem Planı döneminde, illerde Vali Başkanlığında kurulan İl Uyuşturucu İle Mücadele Koordinasyon Kurullarının daha fazla sorumluluk alarak yerel dinamikleri harekete geçirilmesi.

• Uyuşturucu ile mücadelede, tespit edilen yasal ihtiyaçlara yönelik olarak uyuşturucu ile mücadele eden kolluk güçlerinin yakalamalarda uygulanan ödül tutarlarının 2 katına çıkarılması, tedavi için hekime başvuran hastaların tedavi süreçlerinin aksatmadan yürütmek için TCK’da yer alan ihbar yükümlülüğünün kaldırılması, örgütlü işlenen uyuşturucu suçlarında kullanılan gizli soruşturmacı yetkisinin bireysel olarak işlenen uyuşturucu suçlarında da kullanma yetkisinin güvenlik güçlerine verilmesine yönelik yasal düzenlemeler yapılması için gerekli girişimlerde bulunulması kararlaştırılması.

• Metruk binaların yıkılarak, uyuşturucu tacirleri ve kullanıcıları için mekan olmaktan çıkarılması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında bu tür binaların yüzde 40’ının yıkıldığı memnuniyetle görülmüş, geriye kalan metruk binaların yıkılma süreçlerinin hızlandırılması için İçişleri Bakanlığımızın yetkilendirilmesi kararlaştırılmıştı.

• Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen “Güvenli Okul Projesi” kapsamında gençlerimiz, esnaflar, veliler ve okul çevresindeki diğer paydaşlarla daha sıcak diyalog kuracak psikologlardan oluşacak Narkolog projesinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile pilot olarak uygulanması ve sonrasında elde edilecek verilere göre yaygınlaştırılması karara bağlanmıştı.

 • Uyuşturucu ile mücadelede işadamlarının, STK’ların, üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin katkı ve katılımını sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde sağlamaya yönelik model geliştirilerek uygulamaya geçirilmesi karara bağlanmış.

Yüksek Kurul, uyuşturucu ile mücadeleyi 2016-2018 döneminde de aynı kararlılık ve hassasiyetle, yerel yönetimlere ve STK’ların katılımına öncelik verilerek yürütüleceğini, özellikle gençlerimizi hedef alan uyuşturucu tacirleri ile amansız bir şekilde mücadele edilirken, uyuşturucudan mağdur olan insanımızın da tedavilerinin yanında tıbbi ve sosyal rehabilitasyon süreçlerini en etkili şekilde yürütüleceği konusundaki kararlılığını vurgulamıştı.

Uyuşturucu ile mücadele yüksek kurulunun almış olduğu kararların pratikte uygulama aşamasındaki başarısı muhakkak ki sivil toplum ile yoğun bir işbirliği ortak çalışma projeleriyle çok daha faydalı olacaktır.

Uyuşturucu bağımlılığı ile çok yönlü kararlı ve istikrarlı bir mücadele sürdürülmesi gerekiyor.

Mücadelede öncelikli hedeflerimiz:

1.  Gençleri ve aileleri bilgilendirmek.

2.  Gençlerin uyuşturucuya ulaşmalarını engellemek.

3.  Uyuşturucu kullanmaya başlayanların ve bağımlı insanların tedavilerine yardımcı olmak.

4.  Medya, akademi sanat ve spor camiasının bu mücadeleye destek vermesinin önemine dikkat çekmek.

5.  Mücadelenin daha sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için devlet ve sivil toplum işbirliğinin güçlendirilmesi.

6.  Diyanet İşleri Başkanlığı kurumunun daha aktif hale getirilmesi.

YENİ AKİT

Bu haber 687 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum - Analiz Kategorideki Diğer Haberler
Yeni fırsat: zehirli yumurta krizi
Türkiye'nin tavuk ve yumurta üretimine dair verilerin sunulduğu yazıda, Avrupa'daki yumurta krizinin bir fırsat olduğu işlendi.
Yemen'de gidişat: Husiler, Salih, 'Aden Hükümeti' ve ezilen halk
Bir tarafta İran’ın desteklediği Husiler ve onlarla işbirliği içindeki eski diktatör Salih var. Diğer tarafta Suudi Arabistan liderliğindeki diktatörler koalisyonunun desteklediği Abdurabbih Mansur El-Hadi liderliğindeki Aden hükümeti ve bunlar arasında e
Şeytan
Site yazarlarımızdan Abdülhakim Beyazyüz, Kur'an ayetleri ışığında "Şeytan" kavramına ışık tutuyor.
Afette nerede toplanacak şehir halkı
"Antik çağda ölülerin gömüldüğü geniş alanlardan oluşan Nekropolis’e dönüşmesin İstanbul. Toplanma alanlarının evimize yakın olması gerekirken hangimiz kolayca ulaşabileceğimiz, yapıların yüksekliğinin en az iki katı uzaklıkta bir boşluğun varlığından"
Suriyeliler konusu ciddiye alınmalı
"Ama hepsinden önce Mülteci Bakanlığı kurulması gerekiyor. Ve acele edilmesi gerekiyor. "
Atama bekle(me)yen öğretmenler
"Öğretmenlik mesleği, bir drama dönüşmeden çözüm üretmeliyiz. Atanamayan öğretmenler meselesi bir drama dönüşmek üzere. Ayrıca bu sorun, hepimizin sorunudur."
Tehdit Afrin’den, Öyleyse Müdahale Neden İdlib’e?
Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen ABD uçaklarla, tırlarla PYD/YPG’ye silah yağdırmayı sürdürürken, Türkiye medyasında ‘İdlib’e operasyon’ saçmalığı tam gaz sürüyor!
Uğur Dursun Dosyası
Karar Gazetesi yazarı Hakan Albayrak, FETÖ operasyonları kapsamında yapılan operasyonlarda teknik hatalar nedeniyle hukuksuzca tutuklu bulunan Uğur Dursun hakkında İslami STKların yaptığı basın açıklamasını köşesine taşıdı.
Kayıp kaçak prensler
"Avrupa’da yaşayan bu prenslerden üçü, aniden ortadan yok oldular. Adını vermek istemeyen ve halen hayatta olduğu ileri sürülen muhalif prenslerden dördüncüsü ise, bu ortadan kaybolmaları teyit eden kişi durumunda."
Çalıştırılan mahkum 'modern köle' olmasın
"Sistem sağlam temeller üzerinden işletilmezse modern bir köleliğe dönmesi de kaçınılmaz hale gelecektir. Türkiye’de 50 binin üzerinde mahkumun çalıştığı sisteme geçmeden önce sistemin kopya edildiği ABD’yi incelemek gerekiyor."
İran ve Türkiye, bölgede ortak bir siyaset oluşturabilirler mi?
"İran Genelkurmay Başkanı Gen. Bagherî’nin 15 Ağustos günü Ankara’ya yaptığı proğramdışı ziyaretin tahminlerin ötesinde uzadığı anlaşılıyor. Bu da, görüşülecek çok önemli konular olduğundan.."
Irkçılığın ABD’deki yüzü
"Söz konusu cesaret ortamı, Virginia’da patladı ve burası Kuzey-Güney ayırımın yaşandığı yıllar açısından bir tür sınır bölgesi olarak düşünülebilir.Başkent’in çok yakınındaki bu bölge iç savaştaki büyük kayıpların da yaşandığı yer.Dolayısıyla tarihi ve
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Yolcu otobüsü köprü ayağına çarptı: 5 ölü İzmir'in yerli üretim elektrikli otobüsleri Iğdır'da Kurban Bayramı yoğunluğu Balonlara dikkat! Patlayan balon Mira'nın ellerini yaktı İşitme engelliler, "umre" için yarıştı TEOG birinci nakil sonuçları açıklandı PTT'den Kurban Bayramı'na özel ücretsiz tebrik kartı Zerzevan Kalesi'nde yeni keşif MEB Teşkilat Yönetmeliğinde değişiklik Meslek öğrenmek isteyenler için yaş ve takvim şartı kaldırıldı
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası