• BIST
  116.531
 • Altın
  158,593
 • Dolar
  3,7404
 • Euro
  4,4932
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
“Türkiye’de 3 Milyon 251 Bin 997 Suriyeli Kayıtlı Bulunuyor”
Başbakan Yardımcısı Akdağ, "Geçici barınma merkezlerine yaklaşık 548 bin Suriyeli giriş yapmıştır. 29 Eylül 2017 tarihi itibarıyla 227 bin 864 Suriyeli, 10 ilimizde kurulan 21 geçici barınma merkezinde misafir edilmektedir." dedi.
01 Kasım 2017 / 07:02

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türkiye'deki geçici barınma merkezlerine yaklaşık 548 bin Suriyeli'nin giriş yaptığını belirterek, "29 Eylül 2017 tarihi itibarıyla 227 bin 864 Suriyeli, 10 ilimizde kurulan 21 geçici barınma merkezinde misafir edilmektedir. Bu insanların yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık gibi insani ihtiyaçları da hükümetimiz tarafından sivil toplumun uluslararası kuruluşların da desteği alınmak üzere karşılanmaktadır. Ülkemizde 3 milyon 251 bin 997 Suriyeli kayıtlı bulunuyor." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) 2018 yılı bütçeleri görüşülüyor.

Akdağ, AFAD, doğal ve beşeri kaynaklı afetler ve acil durumlar karşısında Türkiye'nin dirençli ve hazır olmasını amaçlayan "Sosyal sinir merkezlerinden" biri olduğunu belirtti.

AK Parti'nin, iktidara geldikten sonra Türkiye'nin afet-acil durum stratejisini değiştirdiğini anlatan Akdağ, "Daha önce afetler ilgili olarak görev yapan farklı bakanlıklardaki farklı kurumları bir çatı altına getiren, böylece başbakanlığın otorite ve koordinasyon kabiliyetini kullanan yeni bir kurum oluşturduk. 2009 yılında çıkarılan 5902 sayılı yasa ile yine Başbakanlık'a bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı kurmuş oldu." diye konuştu.

Akdağ, AFAD'ın üzerinde ısrarla durduğu ve durmaya devam edeceği konuların başında "Afetlere Hazırlık" konusunun geldiğini, bunun için alınacak tedbirlerin en temel düzeyden başlayarak, aşama aşama en üst düzeye çıkarılması gerektiğini anlattı.

Bu konuda özellikle farkındalık eğitimlerinden oluşan bir setle yaklaşık 9 milyon kişinin bilinçlendirildiğini aktaran Akdağ, Türkiye Bilinçlendirme ve Eğitim Projesi kapsamında, ailelere, okuldaki öğrencilere, işyerlerindeki çalışanlara ve gönüllü gençlere afetler konusunda eğitimler verildiğini kaydetti.

"81 ilde de İl Afet Müdahale Planları'nın hazırlandı"

Akdağ, AFAD'ın, afet yönetimi sisteminin çatı belgesi olan Türkiye Afet Yönetimi Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nın Türkiye'nin bu konudaki vizyonunu ortaya koyduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türkiye Afet Yönetimi Strateji Belgesi ve Eylem Planı kılavuzluğunda afet yönetimi alanındaki sorumlulukları ve faaliyetleri içeren alt planlar oluşturulacaktır. Oluşturulan bu alt planlardan birisi olan ve Türkiye afet yönetim sisteminin önemli bir bileşeni niteliğindeki Türkiye Afet Risk Azaltma Planı (TARAP) çalışmaları AFAD koordinasyonunda devam etmektedir. TARAP'ı 2018'in hemen başında tamamlayarak yürürlüğe sokmak için ciddi bir çalışmanın içine girdik. Bu çalışmayla afet risklerinin belirlenmesi, her türlü tedbirin topyekün bir şekilde alınarak bu risklerin önlenmesi ve azaltılması için neyin, ne zaman, kim tarafından, nasıl yapıtacağını açıklamış oluyoruz. Bunun bir tarafından kamu var, bir tarafında da gönüllü kuruluşlar var, sivil toplum var, belediyeler var."

Türkiye Afet Müdahale Planı'nın hazır olduğunu ve uygulandığını kaydeden Akdağ, afetlere müdahale ve afet sonrası iyileştirme konularının çok önemine değindi.

Akdağ, afete müdahale konusunda belirlenen sorumluluklarla ilgili tüm bakanlıkların, kurum ve kuruluşların, Ulusal Düzeyde Müdahale Planları'nın oluşturulduğuna işaret ederek, 81 ilde de İl Afet Müdahale Planları'nın hazırlandığını vurguladı.

"Suriyelilerin ihtiyaçları için 1 milyar 608 milyon lira harcandı"

Akdağ, tabiat kaynaklı afetler nedeniyle afetzedelerin acil ihtiyaçlarını karşılamak için valiliklerin emrine toplam 89 milyon 582 bin lira ödendiğini vurgulayarak, ayrıca altyapıları hasar gören il özel idaresi ve belediyelere de toplam 115 milyon 542 bin lira ödenek gönderildiğini ifade etti.

Suriye'de meydana gelen iç karışıklıklar nedeniyle ülkemizde bulunan geçici koruma altındaki Suriyelilerin iaşe, barınma ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanması için toplam 1 milyar 608 milyon 332 bin lira harcandığını açıklayan Akdağ, "Güneydoğu'daki terör operasyonları sebebiyle güvenlik güçleri ve sivil vatandaşların iaşe ve barınma ihtiyaçlarıyla diğer harcamalar için ise 100 milyon lira kaynak kullanılmıştır." diye konuştu.

Akdağ, enformasyon çağındaki teknolojik yöntemlerin, afet ve acil durumlarının yönetiminde kilit bir role sahip olduğunu belirterek, afetlere müdahale ve zararları azaltma konusunda teknolojik imkanları en iyi şekilde kullanan kurum olmayı hedeflediklerini anlattı.

Bu kapsamda geliştirilen projelerden birinin Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi'nin olduğunu belirten Akdağ, sistemin, 81 il Afet ve Acil Durum yönetim merkeziyle paydaş bakanlık ve kurumlar arası fiber optik uydu ve telsiz altyapılarının yedekli olarak kullanıldığı, sürdürülebilir ve güvenli haberleşme hedefleyen bir sistem olduğunu kaydetti.

Akdağ, diğer bir sistemin de afet yönetiminde kullanılan Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi olduğuna vurgu yaparak, "Bu proje, coğrafi bilgi sistemleri üzerine inşa edilmiş, uyarı ve tahmin yapabilen, afet anında tüm kaynakları etkin bir şekilde yönetebilen karar destek mekanizmalarına sahip bir sistemdir." dedi.

"Ülkemizde 3 milyon 251 bin 997 Suriyeli kayıtlı bulunuyor"

Suriyelilere Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatla krizin çıktığı ilk günden beri açık kapı politikası uygulandığını belirten Akdağ, sözlerine şöyle devam etti:

"Geçici barınma merkezlerine yaklaşık 548 bin Suriyeli giriş yapmıştır. 29 Eylül 2017 tarihi itibarıyla 227 bin 864 Suriyeli, 10 ilimizde kurulan 21 geçici barınma merkezinde misafir edilmektedir. Bu insanların yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık gibi insani ihtiyaçları da hükümetimiz tarafından sivil toplumun uluslararası kuruluşların da desteği alınmak üzere karşılanmaktadır. Ülkemizde 3 milyon 251 bin 997 Suriyeli kayıtlı bulunuyor."

Akdağ, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bugün dünya tarafından kabul edilmiş bir "insani Yardım" hüviyeti bulunduğunu anımsatarak, kurumlar, bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla dünyanın dört bir yanına şefkat elinin uzatıldığını kaydetti.

Türkiye olarak 56 ülkede insani yardım operasyonu gerçekleştirildiğini ifade eden Akdağ, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Yemen, Mozambik, Myanmar, Afganistan, Arnavutluk Haiti, Sudan, Ekvador, Malezya, Sırbistan, Çad ve daha birçok ülkede insani yardım operasyonları gerçekleştirilmiştir. Bu çeşit krizler açısından dünyanın en riskli bölgelerinden biri Myanmar'dan Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların yaşadığı bölgedir. Dar bir alanda 1 milyona yakın insan yaşıyor. Biz bunların en az 100 binine geçici barınma merkezleri yapmak üzere Bangladeş hükümetiyle görüşmeler yaptık. Önümüzdeki birkaç ay içerinde çalışmalara başlayacağız."

AA

Bu haber 1356 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Güncel Kategorideki Diğer Haberler
HRW: Türkiye’de OHAL insan hakları ihlaline neden oluyor
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 2018 raporunda Türkiye'de 1.5 seneyi aşkın zamandır devam eden ve 6. kez uzatılan OHAL'in insan hakları ihlallerine sebep olduğunu belirtti.
ABD: Türkiye’nin Afrin kararından vazgeçmesini bekliyoruz
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Türkiye'nin olası bir Afrin operasyonuna ilişkin konuştu.
Ağrı'da 138 köy yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı
Son 50 yılın en az kar yağışının görüldüğü Ağrı'da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı ulaşımda aksamalara neden oldu.
OHAL 6. kez uzatıldı
OHAL'in 19 Ocak Cuma günü saat 01.00'den geçerli olmak üzere 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
Türkiye-AB ilişkilerinde zirve beklentisi
Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında nispeten zorlu geçen 2017'nin ardından, bu yılın ikili ilişkilere ivme katması ve üst düzey yetkililerin bir zirvede bir araya gelmesi bekleniyor.
Tendürek Geçidi'nde ulaşıma kar ve tipi engeli
Ağrı-Van karayolunun Tendürek Geçidi mevkisinde etkili olan kar yağışı ve tipi yüzünden bazı vatandaşlar yolda mahsur kaldı.
Sınırda hareketlilik: 12 noktada duvarlar kaldırıldı
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin sınırında yer alan beton duvarları 12 noktada kaldırdığı ve Afrin'e yönelik top atışlarının gece boyunca devam ettiği bildirildi.
Genelkurmay Başkanı ile MİT Müsteşarı Rusya'ya gitti
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov'la görüşmek üzere Rusya'ya gitti.
Bitlis’te kar yağışı: 174 köy yolu ulaşıma kapandı
Bitlis’te dün başlayan kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Kent genelinde 174 köy yolunun ulaşıma kapandığı öğrenildi.
356 bin asansörün 87 binine ‘kırmızı etiket’ konuldu
Asansörlerdeki tehlikeyi özetleyen en son rakamları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü verdi: Geçen yıl denetlenebilen 356 bin asansörden yüzde 24’üne yani 87 binine, kullanımı yasak anlamında ‘kırmızı etiket’ konuldu
Welt: Erdoğan AB'nin zirvesi ile görüşecek
Türkiye ve AB arasında ilişkileri yumuşatmaya yönelik yeni adımlar atılıyor. Alman Die Welt gazetesinde yer alan habere göre Erdoğan, Mart ayında AB temsilcileri ile bir araya gelecek.
Suriye sınırına askeri sevkiyat sürüyor
Çeşitli illerden gönderilen zırhlı personel taşıyıcılar, Kilis'e ulaştı
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Ehliyet sınavlarında 'tablet' dönemi başladı HDP'li Altan Tan hakkında 15 yıla kadar hapis istemi Hakkari'de kayak keyfi Kısmen buz tutan Gölcük Gölü havadan görüntülendi Kanal İstanbul'un güzergahı resmen belli oldu Emniyet Özel Harekat Daire Başkanlığı kaldırıldı Bozdağ'dan 'Mor Beyin' açıklaması Van Gölü için 100 milyon liralık arıtma tesisi YÖK'ten görevlendirmelere ilişkin yönetmelik değişikliği Posof'ta eğitime kar engeli
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası