• BIST
  105.840
 • Altın
  160,342
 • Dolar
  3,8842
 • Euro
  4,5831
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
Suriye'de yeni cephe: Afrin'e operasyon kapıda mı?
"Rusya'nın Tel Rıfat bölgesindeki operasyona karşı çıkmayacağı, ancak operasyonun genişleyip Afrin'i de kapsamasına sadece belli koşullarda destek olabileceği söylenebilir. Bu koşulların başında Halep'i kontrol ettikten sonra Şam Yönetimi'ne karşı...
09 Temmuz 2017 / 12:20

Afrin, Suriye'de PKK kontrolünde bir bölgenin engellenmesi için kritik öneme sahip. Türkiye ve ÖSO'nun Afrin'e operasyon hazırlığında olduğu öne sürülüyor. Serhat Erkmen bölgedeki dengeleri DW Türkçe için kaleme aldı;

"Afrin Operasyonu" Gerçekleşecek mi?

Bu konuda üç yaklaşım bulunuyor. İlki, geniş kapsamlı ve Afrin'i de içine alacak bir operasyonun gerçekleşeceğini öngörüyor. İkinci yaklaşım, sınırlı bir hedef ve alana yönelik bir askeri operasyon olacağı beklentisini taşıyor. Üçüncü görüş ise bu operasyonun sadece bir söylemden ibaret olduğu ve yakın gelecekte bir operasyon gerçekleşmeyeceği yönünde. Her bir yaklaşım, farklı gerekçelendirmelere dayanıyor. Ancak sahadaki veriler ve hazırlıklar ile uluslararası düzlemde yaşanan gelişmeler ikinci olasılığın gerçekleşme ihtimalinin daha güçlü olduğunu gösteriyor.

Nahost-Experte Serhat Erkmen

Ortadoğu Uzmanı Serhat Erkmen

Suriye'deki hassas denge, herhangi bir bölgede ABD ve Rusya'nın dahi birbirinin önceliklerini dikkate almadan sınırlı bir askeri operasyon dahi yürütemeyeceğini gösteriyor. Son dönemde Tabka'nın güneyinde ve El Bu Kemal'e doğru yöneltilen operasyonlarda bu durum açıkça ortaya çıkmıştı. Bu nedenle Afrin'deki YPG varlığının ABD ve Rusya'yı yakından ilgilendirdiği ortadayken, tüm dengeyi alt üst edecek bir operasyonun birkaç gün içinde ve Afrin'i tamamen kapsayacak bir biçimde olması pek mümkün görünmüyor. Fakat, gerek bölge dengeleri gerekse askeri hazırlıklar bir askeri harekatın epey yakınlaştığını gösteriyor.

Türkiye Neden Operasyona İhtiyaç Duyuyor?

Türkiye açısından bakıldığında ABD-YPG işbirliği yeni bir tehdit yaratıyor. Elbette, Türkiye için de IŞİD'in ortadan kaldırılması önemli. Fakat Türkiye, IŞİD'den boşalan bölgeye YPG'nin girmesini, örgütün güçlenmesi ve ABD'yle ilişkilerinin kalıcı hale gelmesinin kritik bir adımı olarak görüyor. Üstelik, bugün için Şam Yönetimi ile ilişkileri sayesinde halen koruyabildiği Afrin-Kobani bağlantısını bir süre güçlendikten sonra doğrudan sağlamak isteyebilir. Bunun gerçekleşmesi ise Türkiye'nin Fırat Kalkanı Operasyonu'nda (FKO) en stratejik beklentisi olan YPG kontrolündeki bölgelerin bağının koparılmasını boşa çıkartacaktır. Dolayısıyla, Türkiye kendisi için IŞİD'den kaynaklanan terör tehdidinin azaldığı bir ortamda YPG'den kaynaklanan üstelik daha uzun vadeli ve stratejik bir tehdidin güçlendiğini düşünüyor. Bu nedenle, Afrin'i Suriye'nin kuzeyinde oluşabilecek bir PKK kontrolündeki bölgenin engellenmesi için kritik bir hedef olarak görüyor.

Syrien Demokratische Kräfte Syriens bei Raqqa (picture-alliance/dpa/C. Huby/Le Pictorium)

Ancak Suriye'de öylesine bir kördüğüm var ki; aktörler büyük adımlar atmaktan ziyade küçük adımlarla ilerliyorlar. Bu nedenle, büyük bir olasılıkla, kısa bir süre sonra başlayacak yeni çatışma başlangıçta büyük toprak hedefleri içermeyecek. Bölgedeki topografik yapı, YPG'nin kullandığı stratejik koridor, İdlib ve kuzey Halep'te ÖSO gruplarının kapasitesi, YPG'nin askeri gücü gibi taktik faktörler dikkate alındığında olası operasyonun ilk hedefinin ve muhtemel gerçekleşme bölgesinin Tel Rifat ve civarındaki bazı köyler olacağı söylenebilir.

Olası Operasyon Ne Kadar Sürer?

İki şeyi birbirinden ayırmak gerekiyor. Muharebenin gerçekleşme süresi ve süreci ile savaşın genel gidişatı. Bu bağlamda olası bir operasyonun ilk etaptaki askeri harekat boyutunun uzun sürmeyeceği öngörülebilir. Fakat muhtemelen Türkiye ile YPG'nin ana aktörler olduğu; Rusya, ABD, İran ve Suriye'nin de yakın gözlemciler ve zaman zaman çatışmanın parçası olabileceği uzun süreli bir çatışma döngüsüne girilecek.

Şurası açık, sözkonusu bölgede Rusya'nın desteği olmaksızın ne Türkiye ne de bir başka aktör kolay kolay bir askeri harekat yürütemez. Bu nedenle, Rusya'nın tavrı kritik. Peki, Rusya bu sürece nasıl yaklaşıyor? Veriler, Rusya'nın bu süreçte dört önceliğinin olduğunu gösteriyor; İdlib'ten rejime yönelik tehdidin stratejik olmaktan tamamen çıkarılması; ABD ile Rakka'daki işbirliğini Deyr Ez Zor'a taşıma eğilimi gösteren YPG'nin dengeli bir biçimde "cezalandırılması"; Şam Yönetimi'nin kuzey Halep-İdlib arasındaki bölgede stratejik hatlarda kayıp vermeden ilerleme sağlaması ve Suriye'de gittikçe daha fazla işbirliği yaptığı Türkiye'nin taleplerinin karşılanması.

Syrien Explosionen in Aleppo

Bu doğrultuda, Rusya'nın Tel Rıfat bölgesindeki operasyona karşı çıkmayacağı, ancak operasyonun uzun vadede genişleyip Afrin'i de kapsamasına sadece belli koşullarda destek olabileceği söylenebilir. Bu koşulların başında Halep'i kontrol ettikten sonra Şam Yönetimi'ne karşı muhaliflerin son kalesi olan İdlib'te yeni bir düzen kurulması gelebilir. Bu düzenin ana gövdesi ise Şam'ın Kurtuluşu Örgütü'nün İdlib'ten çıkarılması ya da etkisiz hale getirilmesi. Bundan sonra "yeni bir Astana süreci" başlatılabilecek silahlı grupların İdlib'i kontrol etmesi gelebilir. Bu süreçte, YPG'nin Rusya tarafından tamamen gözden çıkarıldığını söylemek doğru olmayacaktır. Afrin ve civarında Rusya'nın YPG'yle temas halinde olan bir askeri varlığının olduğu biliniyor. Fakat, YPG'nin ABD'ye olan angajmanının ulaştığı boyut, Rusya'yı bu örgüte güçlü bir mesaj göndermeye itiyor. Muhtemelen bu mesaj, "bölgede çok düşmanın var, önlerinden çekildiğimde seni ortadan kaldırırlar"ı içeriyor.

ABD'nin olası operasyona destek vermeyeceği ise açık. Bilinmeyen ise nasıl engellemeye çalışacağı. Son dönemde ABD'li üst düzey yetkililerin ziyaretleri artıyor. Ziyaretlerde diplomatik yöntemlerle yaklaşan operasyonun engellenmeye çalışıldığı görülüyor. Fakat, bir kez operasyon başladığında ABD'nin tamamen sessiz kalması beklenmemeli. FKO sürecinde yaşanan ve açıklanması güç bazı gelişmeler vardı. Benzerlerinin yaşanması şaşırtıcı olmamalı.

Syrien Krieg IS Tel Abyad (picture-alliance/dpa/S. Suna)

Özetle, bir süre sonra bir harekat başlayacak gibi görünüyor. Ancak bunun birkaç gün içinde değil, 2-3 haftalık bir zaman diliminde başlaması ihtimali daha güçlü. Çatışmaların kısa vadede bütün Afrin'i değil Tel Rıfat'in doğusu ve kuzeyindeki stratejik yerleri kapsayacağı da söylenebilir. Fakat, bu süreç sadece çatışma boyutuyla düşünülmemeli. Muhtemelen FKO da olduğu gibi uzun süreli ve çok boyutlu bir çatışma sürecine giriliyor. Bu çatışma sürecinin sırasıyla Tel Rıfat-İdlib-Afrin siyasi ve askeri sonuçları olabilecektir. Bu da gelişmelerin bölgesel boyutlarının askeri boyutlarının önüne geçmesine neden olacaktır.

Deutsche Welle Türkçe

Doç. Dr. Serhat Erkmen Ahi Evran Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve 21.Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi Başkanı olarak görev yapmakta.

Bu haber 896 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum - Analiz Kategorideki Diğer Haberler
Mescid-i Haram'da çalışma adı altında güvenlik önlemi
Suudiler,1979'daki tam iki hafta süren ve tarihe “Kâbe Baskını” olarak geçen kanlı olayların tekrarından ürktükleri için, ülkenin içinden geçtiği bu kritik dönemeçte Mescid-i Haram’a erişimi en kısıtlı düzeye indirmeye çalışıyorlar.
Beş, on, on beş çocuk…
"Her ne kadar Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu en hızlı artan bölge olsa da Kürt toplumundaki çocuk sayısında da ciddi düşüş yaşanıyor. Türk toplumunu daha erken bir dönemde etkisi altına alan az çocuk anlayışının, Kürtlere de...."
İktidar niçin Atatürk’çü oldu?
Karar gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, iktidarın Atatürkçülük seviciliğine ilişkin analizler yapıyor.
Ekin Kitap Kafe ve Okur-Yazar Buluşmaları Üzerine
Hem yazarların anlattıklarını hem de onların anlatımlarını biraz detaylıca araştırınca çeyrek yüzyıldan fazladır, üreten bir toplum olmaktan çok, tüketen bir toplum olduğumuzu ve geçmişin mirasından nemalandığımızı görmek üzücü bir durum.
Milli ve yerli Rusçuluk
"Darbe ve PKK konusunda haklı olarak ABD’ye kızarken ve ilişkiler soğurken, bir kurtarıcı, tek alternatif gibi Rusya’nın pazarlanması, Putin’in sirklerde hayvan tebiyeciliği yapan danışmanının bile tvlerde kendine bu PR faaliyeti içinde yer bulabilmesi..
Paranın kısa tarihi hikâyesi
Yeni Şafak yazarı Yaşar Süngü, bugünkü köşesinde paranın kısa bir tarihini özetlemiş.
14 Kasım 2017 ve Okkupert
"Batılı devletlerle Rusya ve müttefikleri/uyduları arasında yeni bir soğuk savaş başlarsa, 14 Kasım 2017 tarihi bu savaşın kilometre taşlarından biri olarak kayda geçebilir."
Yeni sistemin bu yanlışlarından geri dönülmeli
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer ortaöğretime geçişte uygulanacak yeni sisteme ilişkin eleştirilerini ve uyarılarını dile getiriyor.
Muhafazakar Kimlik Krizi ve Bir İlhad Dalgası Olarak Atatürkçülük
Kemalist resmi ideolojiye karşıtlığımız bazılarının zannettiği ya da görmek istediği gibi bir takıntı ya da alışkanlık veya şartlanmışlık değildir. Aynı şekilde salt politik de değildir; öncelikle ideolojik bir tutumdur, yani akidevidir!
Suudi Arabistan balistik füze tehdidi altında
Yemen’de belirli bölgelerde kontrolü elinde bulunduran Husi güçlerinin Suudi Arabistan’ı hedef alan son balistik füze saldırısı, Riyad açısından tehdidin giderek artmakta olduğunu gösteriyor.
Demircan Hoca’dan Ali Bulaç çıkışı
Bu şahsi kefalet yazısını bir kenara not edin; hatta varsa aklınızın, vicdanınızın ya da tanıklıklarınızın size kefil olmayı emrettiği başka tutuklular, onların adlarını da ekleyip öyle okuyun.
Kaldırın Kürtçeyi, Ankara’dan Bakan Yardımcısı geliyor!
"Öyle ya Ankara’dan gelenler görmeden Kürtçe tabela kaldırıldı diyelim, ya sokakta Kürtçe konuşan Yüksekovalılara rast gelirlerse ne yapacaklar? 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu gibi azarlayacaklar mı?"
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
ALES temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı İkinci el araçta 'kilometre' oyununa son KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı 'Türkiye'de ombudsmanlık kararları yüzde 53 uygulanıyor' Antalya'yı şiddetli yağış, fırtına ve hortum vurdu 'Terör örgütü üyelerinin en az 15 çocuğu var' Canikli: S-400 füzeleri satın alındı AK Partili Belediye Başkanı Tüm Camilerde 10 Kasım Mevlidi Okuttu YKS Temel Yeterlilik Sınavı tarihleri belli oldu Türkiye'de 27 bin 592 kişi organ nakli bekliyor
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası