• BIST
  108.013
 • Altın
  143,293
 • Dolar
  3,5303
 • Euro
  4,1382
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
Suriye'de yeni cephe: Afrin'e operasyon kapıda mı?
"Rusya'nın Tel Rıfat bölgesindeki operasyona karşı çıkmayacağı, ancak operasyonun genişleyip Afrin'i de kapsamasına sadece belli koşullarda destek olabileceği söylenebilir. Bu koşulların başında Halep'i kontrol ettikten sonra Şam Yönetimi'ne karşı...
09 Temmuz 2017 / 12:20

Afrin, Suriye'de PKK kontrolünde bir bölgenin engellenmesi için kritik öneme sahip. Türkiye ve ÖSO'nun Afrin'e operasyon hazırlığında olduğu öne sürülüyor. Serhat Erkmen bölgedeki dengeleri DW Türkçe için kaleme aldı;

"Afrin Operasyonu" Gerçekleşecek mi?

Bu konuda üç yaklaşım bulunuyor. İlki, geniş kapsamlı ve Afrin'i de içine alacak bir operasyonun gerçekleşeceğini öngörüyor. İkinci yaklaşım, sınırlı bir hedef ve alana yönelik bir askeri operasyon olacağı beklentisini taşıyor. Üçüncü görüş ise bu operasyonun sadece bir söylemden ibaret olduğu ve yakın gelecekte bir operasyon gerçekleşmeyeceği yönünde. Her bir yaklaşım, farklı gerekçelendirmelere dayanıyor. Ancak sahadaki veriler ve hazırlıklar ile uluslararası düzlemde yaşanan gelişmeler ikinci olasılığın gerçekleşme ihtimalinin daha güçlü olduğunu gösteriyor.

Nahost-Experte Serhat Erkmen

Ortadoğu Uzmanı Serhat Erkmen

Suriye'deki hassas denge, herhangi bir bölgede ABD ve Rusya'nın dahi birbirinin önceliklerini dikkate almadan sınırlı bir askeri operasyon dahi yürütemeyeceğini gösteriyor. Son dönemde Tabka'nın güneyinde ve El Bu Kemal'e doğru yöneltilen operasyonlarda bu durum açıkça ortaya çıkmıştı. Bu nedenle Afrin'deki YPG varlığının ABD ve Rusya'yı yakından ilgilendirdiği ortadayken, tüm dengeyi alt üst edecek bir operasyonun birkaç gün içinde ve Afrin'i tamamen kapsayacak bir biçimde olması pek mümkün görünmüyor. Fakat, gerek bölge dengeleri gerekse askeri hazırlıklar bir askeri harekatın epey yakınlaştığını gösteriyor.

Türkiye Neden Operasyona İhtiyaç Duyuyor?

Türkiye açısından bakıldığında ABD-YPG işbirliği yeni bir tehdit yaratıyor. Elbette, Türkiye için de IŞİD'in ortadan kaldırılması önemli. Fakat Türkiye, IŞİD'den boşalan bölgeye YPG'nin girmesini, örgütün güçlenmesi ve ABD'yle ilişkilerinin kalıcı hale gelmesinin kritik bir adımı olarak görüyor. Üstelik, bugün için Şam Yönetimi ile ilişkileri sayesinde halen koruyabildiği Afrin-Kobani bağlantısını bir süre güçlendikten sonra doğrudan sağlamak isteyebilir. Bunun gerçekleşmesi ise Türkiye'nin Fırat Kalkanı Operasyonu'nda (FKO) en stratejik beklentisi olan YPG kontrolündeki bölgelerin bağının koparılmasını boşa çıkartacaktır. Dolayısıyla, Türkiye kendisi için IŞİD'den kaynaklanan terör tehdidinin azaldığı bir ortamda YPG'den kaynaklanan üstelik daha uzun vadeli ve stratejik bir tehdidin güçlendiğini düşünüyor. Bu nedenle, Afrin'i Suriye'nin kuzeyinde oluşabilecek bir PKK kontrolündeki bölgenin engellenmesi için kritik bir hedef olarak görüyor.

Syrien Demokratische Kräfte Syriens bei Raqqa (picture-alliance/dpa/C. Huby/Le Pictorium)

Ancak Suriye'de öylesine bir kördüğüm var ki; aktörler büyük adımlar atmaktan ziyade küçük adımlarla ilerliyorlar. Bu nedenle, büyük bir olasılıkla, kısa bir süre sonra başlayacak yeni çatışma başlangıçta büyük toprak hedefleri içermeyecek. Bölgedeki topografik yapı, YPG'nin kullandığı stratejik koridor, İdlib ve kuzey Halep'te ÖSO gruplarının kapasitesi, YPG'nin askeri gücü gibi taktik faktörler dikkate alındığında olası operasyonun ilk hedefinin ve muhtemel gerçekleşme bölgesinin Tel Rifat ve civarındaki bazı köyler olacağı söylenebilir.

Olası Operasyon Ne Kadar Sürer?

İki şeyi birbirinden ayırmak gerekiyor. Muharebenin gerçekleşme süresi ve süreci ile savaşın genel gidişatı. Bu bağlamda olası bir operasyonun ilk etaptaki askeri harekat boyutunun uzun sürmeyeceği öngörülebilir. Fakat muhtemelen Türkiye ile YPG'nin ana aktörler olduğu; Rusya, ABD, İran ve Suriye'nin de yakın gözlemciler ve zaman zaman çatışmanın parçası olabileceği uzun süreli bir çatışma döngüsüne girilecek.

Şurası açık, sözkonusu bölgede Rusya'nın desteği olmaksızın ne Türkiye ne de bir başka aktör kolay kolay bir askeri harekat yürütemez. Bu nedenle, Rusya'nın tavrı kritik. Peki, Rusya bu sürece nasıl yaklaşıyor? Veriler, Rusya'nın bu süreçte dört önceliğinin olduğunu gösteriyor; İdlib'ten rejime yönelik tehdidin stratejik olmaktan tamamen çıkarılması; ABD ile Rakka'daki işbirliğini Deyr Ez Zor'a taşıma eğilimi gösteren YPG'nin dengeli bir biçimde "cezalandırılması"; Şam Yönetimi'nin kuzey Halep-İdlib arasındaki bölgede stratejik hatlarda kayıp vermeden ilerleme sağlaması ve Suriye'de gittikçe daha fazla işbirliği yaptığı Türkiye'nin taleplerinin karşılanması.

Syrien Explosionen in Aleppo

Bu doğrultuda, Rusya'nın Tel Rıfat bölgesindeki operasyona karşı çıkmayacağı, ancak operasyonun uzun vadede genişleyip Afrin'i de kapsamasına sadece belli koşullarda destek olabileceği söylenebilir. Bu koşulların başında Halep'i kontrol ettikten sonra Şam Yönetimi'ne karşı muhaliflerin son kalesi olan İdlib'te yeni bir düzen kurulması gelebilir. Bu düzenin ana gövdesi ise Şam'ın Kurtuluşu Örgütü'nün İdlib'ten çıkarılması ya da etkisiz hale getirilmesi. Bundan sonra "yeni bir Astana süreci" başlatılabilecek silahlı grupların İdlib'i kontrol etmesi gelebilir. Bu süreçte, YPG'nin Rusya tarafından tamamen gözden çıkarıldığını söylemek doğru olmayacaktır. Afrin ve civarında Rusya'nın YPG'yle temas halinde olan bir askeri varlığının olduğu biliniyor. Fakat, YPG'nin ABD'ye olan angajmanının ulaştığı boyut, Rusya'yı bu örgüte güçlü bir mesaj göndermeye itiyor. Muhtemelen bu mesaj, "bölgede çok düşmanın var, önlerinden çekildiğimde seni ortadan kaldırırlar"ı içeriyor.

ABD'nin olası operasyona destek vermeyeceği ise açık. Bilinmeyen ise nasıl engellemeye çalışacağı. Son dönemde ABD'li üst düzey yetkililerin ziyaretleri artıyor. Ziyaretlerde diplomatik yöntemlerle yaklaşan operasyonun engellenmeye çalışıldığı görülüyor. Fakat, bir kez operasyon başladığında ABD'nin tamamen sessiz kalması beklenmemeli. FKO sürecinde yaşanan ve açıklanması güç bazı gelişmeler vardı. Benzerlerinin yaşanması şaşırtıcı olmamalı.

Syrien Krieg IS Tel Abyad (picture-alliance/dpa/S. Suna)

Özetle, bir süre sonra bir harekat başlayacak gibi görünüyor. Ancak bunun birkaç gün içinde değil, 2-3 haftalık bir zaman diliminde başlaması ihtimali daha güçlü. Çatışmaların kısa vadede bütün Afrin'i değil Tel Rıfat'in doğusu ve kuzeyindeki stratejik yerleri kapsayacağı da söylenebilir. Fakat, bu süreç sadece çatışma boyutuyla düşünülmemeli. Muhtemelen FKO da olduğu gibi uzun süreli ve çok boyutlu bir çatışma sürecine giriliyor. Bu çatışma sürecinin sırasıyla Tel Rıfat-İdlib-Afrin siyasi ve askeri sonuçları olabilecektir. Bu da gelişmelerin bölgesel boyutlarının askeri boyutlarının önüne geçmesine neden olacaktır.

Deutsche Welle Türkçe

Doç. Dr. Serhat Erkmen Ahi Evran Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve 21.Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi Başkanı olarak görev yapmakta.

Bu haber 548 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum - Analiz Kategorideki Diğer Haberler
TÜSİAD 15 Temmuz hakkında ne düşünüyor?
"TÜSİAD CHP çizgisinde ve tipik CHP reflekslerine sahip. Bu yüzden hükümetin bir şekilde gitmesini istiyor. Diğer faktör Batı hükümetleri ve sermaye gruplarıyla girdiği yakın ekonomik ilişkiler ve zihniyet ortaklığı."
Almanya Türkiye ilişkileri kopuyor mu?
"Son gelişmelerden sonra Türkiye-Almanya ilişkileri, belki de târihinin en kötü evresine girdi. Bu kadar gerilimden sonra iki ihtimâlden birisi olur: Ya ilişkiler tâmir edilir veyâ daha büyük bir hesaplaşma için tırmanmaya devam eder ve tarafların inisiy
Görkemli Kutlamaları Adaletsizliğe Örtü Yapmak!
​​​​​​​15 Temmuz’un yıldönümü etkinliklerine kitlelerin geniş katılımı mağduriyet iddialarının yalan olduğunun göstergesi sayılabilir mi?
Bir sömürü aracı olarak sigaranın ekonomisi
"Kızlar sigaralarını içerken, muhabirler fotoğrafları çekmiş ve ertesi gün gazeteler “Hürriyete yakılan meşaleler” manşetleriyle çıkmıştı. İstenen başarılmış ve kadın özgürlüğü, sigara ile özdeşleştirilerek şirketler büyük bir tüketici kitlesi kazanmıştı
Özgürlük Yolunda
"Esir düşünceli insanların, dünyaya vaad ettikleri kavramlardan bir tanesi de özgürlük kavramıdır."
Sosyal medya vatanseverleri
"21. yüzyılda, sosyal medya vatanseverliği diye bir kavramımız var. Başka ülkelerde de var mı bilmiyorum. Adını sosyal medya vatanseverleri koydum, ama sanmayın takdir ile, kahrımdan koydum bu ismi."
İsrail'in sessiz stratejisi
Ortadoğu'nun içinden geçmekte olduğu kaotik süreçte Filistin meselesinin ve Kudüs'ün gündemde geri plana düşmesi, Irak'ın ve Suriye'nin gölgesinde kalması, İsrail'in boş durduğu anlamına gelmiyor.
O mayını döşeyen bile unutmuştur belki ama ailesi Yunus’u unutamayacak
"O mayınları tuzaklayan PKK üyeleri belki şu an yaşamıyordur, belki döşediği patlayıcıyı unutmuştur bile. Belki mayının kendisi için tuzaklandığı asker evine gitmiş o yolları hatırlamıyordur. Ancak Havin Güneş ve Yunus Kaplan’ın ailesi onu asla unutamaya
İnsan Hakları Duyarlılığı Yerini Milli Reflekslere Bırakırken
Artık iktidarın dilinden hak, hukuk, özgürlük, evrensel değerler, uluslararası demokratik standartlar gibi kavramlar pek çıkmıyor. İktidar medyası ise insan haklarına veba, insan hakları savunucularına vebalı muamelesi yapıyor.
PKK neden 11 Temmuz 2015’de ateşkese son verdi?
Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şener Aktürk, PKK’nın 2 yıl önce bu dönemlerde ateşkese son vermesinin arkasında yatan sebepleri analiz ediyor.
"CHP’nin tarihî haksızlığı, AK Parti’nin her şeyini haklı çıkarmaz"
"AK Parti hareketinin içinde yer alan veya bu harekete destek veren kimselerin iktidara yönelik eleştirileri bile “davaya ihanet” diye damgalanıp lanetlenebiliyor, halbuki dostça uyarı ve nasihatin teşvik edilmesi lazım."
Yunanistan, Türkiye ve reform | ANALİZ
1999 yılından bu yana İstanbul'da yaşayan ve bu süre boyunca Yunanistan’ı da sıkça ziyaret eden tarihçi Adam McConnel, son Yunanistan izlenimlerini Türkiye’yle ilişkili ve mukayeseli olarak kaleme aldı
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Muğla'da 3.6 büyüklüğünde deprem Zonguldak'ta maden ocağında oluşan göçükte bir işçi hayatını kaybetti Bitlis'te bir PKK üyesi teslim oldu Un paketinde Hitler eroini Urfa'da UNESCO heyecanı! Frak giyme zorunluluğu kalkıyor DUS ve STS Diş Hekimliği başvuruları başladı Lale İthalatı Devlet Sırrı Olabilir mi? Giresun'da tur otobüsü devrildi: 38 yaralı Sivas'ta pirana alarmı
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası