• BIST
  106.926
 • Altın
  151,318
 • Dolar
  3,6718
 • Euro
  4,3287
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
Şapatan'da ne oldu?
"İşkenceci güvenlik görevlileri varsa “Yok” demeyeceksiniz, “Maalesef var ve biz onları cezalandırıyoruz” diyeceksiniz. Bunu yaptığınızda halkın ve dünya kamuoyunun gözünde küçülmezsiniz, büyürsünüz."
10 Ağustos 2017 / 09:12

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Altınsu (Şapatan) köyü sakinlerini işkenceden geçirdiği iddialarına değinen Karar Gazetesi yazarı Hakan Albayrak, valiliğin açıklamasını da irdelediği "Altınsu köyünde ne oldu?" başlıklı yazısı şöyle;

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Altınsu (Şapatan) köyü yakınlarında bir özel harekât polisinin PKK’lı teröristlerle çatışmada şehit düşmesi üzerine, söz konusu köyün ahalisinden onlarca kişinin işkenceden geçirildiği ileri sürülüyor.

Haksöz-Haber’e göre, “Yerel kaynaklar, çatışmanın akabinde özel harekât polisinin köyün içinde arama ve gelişi güzel meydan dayağına başladığını ifade etti. Köylüler köyün içinde işkenceden geçirildi. İşkence ilçe emniyet müdürlüğünde de devam etti. 60’a yakın köylü darp edildikten sonra bazıları pazar sabahı, bazıları da pazartesi ikindiden sonra serbest bırakıldı. Ayrıca gözaltında işkenceye maruz kaldığını belirten köylüler Şemdinli Devlet Hastanesi'nde darp raporu almaya giderken burada da doktor E.Ç.’nin hakaretine muhatap olduklarını belirterek Şemdinli Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine savcılık Dr. E. Ç. hakkında soruşturma başlattı.” (www.haksozhaber.com)

***

Hakkari Valiliği, konu hakkında şu açıklamayı yaptı: "Güvenlik güçlerimiz tarafından İlimiz Şemdinli İlçesi Altınsu Mahallesinde 05.08.2017 günü icra edilen operasyon esnasında açılan ateş sonucu 1 Polis Memurumuz Şehit olmuş, bunun üzerine ateşin geldiği değerlendirilen bölgelerde bulunan şüpheli şahıslar hukuka uygun olarak gözaltına alınmışlar, ancak bu esnada güvenlik güçlerimize direnen şahıslar da yetkiler dahilinde zor kullanılarak derdest edilmişlerdir. Daha sonra gözaltına alınırken darp edildikleri iddiası ile Savcılık Makamına müracaat eden 10 vatandaşımızın işlemleri devam etmekte olup, bunlar arasında kadın bulunmamaktadır. Ayrıca kusuru olan personel tespit edilirse haklarında gerekli idari tahkikat da yapılacaktır. Bunun dışında bazı haber ajanslarında ve sosyal medyada Güvenlik Güçlerinin vatandaşlarımıza işkence yaptığı yönündeki haberler tamamen asılsızdır ve terör örgütünün propagandasını yapma maksadını taşımaktadır."

Bu açıklama kendi içinde çelişkili. Hem “kusuru olan personel tespit edilirse haklarında gerekli idari tahkikat da yapılacaktır” deniliyor, yani işkence iddiasının doğru olabileceği varsayılıyor, hem de “Güvenlik Güçlerinin vatandaşlarımıza işkence yaptığı yönündeki haberler tamamen asılsızdır” diye kestirip atılıyor. Madem işkence iddiası “tamamen asılsız”,  öyleyse “kusuru olan personel tespit edilirse haklarında gerekli idari tahkikat da yapılacaktır” ifadesi neyin nesi? Veya: Madem “kusuru olan personel”in tespit edilebileceğine ihtimal veriliyor, öyleyse işkence iddiası için niye “tamamen asılsız” deniliyor?

İşkence iddiasını dile getirenlerin “terör örgütünün propagandasını yapma maksadını taşımak”la itham edilmesine gelince: Terör örgütünün propagandasına asıl hizmet, terörle mücadelede 1990’lı yılların iğrençliklerini ‘ihya’ etmekle olur. Ve insan hakları ihlallerine 1990’lı yıllardaki tepkileri vermekle… Devlet, insan hakları ihlallerine yönelik her iddiayı yekten “tamamen asılsız”, “terör örgütü propagandası” diye yaftalaya yaftalaya, ihlallerin ayyuka çıkmasına ve PKK’nın tabanının genişlemesine yol açmıştı o zamanlar.

***

Doğu ve Güneydoğu illerinde devlet demek zulüm demekti. Öyle bir zulüm ki, PKK’ya taban tabana zıt bir Kürt’ü bile PKK saflarına itebiliyordu. Son yıllarda ise bunun tam tersine şahit oluyoruz: Devletin bir “Kürt Açılımı” yapması, PKK ile mücadelede bir “Çözüm Süreci” başlatması ve bu süreçte olağanüstü sabırlı davranarak tahriklere kapılmaması, “Çözüm Süreci”nin bittiği yerde yeniden başlayan terörle mücadelede de eski Türkiye’nin yöntemlerine tevessül etmeyip insan haklarını hassasiyetle gözetmesi, PKK sempatizanı olan Kürtleri bile PKK’nın aleyhine çevirdi / çeviriyor.

PKK’nın Kürtlerle devleti karşı karşıya getirip iç savaş çıkarmaya matuf  “hendek” siyaseti bölge halkından destek görmedi. Hendek terörünü destekleyen HDP’li yöneticilerin ve belediye başkanlarının tutuklanmasına hatırı sayılır bir tepki de gelmedi bölge halkından. Meşru siyasetteki yükseliş trendini teröre kurban eden PKK taban kaybetti, HDP’nin itibarı fena halde sarsıldı, şehir savaşlarında bile sivillerin canlarını titizlikle koruyan devlet ise güven tazeledi.

PKK’ya katılımın dibe vurduğu bir noktaya geldik, çok şükür. Bu noktadan geriye gitmeyelim. Terörle mücadelede haddi aşanlara hadleri iyice bildirilsin ki, 1990’lı yıllardaki o korkunç çığır yeniden başlamasın.

***

Terörle mücadelenin şerefi, bazı çürük yumurtaların üstünü örtmekle değil, o yumurtaları ayıklamakla korunur. İşkenceci güvenlik görevlileri varsa “Yok” demeyeceksiniz, “Maalesef var ve biz onları cezalandırıyoruz” diyeceksiniz. Bunu yaptığınızda halkın ve dünya kamuoyunun gözünde küçülmezsiniz, büyürsünüz. Aksi takdirde istisnalar istisna olarak görülmez, kaidenin bozukluğuna hükmedilir, bütün güvenlik teşkilatı ve genel olarak devlet zan altında kalır.

Ya mesnetsiz bir iddia, bir iftira söz konusu ise? Olabilir. Devlet araştıracak, soruşturacak, gerçeği ortaya çıkaracak ve milletin dikkatine sunacak. Soruşturma neticelenmeden, hatta soruşturmanın daha başlangıç safhasında ‘Yok öyle bir şey’ diye kestirip atmak da devletin zan altında kalmasına yol açabilir.

Altınsu ahalisinden birçok kişinin işkence gördüğü iddiası, fotoğraflarla desteklenen ciddi bir iddia. Hakkari Valiliği’nin ilgili açıklamasında bu iddianın üzerinde ciddiyetle durulduğu izleniminin verilmemesi, bilakis “tamamen asılsız” ve “terör örgütünün propagandası” gibi ifadeler kullanılarak işkence iddiasının üzerinde ciddiyetle durulmadığı intibaının uyandırılması kötü oldu.

Hayatî derecede mühim bir mesele ile karşı karşıyayız. Gereği layıkıyla yapılmalıdır vesselam.

KARAR

Bu haber 1391 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum - Analiz Kategorideki Diğer Haberler
Kerkük operasyonu ve eski düzenin sonu
Irak hükümeti referandumun ardından IKBY'ye yönelik uyarılarını fiili müdahaleye çevirdi ve IKBY Haziran 2014'te DEAŞ'ın genişlemesinden önceki sınırlara dönmek zorunda kaldı.
Gmail, Youtube, android market vb uygulamalar ile izleniyoruz
"Dikizleme döneminden geçiyoruz! Yönetmelikler ve kişisel hak ve özgürlükler ne kadar gelişti desekte, halen izlemeler sanal dünyada devam ediyor. Bizden habersiz olarak özel bilgilerimiz sürekli depolanıyor."
Sosyalist rejimler birer vahşet rejimiydi
Milyonlarca insanı bir ütopya uğruna acımasızca öldüren rejimler, ideolojik renkleri ne olursa olsun, birer vahşet rejimi olmaktan başka ne olabilir? Aynı veya benzer şeyleri faşistler tarafından yapılınca kınayan birçok kişi, iş sosyalist cinayet ve katl
TEOG’un Aşil Topuğu veya yeni sınav sistemi için bir öneri
"Hormonlu olsun veya olmasın, sayısız okulun farklı sebeplerle aynı standartta not vermediği bir ortamda çözüm ne olmalı? Eğitim emektarı, sınıf geçme notunun yerleştirmeye etkisinin ortadan kaldırılmasını öneriyor."
Kerkük’ten zafer çıkarmak
Irak güçlerinin İran destekli Haşdi Şabi milislerini de yanına alarak Kerkük’e saldırmasının ardından Kerkük’de yaşanabileceklere dikkat çeken Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca ‘Kerkük’ten zafer çıkarmak’ başlıklı yazıyı köşesine taşıdı.
Her yıl kural değiştiren ÖSYM'ye: Madem kaldıracaktınız neden getirdiniz?
Bir önceki sınavda birçok öğrencinin canını yakan uygulamaların bu sene bir açıklamayla kaldırılmasını sorgulayan Abbas Güçlü, "Madem kaldırılacaktı, neden getirdiniz?... Sınavı iptal edilenlerden özür dilenecek mi?" diye sordu.
"Şimdi Kerkük’ün Türklüğü ihya mı oldu?"
"Şimdi Irak Anayasası’na Kerkük’ün Türklüğünü vurgulayan bir madde mi eklenecek? Kerkük’te raconu bundan böyle Türkmenler mi kesecek? Yok öyle bir şey."
Barzani kaybetti de sen ne kazandın?
"Kerkük düştü diye zil takıp oynayan kardeşim!.. Düştüyse İran’ın eline düştü, senin payına ne düştü ki çığlık çığlığasın böyle?... Hani sen Barzani için İsrail’e çalışıyor, Almanların piyonudur, Amerika’nın ajanıdır diyordun ya, hiçbiri sahip çıkmadı."
Okul sayısı başarı tamam, ya nitelik? Bahçeli istemişse sınav kalkabilir öyle mi?
"Sorun AK Parti’nin yaptıkların rakamlarla anlatması değil. Sorun, AK Partinin yaptıklarını sadece rakamlara indirgemesindedir. Nitelikle değil, sadece rakamlarla konuşuyor olmasındadır."
"Lise öğrencisi eski erkek arkadaşı tarafından öldürüldü" Burada bir tuhaflık yok mu?
"Helin 16 yaşında. Eğer Helin'in, “eski erkek arkadaşı” ile ailesinin zoru ile evlendirilmesine kalkılsaydı, ona “çocuk gelin” denecekti. “Eski erkek arkadaşı” tarafından öldürüldü ve manşetler “kadın cinayeti” olarak atıldı. Burada bir tuhaflık yok mu?
Mardin’de gündelik hayat
Karar Gazetesi yazarı Yıldız Ramazanoğlu, Mardin'e yaptığı ziyareti köşesine taşıdı.
Korku, susturanda zulüm, susturulanda öfke biriktirir
Devlet ve örgüt gibi organizasyonların, değer vermek gibi ikna yöntemleri yerine korku duvarları üzerinden toplumları yönetmenin yollarını keşfetmenin üzerinden bin yıllar geçti.
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Sürücü Kursu sınavında değişiklik Müftülüğe Nikah Yetkisi Veren Madde Kabul Edildi HDP Bursa il başkanı tutuklandı Frankfurt Başkonsolosluğundan polise "PKK" tepkisi Rektör atamaları Resmi Gazete'de Yolcu otobüsü ile pancar yüklü tır çarpıştı: 1 ölü, 20 yaralı Deniz Baykal hastaneye kaldırıldı Ardahan'da kar yağışı ve sis yol kapattı EPDK Başkanı Yılmaz: Sistemde kaçak akaryakıt kalmadı 'Öcalan öldü' iddiasına savcılıktan yalanlama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası