• BIST
  104.123
 • Altın
  145,971
 • Dolar
  3,4910
 • Euro
  4,1702
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
Referanduma Türkiye’den Tepkiler ve PKK
Irak Kürt Bölgesel Yönetim'inin bağımsızlık referandumu kararına ilişkin hükümet, CHP, MHP, HDP ile Kandil'in tavırlarının incelendiği yazıda, en ilginç çıkışın PKK yönetimi tarafından yapıldığı işleniyor.
04 Temmuz 2017 / 23:59

Zafer Burakmak'ın yorumu;

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, 25 Eylül'de bağımsızlık için referanduma gidecek. Zamanlama ve karar alma  yönteminde farklı sesler çıksa da Kürt toplumundaki genel kanı, doğru bir karar alındığı yönünde. Batılı ülkeler arasında ise farklı sesler yükseliyor. ABD’nin çekimser kalmasına karşın, Avrupa ülkelerinden daha belirgin destek var gibi. Ancak referandum, bir bağımsızlık ilanı olarak görülmediğinden birçok devlet tavır belirlemek için ileriki dönemleri bekliyor.

İRAN CEPHEDEN KARŞI

Buna karşın İran, doğrudan cephe almış ve tarafını tartışmasız ilan etmiş durumda. Kürt bölgesinin kopması durumunda etkisindeki Bağdat’ın zayıflayacağını bilen İran, bağımsızlığın  referandumuna da karşı. İşin Suriye ile bağlantısı yada Kürtlerini harekete geçirme potansiyeli gibi lojistik ve stratejik yönlerini es geçerek sadece ekonomik yönden bile bakılırsa; şuan aylık 4 milyon 315 bin varil petrol üretimi yapan Irak’ta, bu üretimin günlük 530 bin varilini Kürt yönetimi satıyor. Kürdistan’ın bağımsızlaşması halinde ülke petrolünün yüzde 31’inin kopacağı bir Irak’ın etkinliği zayıflayacaktır. Resmi verilere göre 45 milyar varil petrol rezervine sahip Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlaşması, OPEC dengelerini bile değiştirecek. Etkinliği artan bir Kürdistan’ın rahatsızlığı, etkinliği azalan bir Irak’la birleşince, İran’ın karşı tavır almaması kaçınılmaz görünüyor. Buna karşın henüz referandumun konuşulduğu bir dönemde İran’ın tüm kartlarını oynadığı da söylenemez.

HÜKÜMET, BİR GÖZÜNÜ KAPATARAK KARŞI ÇIKIYOR GİBİ

İran’a karşı Türkiye’nin tavrı daha yumuşak ve farklı tonlarda değişken. Referandum tarihinin ilan edilmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan "Bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi Türkiye'nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir. Bu ilke bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refahın önkoşulları arasındadır" açıklaması gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise referanduma ilişkin “ “Kuzey Irak'la ilgili yapılan açıklama bizi derinden üzmüştür. Irak'ın toprak bütünlüğüne bir tehdittir ve yanlış bir adımdır. Temenni ederdik ki istişare yolu ile yapılsın. Bu bölgede Kuzey Irak yalnız değildir. Musul'da Araplar, Kerkük'te Türkmenler birlikte yaşıyorlar. Biz barış içerisinde bu adımların atılmasını ve Irak'ın bütünlüğünü hep savunduk. Zaman zaman orada ipin ucunun da kaçtığını gördük. Bu bizi üzmüştür, Dışişlerimiz açıklamaları da yapmıştır. Kimsenin yararına değildir.” açıklaması yapmıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da "Umut ediyoruz bu referandum kararını iptal edip bu yanlıştan dönerler" açıklamasında bulunmuştu.

Hükümet nezdinde yapılan bu açıklamalara karşın AK Partili vekillerden daha sonraki süreçte farklı açıklamalar yapılmıştı. Konuya ilişkin açıklama yapan isimlerden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, 9 Haziran'da Erbil merkezli K24 televizyonuna yaptığı açıklamada bağımsızlık referandumunun Irak Anayasası’nda Kürtlere tanınan bir hak olduğunu da vurgulayarak, "Bağımsızlık kararı halk tarafından verilecek. Herkese düşen buna saygı göstermektir" dedi. Geçtiğimiz gün yine aynı televizyona konuşan İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Türk Grubu Başkanı ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi AK Partili Orhan Atalay da olumlu açıklamalarda bulunmuş ve şöyle demişti; Türkiye’nin nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın öyle ya da böyle hiçbir şekilde Kuzey Irak’a kapı kapatacağı asla ve katta düşünülemez. Çünkü bizim sosyolojimiz birdir, yani Dicle’nin öbür tarafında bir kardeş beri tarafında bir kardeş kalmıştır. Dolayısıyla kardeşi kardeşten, dayıyı yeğenden ayırma imkânı yoktur. Biz Türkiye’yi yöneten AK Parti olarak referandum sonrasında Irak’ta kurulacak bir Kürdistan devletine karşı, Haliç Devletleri’nin Katar’a uyguladıkları bir ambargo gibi bir ambargo uygulanacağını beklemiyorum ve buna sebep olabilecek hiçbir neden ya da gerekçe göremiyorum…Belki Türkiye’de şöyle bir endişe olabilir; orada bir Kürt devleti kurulursa Türkiye’nin Kürtleri sıkıntı olur. Ben buna zerre kadar ihtimal vermiyorum. Türkiye’de Araplar da yaşıyor ama hiçbir Arap fert veya cemaat, kitle veya toplum ‘Suriye’de bir Arap cumhuriyeti vardı biz orayı iltihak etmek istiyoruz’ demedi. Irak için de böyle bir durum yaşanmadı…Ben Türkiye’deki Kürtlerin ‘Irak’ta bir Kürdistan kuruldu biz de oraya katılmak istiyoruz’ diyeceklerine zerre kadar ihtimal vermiyorum. Hatta tam tersine beklentilerim var, yarın bakarsınız Türkiye ile orada kurulacak bir Kürdistan devleti arasında daha rahat geçişler yapılabilir, ticari ilişkiler daha da gelişebilir çünkü süreç öyle bir süreçtir. Biz komşularımızla ilişkilerimizi sıfır problem temeline götürdüğümüz gibi bizim de tarihsel, dinsel, mezhepsel, sosyolojik, kültürel yakınlığı daha fazla olan topluluklarla ya da devletlerle daha fazla ilişkilerimizi geliştirmek isteriz…” Atalay da Ensarioğlu gibi Türkiye’nin Kürdistan tavrının, Kürt yönetiminin PKK’ye yaklaşımıyla belirleneceğini de sözlerine eklemeyi unutmuyordu tabi.

CHP: TAKTİKSEL BİR ÇIKIŞ, TEK TARAFLI OLMAMALI

Referandum kararını sessizce geçiştirmeye çalışan CHP'den, Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz'dan açıklama gelmişti. Daha çok Dışişleri Bakanlığı ile Kandil yönetiminin karışımı bir dil kullanan Yılmaz'ın açıklamasında "Özellikle Irak'ın içinden geçtiği durum dikkate alındığında böyle bir kararın hem zamanlama açısından hem de bölgenin genel gidişatı açısından çok sağlıklı bir sonuç doğurmayacağını söylemek gerekir. Bu tür konular tek taraflı kararlarla olmamalı." derken daha çok PKK liderlerinin kullandığı taktiksel bir hamle olduğu iddiasının da altını çizmişti.

MHP’NİN TAVRI BİLİNDİK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den beklendiği gibi çok sert bir açıklama geldi.  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) referandum yapılması kararına tepki gösteren Bahçeli, ​diplomasi dilini zorlayan ifadeler kullanarak "Barzani çetesi 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapacakmış. Bunun adı rezalet, melanet, ihanettir. Irak'ın toprak bütünlüğünün bozulmasının en ağır yankısı Türkiye'den hissedilecektir. Buna izin verilemez, buna göz yumulamaz" açıklaması yapmıştı.

HDP DESTEKLİYOR ANCAK PKK SÜRECE BOZUK

HDP’den yapılan açıklamalarda referandumu destekleyen açıklamalar yapılmıştı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’dan referandumu destekleyen ve kararın tüm devletlerce kabul edilmesi gerektiğini belirten açıklamalar gelmişti.

Asıl ilginç çıkışlar ise Kandil yönetiminden geliyor. Kürtler adına mücadele ettikleri propagandası yapan PKK, bir Kürt devleti hazırlıklarına MHP’den sonra en karşıt konumda bulunuyor. PKK liderlerinden Cemil Bayık ilk önceleri ‘Kürdistan Bölgesi referandumunun bir Türkiye projesi olduğunu, PDK , AK Parti ve Erdoğan arasındaki anlaşmayla gerçekleştiğini’ savunacak kadar karşıt bir dil kullanmıştı. Daha sonraki konuşmalarında söylemlerini yumuşatarak referandumun bağımsızlığın bir hak olduğunu belirten Bayık, ancak toplumsal alanda yaşanan sorunlar yumağı içerisinde referanduma gidilmesinin başarı getirmeyeceğini savunmuştu. Bayık,örgütün tabanında oluşabilecek bir eğilimi durdurmak için sürekli gündeme getirdiği, “referandumun Barzani liderliğindeki KDP’nin yönettiği Kürdistan’da içerde ve dışarıda yaşanan sıkışmışlığın bir sonucu olarak gündeme getirildiği” tezini işlemeye devam ediyor ve “ toplumsal sorunlar yumağı içerisindeki Kürdistan’da” referanduma gidilmesinin başarı getirmeyeceğini iddia ediyordu.

DURAN KALKAN: DIŞ GÜÇLER, TÜRKİYE’Yİ TEHDİT ETMEK İÇİN BAĞIMSIZLIĞI TARTIŞTIRIYOR

Bir diğer PKK liderlerinden, örgütün fikir yürütücüsü olarak bilinen Duran Kalkan ise...

Yazının devamı için tıklayınız...

 

Bu haber 1241 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum - Analiz Kategorideki Diğer Haberler
Fındığın adaletle, işçiliğinin Kürt Sorunu ile ilgisi
"Meselenin bir işçi hakları sorununun da ötesinde bir öneme sahip olduğu unutulmamalı. Bu alanda yaşanan hak ihlalleri, Türkiye’nin en büyük sorunu olan Kürt sorununa da olumsuz yansımaktadır."
MGK'dan duygusal değil rasyonel bir siyaset dili çıktı
"Cuma akşamı gerçekleşen MGK sonrasındaki açıklama yazılı ve görsel basında genelde “sert” nitelemesiyle birlikte yansıtıldı. Oysa açıklama var olan koşullar altında sertten ziyade “dengeli” olarak anılmayı hakkediyor."
Üniversite giriş sistemi nasıl olmalı?
Bu memlekette eğitim sadece sınav sistemi değişirken konuşuluyor.
Ahmet Taşgetiren'i Star'dan ayıran yazısı
Ahmet Taşgetiren, Star’ın sansürlediği cevabi yazısında Hüseyin Gülerce’nin Cem Küçük’ün vekaletiyle Pelikancı Ak Trol şebekesine dahil olduğunu belirtmiş ve ayrıca Mehmet Metiner’i de tiye almış.
Trump dünyaya ne dedi?
BM Genel Kurul’unda Trump’ın yaptığı konuşmanın ana çerçevesi, devlet-güç-güvenlik-ulusal çıkar-refah kavramlarıyla örülmüştü. Bu çerçeve, dünyayı hak, hukuk, insan, demokrasi, mağdur halklar gibi kavramlar üzerinden görmeme anlamına gelir...
Alerjik tepkiler
“Kürdistan” kelimesine bile gösterilen menfi tepkiler genellikle ‘alerjik reaksiyon’a benziyor ve pek çok Türkiyeli Kürt üzerinde (de) tahkir etkisi yapıyor. Basın-yayın organlarında ve hele sosyal medyada söz konusu ‘alerjik reaksiyonlar’ had safhada."
BM kürsüsünde ‘modern zamanlar’ Hitler’i
"Bu ifade tarzı ve hedeflerin “toplu yok etmeye” dayandırılması tehlikelidir ve “Önce Amerika” diyerek en sağdan merkeze, oyları toplayarak gelen bir “süper güç başkanının” beyninin arkasında “Hitlervari” yaklaşımlar olduğunu göstermesi açısından da önem
Türkler... Kürtler... Duygular...
"Ben diyorum ki “duygusal kopuş”a imkan verilmemeli. Araplarla duygusal kopuş kolay tamir edilmedi. Hala tortular vardır. Türkler – Kürtler, çok daha derin anlamda “akraba millet”tir. Ama etnik hesap yumuşak karın haline getirilmek isteniyor. "
Barzani düşmanlığı
Zannedersiniz ki düşman kıtlığından mustaribiz. Türkiye’nin en yakın dost ve müttefiklerinden Mesud Barzani’yi azılı düşman ilan etmenin mantığını arıyorum, arıyorum, bulamıyorum. Ne oluyoruz yahu?
Türkiye'yi nasıl soydular?
"Adam hem gözlerimizin içine bakarak tarihî bir eseri soymuş, hem de bunun için para almış. Pes doğrusu!"
Bağımsızlık sonrası Rojava
Bağımsız devlet olgusunu gündeme getiren Barzani çizgisinin, eğer çok ciddi bir ekonomik refah üretemezse, Öcalan çizgisini esas alan KCK çizgisi karşısında güç ve nüfuz kaybedeceği, buna karşılık Rojava çizgisinin bağımsız devlette de güçleneceği kanısın
Kabuğun kırılması Kürde biçilen kılıfa bağlı
"Diyarbakırlının ayrılacağını düşünmek, ancak haklarının verilmemesini istemekle mümkündür. Yoksa bir Vanlının Duhok’la kurduğu duygusal bağ, İstanbul ile kurduğu bağdan çok daha zayıftır. Bu sarih gerçeği ancak Vanlı ile herhangi bir bağ kuramayanlar g
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Ege Denizi'nde 4 büyüklüğünde deprem PAKURD Genel Başkanı'na hapis cezası Dışişleri'nden Türkiye vatandaşlarına Maria kasırgası uyarısı Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 20 bin öğretmen atanacak Adıyaman'da çapa makinesi devrildi: 14 yaralı Artık kazaya karışan otobüs şirketlerinin isimleri gizlenmeyecek Ege Denizi'nde 4,4 büyüklüğünde deprem Çanakkale ve Muğla'da orta şiddette deprem Diyarbakır'a gönderilen 5 ambulans hizmete başladı Devlet hastanelerinde SMS dönemi başladı
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası