• BIST
  106.926
 • Altın
  151,318
 • Dolar
  3,6718
 • Euro
  4,3287
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
PKK ile İran’ın arası bozuluyor mu?
Soru şu: PKK’nin niyeti ne? PKK, İran’dan uzaklaşacak mı yoksa bölge konjektürüne ayak mı uyduracak? Gelinen aşamada PKK’nin Ortadoğu’da halen İran politikasını değiştiremediğidir.
08 Ağustos 2017 / 20:09

Rudaw'da yayınlanan bir yazıda, ABD'nin PYD desteği ardından PKK'nin İran stratejisi tartışıldı. Zıryan Rojhılati imzalı yazıda PKK çatısı altındaki askeri ve siyasi oluşumların yakın zamanda kurduğu, “Rojhilatê Kurdistanê” (Doğu Kürdistan ) adlı örgüte ve örgütün İran’a karşı sertleşen tavrına dikkat çekildi.

Bir diğer örgüt, Yekîneyên Rojhilatê Kurdistanê'nin de (YRK) (Doğu Kürdistan Birliği), İran ile imzalanan anlaşmanın “kırıldığını” savunduğu belirtilirken, bu durumun PKK’nin İran’a karşı sertleşen siyasetiyle ilişkili olduğu savunuldu. 

"Soru şu: PKK’nin niyeti ne? PKK, İran’dan uzaklaşacak mı yoksa bölge konjektürüne ayak mı uyduracak? Gelinen aşamada PKK’nin Ortadoğu’da halen İran politikasını değiştiremediğidir." ifadelerinin kullanıldığı yazının bir kısmı şöyle;

PKK, Doğu Kürdistan’da siyasi arenada kendinden güçlü bir gücün olmasını istemiyor. Bunun için de PKK’nin Rojava’da uyguladığı modelin benzerini, Doğu Kürdistan’da uygulama ihtimali PKK’nin jeosiyasi hesaplarını da karıştırıyor. 

Yeni sembol Kandil mi, Helgurt mu olacak?

2011’den beri PKK’nin Doğu Kürdistan’daki faaliyetlerini yavaşlattığı biliniyor. Daha gerçekçi ve doğru söz söylemem gerekirse, Osman Öcalan ve Nizamettin Taş’ın PJAK’ı kurmalarındaki aslı nedeni, özellikle ABD ile daha yakın ilişkiler yürütmekti. 

Nitekin Öcalan ve Taş, ABD’nin Irak’a müdahalesinden sonra İran’a yöneleceğine inanıyordu. Hesaplarına göre, PJAK’ı kurmakla hem ABD’ye yakın olacaklardı hem de Doğu Kürdistanlı Kürtleri ikna edeceklerdi. Böylelikle, Apo’nun tutuklanmasından sonra Kuzey Kürdistan’da tıkanan siyasi durumu çözecek kapı aralanacaktı.

Ancak Öcalan’ın ve Taş’ın projesinin kırılması söz konusu hesapları yerle bir etti. Başlangıçta da bu partinin Doğu Kürdistanlı kurucu ve kadroları görevlerinden çekildiler. Her ne kadar İran güçleriyle birkaç ufak çatışma yaşandıysa da bu durum İran ve PKK tarafından kontrol altındaydı.

Bu nedenle de geniş kapsamlı bir savaş yaşanmadı. İran Pasdaranlar’ı ile ara ara yaşanan çatışmalar, PKK için Doğu Kürdistan’da örgüte adam kazanılması anlamına geliyordu. Kuzey’de saldırı ve sorunlarla karşılaşmış olabilir ancak İran açısından da Kürdistan Bölgesi sınırına saldırı ve tehditte bulunması için bir yol oldu.

Hatta Türkiye’ye karşı ortak bir tehditte oluşturmaya çalışarak, yeni bir gücün çıkmasını engellemeye çalışmakla birlikte aynı zamanda Doğu Kürdistanlı eski partilerin de varlıklarını göstermek amacıyla yeni yollar bulmasını engellemeye çalıştılar. 

“Arap Baharı” ve “Suriye Krizi”nin ortaya çıkmasıyla her şey değişti. Çünkü bu değişimle İran dış saldırılara karşı sınır güvenliğini daha sıkı tuttu. Mako’dan Serdeşte, Merivan ve Kirmanşan’a kadar kırsal alanlarda askeri üsler kurdu.

Bu kapsamda “ateşkes” ya da “tehdit” ile Casusan Dağı’nı PKK’den aldılar. İran, bu girişimiyle Kandil’in Doğu Kürdistan’da hareket ve yönelmesi de zayıflatılmış oldu.

2015-2017 yılları arasında uluslararası arenada ve İran siyasetinde yaşanan siyasi değişimler, Doğu Kürdistanlı partilere bir kez daha kırsalda mücadele etmek için moral oldu. Kürt partileri Helgurt Dağı’nı kendilerine mesken etti.

Yerleşmeyle birlikte Helgurt’ta peşmergelerin varlığı yavaş yavaş şüphe uyandırmaya başladı. PKK, yaşananları kendi açısından olumlu yorumlamadı. Çünkü PKK, Doğu Kürdistan’daki siyaset arenasında olmazsa olmazı görüyor.

Bunun için de 2011 yılına geri dönme yolunu seçmesi gerekiyordu. Bir diğer anlamda, İran’a karşı sert açıklamalarda bulunup, sınırlı da olsa faaliyet yürütmesi gerekiyor.

Sine’deki Çatışma ve Demokrat Güçler Hareketi, İran’ın sınıra bombardıman düzenlemesinin ardından, PKK’nin İran’la yaptığı “ateşkesi” sonlandırmasını bekliyordu. 

İran, Doğu Kürdistanlı Kürt partilerinin karargahlarını bombalarken,  PKK, güçlerinin sınırda “huzur içinde hareket ettiğini” açıklamayazdı. Bu gerekçeyle Doğu Kürdistanlı partiler, PKK’nin insan kaynağını hayata geçirme planını kurutabilirdi.

PKK bu nedenle de Helgurt’un Doğu Kürdistan’da Kürt dirilişinin yeni yüzünün olmasını istemiyordu. Doğu Kürdistan’ın yeni sembolünün Helgurt mu, yoksa Kandil mi olacağı da zaman gösterecek!

Bölgedeki durum ve PKK’nin jeosiyasi hesapları

Bölgedeki müttefik güçlerin çephesi gittikçe belirginleşmeye başladı. PKK, her daim farklı cepheden taraflarla aynı anda siyaset yürütme kapasitesine sahip. Kuzey Kürdistan’da siyasi ve askeri bir baskı altında olan PKK, Rojava’da ABD ile hareket halinde.

Bu durum PKK’yi İran ve Suriye’den uzaklaştırarak, ABD ve Sünni Araplara yakınlaştırıyor. PYD’li yetkililerin Heşdi Şabi’nin Suriye sınırına girmesine izin verilmemesi konusundaki açıklamalarında da bu gerçekliği görebiliriz.

ABD - Xelice cephesinden İran’ı sıkıştırma planından haberdar olan PKK, İran’a karşı herhangi bir projede kendini hazırlıklı güç olarak görerek, söz konusu projedelerde yer almayı istiyor. Rakka ve Deyr ez Zor operasyonlarından sonra ABD ve Suudi Arabistan’ın İran’a müdahale etmesi gündeme gelebilir. Böylelikle PKK, yönünü Doğu’ya çevirebilir.

Olur da PKK Rojava’da olduğu gibi Doğu Kürdistan’da emsal bir güç (Gerek ABD’nin yardımı, gerekse Rojava’nın ilk modelini örnek edinsin) olmayı başarırsa Mako’dan Efrin’e kadar sınırda yerleşke oluşturur. Bunu da alacağı kitle desteği ve Türkiye'nin lojistik potansiyeliyle yapacaktır.

Sadece Türkiye’de değil, Kürt düşmanları olarak tanımladıkları KDP’yi de çembere alarak, bölgedeki askeri ve siyasi gücünü sağlamlaştıracaktır.Bu da PKK’nin bölgede siyasi bir aktör olmasını sağlayacaktır.

O döneme kadar PKK’nin Kandil’deki üst düzey yetkilileri, İran’la ilişkilerini bozmazlarsa ateşkesin sonlanması da stratejik bir çerçevede gözlemlenecektir. PKK bölgedeki gelişmeler çerçevesinde stratejik anlamda hesaplarını yapıyor. Bunun için de İran’dan uzaklaşarak, Tahran’a karşı yeni bir cephe oluşturması uzak bir ihtimal değildir.

Bu haber 865 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum - Analiz Kategorideki Diğer Haberler
D-8 ülkeleri yerli paralarla ticareti hızlandırır mı?
"D-8 gerçek manada hedefine ulaşırsa, D-8’in mimarı olan rahmetli Erbakan’ın İslam ülkeleri arasında hayal ettiği ekonomik ve siyasi entegrasyon da gerçekleşmiş olacaktır."
Irak'ta yeni dönem ve Türkiye
"İran-Irak’ın bölgesel projeksiyonuna bu ölçekte destek sunması veya sessiz kalması bu ülkelerden Türkiye’nin bölgesel konulardaki siyasetine bir destek mi getirecek?"
Ruhun mahiyeti nedir?
Abdulhakim Beyazyüz, Kur'an ayetleri ışığında "Ruh" kavramını inceliyor.
Küresel sahnede birleşik Avrupa’ya ihtiyaç var mı?
"Bu süreçte bölgede de dünyada da çok şey değişti. Her şeyden önce bizim Avrupa Birliği’ne girmemizi destekleyen Avrupa solu artık iktidarda değil."
Kendi savaşından kaçıp başkasının savaşında ölmek/öldürmek
Yeryüzünde herhangi bir ülkenin vatandaşı olmayan bir bireyin, insan olma gerçeğini hangi devletin belirleyeceği ve saydığımız hakları kimin vereceği insan-hak kavramlarının en temel sorunları arasında. İran'ın Afgan sığınmacıları Suriye'de...
Kerkük operasyonu ve eski düzenin sonu
Irak hükümeti referandumun ardından IKBY'ye yönelik uyarılarını fiili müdahaleye çevirdi ve IKBY Haziran 2014'te DEAŞ'ın genişlemesinden önceki sınırlara dönmek zorunda kaldı.
Sosyalist rejimler birer vahşet rejimiydi
Milyonlarca insanı bir ütopya uğruna acımasızca öldüren rejimler, ideolojik renkleri ne olursa olsun, birer vahşet rejimi olmaktan başka ne olabilir? Aynı veya benzer şeyleri faşistler tarafından yapılınca kınayan birçok kişi, iş sosyalist cinayet ve katl
TEOG’un Aşil Topuğu veya yeni sınav sistemi için bir öneri
"Hormonlu olsun veya olmasın, sayısız okulun farklı sebeplerle aynı standartta not vermediği bir ortamda çözüm ne olmalı? Eğitim emektarı, sınıf geçme notunun yerleştirmeye etkisinin ortadan kaldırılmasını öneriyor."
Kerkük’ten zafer çıkarmak
Irak güçlerinin İran destekli Haşdi Şabi milislerini de yanına alarak Kerkük’e saldırmasının ardından Kerkük’de yaşanabileceklere dikkat çeken Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca ‘Kerkük’ten zafer çıkarmak’ başlıklı yazıyı köşesine taşıdı.
Her yıl kural değiştiren ÖSYM'ye: Madem kaldıracaktınız neden getirdiniz?
Bir önceki sınavda birçok öğrencinin canını yakan uygulamaların bu sene bir açıklamayla kaldırılmasını sorgulayan Abbas Güçlü, "Madem kaldırılacaktı, neden getirdiniz?... Sınavı iptal edilenlerden özür dilenecek mi?" diye sordu.
"Şimdi Kerkük’ün Türklüğü ihya mı oldu?"
"Şimdi Irak Anayasası’na Kerkük’ün Türklüğünü vurgulayan bir madde mi eklenecek? Kerkük’te raconu bundan böyle Türkmenler mi kesecek? Yok öyle bir şey."
Barzani kaybetti de sen ne kazandın?
"Kerkük düştü diye zil takıp oynayan kardeşim!.. Düştüyse İran’ın eline düştü, senin payına ne düştü ki çığlık çığlığasın böyle?... Hani sen Barzani için İsrail’e çalışıyor, Almanların piyonudur, Amerika’nın ajanıdır diyordun ya, hiçbiri sahip çıkmadı."
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
İl halk kütüphanelerinden 24'ünün çalışma süresi uzatıldı Gmail, Youtube, android market vb uygulamalar ile izleniyoruz Sürücü Kursu sınavında değişiklik Müftülüğe Nikah Yetkisi Veren Madde Kabul Edildi HDP Bursa il başkanı tutuklandı Frankfurt Başkonsolosluğundan polise "PKK" tepkisi Rektör atamaları Resmi Gazete'de Yolcu otobüsü ile pancar yüklü tır çarpıştı: 1 ölü, 20 yaralı Deniz Baykal hastaneye kaldırıldı Ardahan'da kar yağışı ve sis yol kapattı
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası