• BIST
  106.816
 • Altın
  145,637
 • Dolar
  3,5223
 • Euro
  4,1300
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
PKK ile İran’ın arası bozuluyor mu?
Soru şu: PKK’nin niyeti ne? PKK, İran’dan uzaklaşacak mı yoksa bölge konjektürüne ayak mı uyduracak? Gelinen aşamada PKK’nin Ortadoğu’da halen İran politikasını değiştiremediğidir.
08 Ağustos 2017 / 20:09

Rudaw'da yayınlanan bir yazıda, ABD'nin PYD desteği ardından PKK'nin İran stratejisi tartışıldı. Zıryan Rojhılati imzalı yazıda PKK çatısı altındaki askeri ve siyasi oluşumların yakın zamanda kurduğu, “Rojhilatê Kurdistanê” (Doğu Kürdistan ) adlı örgüte ve örgütün İran’a karşı sertleşen tavrına dikkat çekildi.

Bir diğer örgüt, Yekîneyên Rojhilatê Kurdistanê'nin de (YRK) (Doğu Kürdistan Birliği), İran ile imzalanan anlaşmanın “kırıldığını” savunduğu belirtilirken, bu durumun PKK’nin İran’a karşı sertleşen siyasetiyle ilişkili olduğu savunuldu. 

"Soru şu: PKK’nin niyeti ne? PKK, İran’dan uzaklaşacak mı yoksa bölge konjektürüne ayak mı uyduracak? Gelinen aşamada PKK’nin Ortadoğu’da halen İran politikasını değiştiremediğidir." ifadelerinin kullanıldığı yazının bir kısmı şöyle;

PKK, Doğu Kürdistan’da siyasi arenada kendinden güçlü bir gücün olmasını istemiyor. Bunun için de PKK’nin Rojava’da uyguladığı modelin benzerini, Doğu Kürdistan’da uygulama ihtimali PKK’nin jeosiyasi hesaplarını da karıştırıyor. 

Yeni sembol Kandil mi, Helgurt mu olacak?

2011’den beri PKK’nin Doğu Kürdistan’daki faaliyetlerini yavaşlattığı biliniyor. Daha gerçekçi ve doğru söz söylemem gerekirse, Osman Öcalan ve Nizamettin Taş’ın PJAK’ı kurmalarındaki aslı nedeni, özellikle ABD ile daha yakın ilişkiler yürütmekti. 

Nitekin Öcalan ve Taş, ABD’nin Irak’a müdahalesinden sonra İran’a yöneleceğine inanıyordu. Hesaplarına göre, PJAK’ı kurmakla hem ABD’ye yakın olacaklardı hem de Doğu Kürdistanlı Kürtleri ikna edeceklerdi. Böylelikle, Apo’nun tutuklanmasından sonra Kuzey Kürdistan’da tıkanan siyasi durumu çözecek kapı aralanacaktı.

Ancak Öcalan’ın ve Taş’ın projesinin kırılması söz konusu hesapları yerle bir etti. Başlangıçta da bu partinin Doğu Kürdistanlı kurucu ve kadroları görevlerinden çekildiler. Her ne kadar İran güçleriyle birkaç ufak çatışma yaşandıysa da bu durum İran ve PKK tarafından kontrol altındaydı.

Bu nedenle de geniş kapsamlı bir savaş yaşanmadı. İran Pasdaranlar’ı ile ara ara yaşanan çatışmalar, PKK için Doğu Kürdistan’da örgüte adam kazanılması anlamına geliyordu. Kuzey’de saldırı ve sorunlarla karşılaşmış olabilir ancak İran açısından da Kürdistan Bölgesi sınırına saldırı ve tehditte bulunması için bir yol oldu.

Hatta Türkiye’ye karşı ortak bir tehditte oluşturmaya çalışarak, yeni bir gücün çıkmasını engellemeye çalışmakla birlikte aynı zamanda Doğu Kürdistanlı eski partilerin de varlıklarını göstermek amacıyla yeni yollar bulmasını engellemeye çalıştılar. 

“Arap Baharı” ve “Suriye Krizi”nin ortaya çıkmasıyla her şey değişti. Çünkü bu değişimle İran dış saldırılara karşı sınır güvenliğini daha sıkı tuttu. Mako’dan Serdeşte, Merivan ve Kirmanşan’a kadar kırsal alanlarda askeri üsler kurdu.

Bu kapsamda “ateşkes” ya da “tehdit” ile Casusan Dağı’nı PKK’den aldılar. İran, bu girişimiyle Kandil’in Doğu Kürdistan’da hareket ve yönelmesi de zayıflatılmış oldu.

2015-2017 yılları arasında uluslararası arenada ve İran siyasetinde yaşanan siyasi değişimler, Doğu Kürdistanlı partilere bir kez daha kırsalda mücadele etmek için moral oldu. Kürt partileri Helgurt Dağı’nı kendilerine mesken etti.

Yerleşmeyle birlikte Helgurt’ta peşmergelerin varlığı yavaş yavaş şüphe uyandırmaya başladı. PKK, yaşananları kendi açısından olumlu yorumlamadı. Çünkü PKK, Doğu Kürdistan’daki siyaset arenasında olmazsa olmazı görüyor.

Bunun için de 2011 yılına geri dönme yolunu seçmesi gerekiyordu. Bir diğer anlamda, İran’a karşı sert açıklamalarda bulunup, sınırlı da olsa faaliyet yürütmesi gerekiyor.

Sine’deki Çatışma ve Demokrat Güçler Hareketi, İran’ın sınıra bombardıman düzenlemesinin ardından, PKK’nin İran’la yaptığı “ateşkesi” sonlandırmasını bekliyordu. 

İran, Doğu Kürdistanlı Kürt partilerinin karargahlarını bombalarken,  PKK, güçlerinin sınırda “huzur içinde hareket ettiğini” açıklamayazdı. Bu gerekçeyle Doğu Kürdistanlı partiler, PKK’nin insan kaynağını hayata geçirme planını kurutabilirdi.

PKK bu nedenle de Helgurt’un Doğu Kürdistan’da Kürt dirilişinin yeni yüzünün olmasını istemiyordu. Doğu Kürdistan’ın yeni sembolünün Helgurt mu, yoksa Kandil mi olacağı da zaman gösterecek!

Bölgedeki durum ve PKK’nin jeosiyasi hesapları

Bölgedeki müttefik güçlerin çephesi gittikçe belirginleşmeye başladı. PKK, her daim farklı cepheden taraflarla aynı anda siyaset yürütme kapasitesine sahip. Kuzey Kürdistan’da siyasi ve askeri bir baskı altında olan PKK, Rojava’da ABD ile hareket halinde.

Bu durum PKK’yi İran ve Suriye’den uzaklaştırarak, ABD ve Sünni Araplara yakınlaştırıyor. PYD’li yetkililerin Heşdi Şabi’nin Suriye sınırına girmesine izin verilmemesi konusundaki açıklamalarında da bu gerçekliği görebiliriz.

ABD - Xelice cephesinden İran’ı sıkıştırma planından haberdar olan PKK, İran’a karşı herhangi bir projede kendini hazırlıklı güç olarak görerek, söz konusu projedelerde yer almayı istiyor. Rakka ve Deyr ez Zor operasyonlarından sonra ABD ve Suudi Arabistan’ın İran’a müdahale etmesi gündeme gelebilir. Böylelikle PKK, yönünü Doğu’ya çevirebilir.

Olur da PKK Rojava’da olduğu gibi Doğu Kürdistan’da emsal bir güç (Gerek ABD’nin yardımı, gerekse Rojava’nın ilk modelini örnek edinsin) olmayı başarırsa Mako’dan Efrin’e kadar sınırda yerleşke oluşturur. Bunu da alacağı kitle desteği ve Türkiye'nin lojistik potansiyeliyle yapacaktır.

Sadece Türkiye’de değil, Kürt düşmanları olarak tanımladıkları KDP’yi de çembere alarak, bölgedeki askeri ve siyasi gücünü sağlamlaştıracaktır.Bu da PKK’nin bölgede siyasi bir aktör olmasını sağlayacaktır.

O döneme kadar PKK’nin Kandil’deki üst düzey yetkilileri, İran’la ilişkilerini bozmazlarsa ateşkesin sonlanması da stratejik bir çerçevede gözlemlenecektir. PKK bölgedeki gelişmeler çerçevesinde stratejik anlamda hesaplarını yapıyor. Bunun için de İran’dan uzaklaşarak, Tahran’a karşı yeni bir cephe oluşturması uzak bir ihtimal değildir.

Bu haber 676 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum - Analiz Kategorideki Diğer Haberler
Uğur Dursun Dosyası
Karar Gazetesi yazarı Hakan Albayrak, FETÖ operasyonları kapsamında yapılan operasyonlarda teknik hatalar nedeniyle hukuksuzca tutuklu bulunan Uğur Dursun hakkında İslami STKların yaptığı basın açıklamasını köşesine taşıdı.
Kayıp kaçak prensler
"Avrupa’da yaşayan bu prenslerden üçü, aniden ortadan yok oldular. Adını vermek istemeyen ve halen hayatta olduğu ileri sürülen muhalif prenslerden dördüncüsü ise, bu ortadan kaybolmaları teyit eden kişi durumunda."
Çalıştırılan mahkum 'modern köle' olmasın
"Sistem sağlam temeller üzerinden işletilmezse modern bir köleliğe dönmesi de kaçınılmaz hale gelecektir. Türkiye’de 50 binin üzerinde mahkumun çalıştığı sisteme geçmeden önce sistemin kopya edildiği ABD’yi incelemek gerekiyor."
İran ve Türkiye, bölgede ortak bir siyaset oluşturabilirler mi?
"İran Genelkurmay Başkanı Gen. Bagherî’nin 15 Ağustos günü Ankara’ya yaptığı proğramdışı ziyaretin tahminlerin ötesinde uzadığı anlaşılıyor. Bu da, görüşülecek çok önemli konular olduğundan.."
Irkçılığın ABD’deki yüzü
"Söz konusu cesaret ortamı, Virginia’da patladı ve burası Kuzey-Güney ayırımın yaşandığı yıllar açısından bir tür sınır bölgesi olarak düşünülebilir.Başkent’in çok yakınındaki bu bölge iç savaştaki büyük kayıpların da yaşandığı yer.Dolayısıyla tarihi ve
Teknoloji bağımlılığı alarm veriyor ama bu kimin umurunda!
Bugüne kadar uyuşturucu ve alkollü içeceklerle mücadele eden Yeşilay’ın da teknoloji bağımlılığını ilk sıraya alması durumun vahametini gösteriyor.
Bölgesel Kürtlerle İran ilişkilerinde yeni dönem...
"İran'la bölgesel Kürtler arasındaki ilişkilerin daha gerilimli olacağı bir döneme giriyoruz. İran'ın Irak Kürdistanı'ndaki bağımsızlık referandumuna bu şekilde katı bir muhalefette bulunması da bu yeni durumun ve dönemin dışa vurumlarından birini olu
ABD’yi darbeye İngiltere kışkırtmış
"CIA-MI6 kurgulu 1953 İran darbesine ilişkin yeni belgeler açıklandı. Darbe sorumluluğu ABD’de kalmıştı. ABD’yi meğerse İngiltere kışkırtmış. İran darbe belgesi 64 yıl sonra açıklanıyor ise 15 Temmuz gizli belgeleri için kaç zaman lazım?"
“Youtuberlar” ve tehdit altındaki çocuklarımız!..
"Makyaj yapan küçük kızlardan tutun da, ahlaka ve edebe mugayir sohbetlerin döndüğü, abuk-sabuk her türlü hareketlerin pervasızca yapıldığı, küçücük çocukların adeta birer yetişkinmiş gibi davrandığı videoların neden paylaşım rekorları kırdığı sorgulanıy
Ergenlerden mesaj var!
''Boyacı ağabey seni de yoruyorum, yengeye selamlar.'', ''Düşünün kafanız acımaz.''
‘Yeni Türkiye’ Şapatan’da tökezliyor
‘Yeni Türkiye’de bir işkence vakasının tartışılması ne kadar üzücüyse, bu iddiaya toplumun gösterdiği refleks ile bir polisi açığa aldırması da bir o kadar umut vericidir. Ancak topluma karşın,siyaset kurumunun aynı refleksi gösterdiği söylenemez.
Tabut mu, reklâm panosu mu?
"Memlekette sanki koskoca cenaze aracını itfaiye yahut allı-morlu güllerle süslenmiş düğün arabası zannedecek kadar dünyadan bîhaber zavallılar ve arka taraftaki tabutu da göremeyecek derecede bakar-körler mevcutmuş gibi işte böyle yazıyorlar!"
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
TEOG birinci nakil sonuçları açıklandı PTT'den Kurban Bayramı'na özel ücretsiz tebrik kartı MEB Teşkilat Yönetmeliğinde değişiklik Meslek öğrenmek isteyenler için yaş ve takvim şartı kaldırıldı İki üniversite 23 öğretim üyesi alacak Kahramanmaraş'ta 4.3 büyüklüğünde deprem Ege Denizi'nde deprem Harput Kapı gün yüzüne çıkarılacak KPSS branş sıralamaları sistemde PTT, sözleşmeli 2500 personel alacak
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası