• BIST
  106.843
 • Altın
  142,580
 • Dolar
  3,5367
 • Euro
  4,1209
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Gündemi Değerlendirdi
Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Süleyman Nazlıcan, Radyo Selam’da gündemi yorumladı. Suriyeli muhacirlere yönelik kara propaganda, PKK şiddeti ve Kürt Sorunu, FETÖ mağdurları ve Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne ilişkin açıklamalarda bulundu.
11 Temmuz 2017 / 14:05

Yöneliş Haber-Diyarbakır’dan yayın yapan Radyo Selam’da Zafer Burakmak’ın hazırlayıp sunduğu programda konuşan Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Süleyman Nazlıcan, Suriyeli muhacirlerin misafir gibi ağırlanması gerektiğini belirtti.

“SUR’DA YAŞANAN DRAMI HATIRLAYARAK SURİYELİ KARDEŞLERİMİZLE EMPATİ YAPMALIYIZ”

Suriye’de Esed rejiminin zulmünden kaçarak bu topraklara sığınan insanlar üzerinden siyaset yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Nazlıcan, “Evinden, yurdundan olmuş insanlar üzerinden siyaset yapılmaz. Onlar bizim misafirlerimizdirler, kardeşlerimizdirler. ” dedi.  Suriyeli muhacirlerin mağduriyet ve acılarının, PKK’nin hendek siyaseti ile yaşanan vakalarla empati yapılmasını belirten Nazlıcan, “Yanı başımızda Sur’da, Cizre’de, Nusaybin’de ve benzeri çatışma bölgelerindeki akrabalarımız, nereye gideceklerini, ne yapacaklarını bilemez haldeydiler. Bunlara şahit olduk, kolay bir durum değil.” diyerek Suriyelilere yönelik de empati yapılması gerektiğini vurguladı.  Öte yandan Suriyeli muhacirlere yönelik iyilikleri başa kakan tersi bir söylemin de doğru olmadığının altını çizen Nazlıcan, “Sürekli Suriyeli sığınmacılara yönelik popülist söylemlerle yapılanların göze sokulması da doğru değil. Siz bir iyilik yaptığınızda insanların yüzlerine vurursanız, kıymeti düşer, değeri kaybolur.” ifadelerini kullandı.

“AYIKLAMAK ZORUNDASINIZ ÇÜNKÜ SORUMLULUK MEVKİİNDESİNİZ”

15 Temmuz’da yaşanan kanlı darbe girişimi sonrası FETÖ ile mücadele sürecindeki ihraç ve açığa alma uygulamalarında mağduriyetlerin yaşandığını belirten Nazlıcan, “Hükümetin güvenlik refleksini anlayabiliriz. Bir beka meselesi olarak baktığını biliyoruz. Çünkü 15 Temmuz kanlı darbesinde 250 insanımızın katledilmesine şahit olduk.” Dedi ve bu örgütle mücadelenin zorluğunun farkında olduklarını ancak eleştiri ve uyarılarının da olduğunu kaydetti. “Siyasi aklın günübirlik hareket edemeyeceğini de bilmemiz lazım. Siz tedbirlerinizi elbette alırsınız. Ancak bunun hukuka uygunluğunu, toplumsal tepkileri, dünyadaki yansımalarını dikkate almak zorundasınız. Yaş ve kuruyu birlikte yakma gibi bir lüksünüz yok. Siz ayıklamak zorundasınız çünkü siz sorumluluk sahibisiniz. Siz adaleti tesis etmek zorundasınız. Tedbir almak, kendinizi korumak hakkınız ancak zalim ile mazlumu ayırmak zorundasınız. İnsanları, birinin eşi, kardeşi, oğlu, akrabası diye suçlayamazsınız. Hiçbir hukuk düzeni bunu kabul etmez. Suçun şahsiliği esastır. Kişiyi soruşturur ve eğer suçlu ise cezasını verirsiniz. Ama elinizde delil yoksa veya kıyısından köşesinden bir iki kırıntıyla ‘tedbir amaçlı şimdi toplayayım sonra ayıklarım’ derseniz büyük bir yanılgıya düşersiniz.” İfadelerini kullanan Nazlıcan, FETÖ ile mücadelede uygulanan yöntemin mücadelenin kendisine de zarar verdiğini kaydetti. Nazlıcan, yaşanan mağduriyetlerin 15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsünün üstünü örtmeye başladığı uyarısında bulundu.

“BİZ CHP’NİN CEMAZİYÜLEVVELİNİ BİLİRİZ”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne dair de yorumlarını paylaşan Nazlıcan, “Biz CHP’nin cemaziyülevvelini biliriz. Bu ülkede adaletsizliklerin diz boyu olduğu dönemlerde bu süreçleri besleyen zihniyet değil miydi CHP? 28 Şubat süreçlerini, başörütüsü zulümlerini unutmadık.  Kaldı ki adalet diyorsunuz, Suriyeli mazlumların sığındığı bir ülkede ‘biz iktidar olduğumuzda bunları kovacağız’ diyen kişilersiniz. Adalet dediğiniz şey, bir milletvekilinizin suçu sabit iken ceza almasına itirazınız ve  bunu hazmedemeyişinizse bu samimi görünmez. Ya da ‘düne kadar bu ülkenin sahibi bizdik, bize dokunulamaz’ saikıyla hareket ediyorsanız bu doğru karşılanmaz. CHP gibi siyasi partilerin, öncelikle siyasi tevbelerini yapıp, topluma vermeleri gereken hesabı verip kendilerini akladıktan sora adalet gibi yüce bir kavramı ağızlarına almaları lazım.” dedi.

“PKK, NESİLLERİ KÖRELTİYOR, YOK EDİYOR”

PKK şiddetine yönelik değerlendirmesinde; PKK’nin, kör şiddetini topluma dayattığını vurgulayan Nazlıcan, örgütün bir oldubitti ile uluslararası güçleri devreye sokacağı şehir savaşlarını başlattığını ancak başaramadığını kaydetti. Son dönemlerde siyasetçi ve işçilere yönelik PKK saldırılarını da değerlendiren Nazlıcan, “PKK normalleşme istemiyor. Kandil’deki adamların kafaları şu şekilde çalışıyor; Ben normal bir hayat yaşayamıyorsam sen hiç yaşayamazsın. Ben çatışıyorsam sen iş yapamazsın, ailene ekmek götüremezsin, normal bir hayat sürdüremezsin. İnsanların yaşamlarını kendi savaşlarına engel gören bir mantıkları var. PKK’nin zor dışında anladığı bir şey yok. Ne üretmiş bugüne kadar? Şiddetten, ölümden başka bu topluma verdiği ne var? Bu ülkenin geleceğini çalmaktan başka yaptığı nedir? Nesilleri köreltmekten, nesilleri yok etmekten başka yaptığı ne olmuş? 40 yıldır mücadele veriyorsun, köy çocuklarını dağa götür, birer ölüm makinesi haline getir, duygudan, ruhtan, hayattan kopuk hale getir ve sürekli öl-öldür komutu ver. Bu insanlık adına sermayesi kalmamış, verecek bir şeyi olmayanların tavrıdır. Eğer Kürtlerin maslahatını, Kürtlerin hakkını hukukunu savunuyorsanız Kürtlerin çocuklarına vaat ettiğiniz şey ölüm olmamalı” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMET, “KÜRTLER VAR AMA HAKLARINI VERMİYORUM” DİYEMEZ

Hükümetin Kürt Sorunu meselesinde adım atması gerektiğini belirten Nazlıcan, Kürt Sorunu ile PKK meselesinin birbirinden ayrıştırılması ve Kürtlerin kavmi haklarının verilmesi gerektiğini söyledi. AK Parti sürecinde Kürtlerin kabulünün gerçekleştirildiğini belirten Nazlıcan, hakların iadesi noktasında eksiklikler olduğunu belirtti; “Bir topluma sen varsın, seni kabul ediyorum dedikten sonra ‘ haklarını vermiyorum’ deme lüksünüz yok. Hele bir de yüz  yıllık bir inkar süreci sonrası kabul edilmenin lezzetine varmışsa bir toplum, haklarının verilmesi noktasında baskılamanız mümkün değildir. Güvenlikçi politikalarla bu iş hallolmaz.”

Bin yıllık ortak tarihimizin değerlerine dönülmesi gerektiğini belirten Nazlıcan, Kürtler, Türkler, Araplar ve diğer toplumlar olarak birlikte yaşabileceğimize vurgu yaptı. Ulusal söylemlerin ve Kürtlerin taleplerine kulak kapatmanın sorunu ertelediğini kaydeden Nazlıcan, “Emperyal güçlerin bizlere biçtiği kaderi aşmanın yolu, Kürtler, Türkler, Araplar ve ümmet olarak birbirimizin haklarına riayet edip, Allah’ın bizlere yazmış olduğu hakları vererek yeni bir siyasal ve toplumsal düzeni inşa etmektir. Ulusalcı ve milliyetçi söylemlere sarılmak değil.”

Bu haber 2161 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Eylem ve Etkinlikler Kategorideki Diğer Haberler
“Bizi daha fazla zehirlediler diye sigara şirketlerine törenlerle ödül veriyoruz”
Prof Dr Elif Dağlı, Radyo Selam’da sigara tüketiminin gittikçe arttığı uyarısında bulunarak önlem alınması çağrısı yaptı. Dağlı, sigara firmalarının birer düşman gibi algılanması gerektiğini belirtirken, elektronik sigara uyarısında da bulundu.
Diyarbakır'da siyonist işgalciler protesto edildi
Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına tepki gösterdi.
Diyarbakır halkına eylem çağrısı
İşgal rejiminin, Mescid-i Aksa’ya yönelik işgal girişimlerine karşı eylem kararı alan Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Diyarbakır halkına duyarlılık çağrısı yaptı.
Özgür-Derli Gençler Harçlıklarını Yetimlere Bağışladı
Kocaeli Diriliş Kampı’nda 5 gün kamp yapan yaklaşık 400 kişilik Özgür-Derli ortaokul ve lise öğrencisi genç, 11 bin 245 lirayı bulan harçlıklarını Suriyeli yetimler için yapımına başlanan Yetim Köyü’ne bağışladı.
Darbenin Arkasındaki Dış Dinamikler
15 Temmuz'un Batı tarafından örgütlendiğini belirten Şen, en temel sebebin de Türkiye'nin İslam dünyasındaki dış politikası olduğunu belirtti. Darbecilerin kazanıp kazanmadığını ise "Türkiye'nin duruşunda değişiklik olup olmadığından anlayabileceğiz"
Muş’ta “15 Temmuz ve Muş” Konulu Paneli
​​​​​​​15 Temmuz Darbe Girişimi’nin püskürtülmesinin yıldönümünde, Muş Alparslan Üniversitesi öncülüğünde “15 Temmuz ve Muş” paneli düzenlendi.
“Sivas Olayları Mahkumları Serbest Bırakılmalıdır!”
​​​​​​​Sivas Özgür-Der üye ve gönüldaşları, Madımak olayları mahkumlarının yeniden yargılanması/serbest bırakılmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
Sosyal Medya Uzmanı Sanlav: Bot hesaplarda ciddi artış var
Radyo Selam’da yaptığı konuşmada, Suriyeli muhacirlere yönelik sosyal medyada yürütülen provakatif çalışmaların nasıl yapıldığını anlatan sosyal medya uzmanı Ümit Sanlav, bot hesapların son günlerde ciddi bir şekilde arttığı uyarısında bulundu.
Suriyeli Anne ve Bebeği İçin Muş’ta Gıyabi Cenaze Namazı ve Basın Açıklaması
Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde katledilen Suriyeli muhacirler için Muş’un merkezindeki Hacı Şeref Camisi’nde gıyabi cenaze namazı kılındı.
Özgür-Der Lise ve Ortaokul Gençliğinin Kampından Kareler
3 Temmuz'da başlayan Özgür-Der lise ve ortaokul gençlerinin Kocaeli'de düzenlediği kamp söyleşi ve etkinliklerle devam ediyor.
Mültecilere Yönelik Katliamlar İstanbul’da Lanetlendi!
Lübnan ordusu ve Hizbullah milislerinin Lübnanlı mültecilere yönelik saldırıları Lübnan’ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto edildi.
"Referandum kararı alan Kürtler yalnız bırakmamalı” dedi ve uyardı…
Zafer Burakmak’ın hazırlayıp sunduğu programda konuşan Prof. Dr. Bekir Berat Özipek, Türkiye'nin bağımsızlık referandumuna giden Irak Kürtlerini yalnız bırakmaması gerektiğini belirtti ve kimi uyarılarda bulundu.
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Muğla'da 3.6 büyüklüğünde deprem Zonguldak'ta maden ocağında oluşan göçükte bir işçi hayatını kaybetti Bitlis'te bir PKK üyesi teslim oldu Un paketinde Hitler eroini Urfa'da UNESCO heyecanı! Frak giyme zorunluluğu kalkıyor DUS ve STS Diş Hekimliği başvuruları başladı Lale İthalatı Devlet Sırrı Olabilir mi? Giresun'da tur otobüsü devrildi: 38 yaralı Sivas'ta pirana alarmı
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası