• Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
Kudüs üzerine
"Çünkü liderlerin diktatörlükleri önce halklarını, bu uğurda işledikleri günahlar ise sonraki süreçte kendilerini boğuyor. Bugün işlenen her suç, yarınlarını da ipotek altına alıyor.Ve bu hal devam ettikçe İsrail gibi rejimlerin adımları hızlanıyor, poli
12 Aralık 2017 / 17:39

Zafer Burakmak'ın yorumu;

İsrail’in Kudüs hesapları, ABD Başkanı Donald Trump’ın elçilik onayıyla başlamadı. İsrail, önce 1948-1949’daki Arap-İsrail savaşı sırasında diğer birçok toprak ile birlikte Batı Kudüs’ü, ardından da 1967 yılındaki Altı Gün Savaşı’nda da Doğu Kudüs’ü işgal etti. 1980 yılında da birleşik Kudüs’ün başkenti olduğunu kabul ederek ilan etti. İsrail rejiminin bakanlıkları ve parlamento binası da bu kentte bulunuyor. Ve tüm bu kararlar dünyadaki en yetkin kurum olarak gösterilen Birleşmiş Milletlerin İsrail işgalini ve kararlarını tanımamasına rağmen yapılıyor.

İsrail’in Kudüs üzerine politikaları daha çok Mescid-i Aksa üzerinden gündeme geldi. Mescid-i Aksa’nın yakılmasından, gençlerin Mescid-i Aksa’ya girmesinin yasaklanmasına kadar bir dizi gelişme yaşandı. Kabul etmek gerekiyor ki, İslam dünyasının Kudüs konusundaki zaten cılız olan tavrı, genelde kararların alınıp uygulanmaya geçmesinden sonra ortaya çıkıyor. Bu anlamıyla rejiminin Kudüs hamlelerine ABD'nin Kudüs kararı üzerinden bakarsak çok şeyi kaçırırız. Halbuki bu rejim, işgal ettikten sonra adım adım işgalini muhkemleştirme siyasetini güttü. Doğu Kudüs’te onbinlerce yerleşim yeri inşa edilirken, cılız açıklamalar dışında herhangi bir ses yükseldi mi? Yahudi yerleşimciler artarken, Müslümanlara yönelik baskılar ile Müslüman nüfus düşüyordu.

Mescid-i Aksa’yı “yaşlılar evine” döndürünce hangi Müslüman toplum tehlikenin farkına vardı? Oysa çocuk ve gençlerin olmadığı herhangi bir mekân ne kadar direnebilirse, Mescid-i Aksa da o kadar direnebilecekti nasılsa. İsrail farkında; şimdiki nesil Aksa ile büyüyemeyecek, önceki nesiller ise nede olsa bir gün Aksa’da gömülecek. Adeta alıştırma yaparcasına defalarca "Yahudi aşırılıkçılar” diye Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskınlarda Müslüman dünyasının tepkisini ölçmedi mi? En sonunda iş, Cuma namazını yasaklama denemesine kadar vardırıldı.

Bir beldenin kimliği, tarihiyle belirlenir. Beldelerin tarihlerinin az kısmı toprağın üstünde, çoğunluğu yerin altındadır. Mezarlıklar, beldelerin nüfus cüzdanlarıdır, tapu belgeleridir. İsrail’in Müslüman mezarlıkları yıkması haber değeri bile taşımadı yıllarca. Kendilerinin mezarlık inşalarını ise büyük teknolojik haberler olarak foto galerilerle vermeyi başardılar. Kudüs’ün sadece üstü değildi işgal edilen, yerin altına da inmiştiler. Trump’ın kararından bir hafta önce Kudüs’ün altında 24 bin kapasiteli, katlı otopark misali bir mezarlık inşası onaylandı. Bugün Kudüs hassasiyeti çakan kimi medya kuruluşları ise o gün bu haberi bilimkurgu tadında verdiler.

Tüm bu işgal adımları atıldığında bugünlerdeki cılız ses bile çıkarılsa Kudüs kararını verenler iki üç defa daha düşünmek zorunda kalırlardı elbet. Bugün İsrail ve ABD birkaç günlük gerilimden sonra meselenin gündemden düşeceğine inanıyor. Ve bu kanaati kamuoyuyla da paylaştılar. Mescid-i Aksa, 21 Ağustos 1969’da kundaklandığında; dönemin İsrail Başbakanı Golda Meir ne diyordu hatırlayın; “O gece sabaha kadar korkudan uyuyamadım… Zannediyordum ki, Müslümanlar dört bir koldan İsrail’e girecekler. Lakin sabah olduğunda korktuğumuz başımıza gelmedi. İşte o zaman idrak ettim ki, biz dilediğimizi yapabiliriz. Zira bu ümmet uyuyan bir ümmettir!”

Evet, Müslümanların güçleri sınırlı olabilir. Bu gerçeğin kabulü ile politikalar üretilmeli, doğru. Ancak her zaman yapılacak bir şeyler vardır, olmalıdır. Müdahale gücü zayıf olan ülke ve toplumların bu gibi risklere karşı yapabilecekleri en akıllıca iş de kararın alınmasını engellemektir. Eğer alınan kararların uygulanmasına karşı bir irade gösterebiliyor hatta uygulamaları tersine çevirecek kudrette bulunuyorsanız, zamanlama konusundaki tercihiniz sarf edeceğiniz emekle ilgili olabilir. Fakat zayıf toplumlar, güçlenecekleri zamana kadar aleyhlerine olan hamleleri doğmadan boğamıyorlarsa geciktirmeye çalışmalı değil mi? ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim sürecinde verdiği Kudüs sözüne, hangi halkı Müslüman devlet, ne oranda karşı çıktı? Buna Türkiye de dahil. Trump’a yapılan övgüler gazete arşivlerinde duruyor.

Ortadoğu ziyareti sırasında milyar doları bulan ticaret antlaşmaları imzalandı. Küreye el koyup, pozlar verenler de dahil, hiçbir Arap yöneticinin ABD’nin bu kararından memnun olduğunu düşünmüyorum. Bu memnuniyetsizliğin İslami bir hassasiyete bağlı olmasına gerek yok. Arap milliyetçiliği yanı güçlü olan yönetici kadroların, İsrail gibi bir güce toprak teslim etmenin onur kırıcılığını yaşadıkları aşikar. Ancak aynı liderler, İsrail’e Kudüs sözü vermiş bir Trump’a milyar dolarlık anlaşmalar imzalamadan bu şartı koşamazlar mıydı? Bir iş adamı olan Trump’ın milyar dolarlık anlaşmaları elinin tersiyle itmeyeceğini öngörmek için siyaset bilmeye gerek yok. Fakat bu yöneticilerin yumuşak karınlarının olduğunu görmek tüm bu söylenenleri boşa çıkarıyor maalesef. Küreye el basıp poz veren Suudi Arabistan sultası, muhalif her kesimden ileri gelenleri cezaevlerine atıp haraç istiyorsa, Kudüs’e ilişkin yapacağı ilk iş de medya ve toplumda konunun fazla deşilmemesi talimatı olacaktır. Çünkü bu kanaldan oluşan muhalefetin kendini vuracağı korkusu her şeyin üzerindedir. Şayet Arap milliyetçiliği tutup İsrail ve ABD’ye karşı durması halinde yine zalimliğinin sonuçlarıyla vurulacağını bilen bir diğer lider de Mısır’ın cuntacısı Sisi’dir. İhvan-ı Müslim’in başta olmak üzere kendine muhalif tüm kesimleri adeta işkenceden geçiren Sisi, Batı’nın sessizliğinin bedelini böylelikle ödemektedir. Arapçılığından kaynaklı yapacağı en küçük bir hamlede, yaptığı tüm pislikler kendisine bu işleri yaptırmak için açık çek veren patronları... 

yazının devamı için tıklayınız...

Bu haber 305 kez okudu
Etiketler :
Kudüsüzerine
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum - Analiz Kategorideki Diğer Haberler
Dayatma yemin metni ile Meclis'ten kovmak
"Zana’nın tahliye ve vekilliği, hatalarından dersler çıkarmış “Yeni Türkiye” olarak ifade edilen sürecin Kürtler tarafına yansımasıydı. Şimdi tersinden bir sürecin sembolüne döndü. Hem de “Türkiye milleti” gibi meşru ve haklı bir söylem üzerinden."
Afrin soruları
"Bu şartlar altında Suriye’de üretilecek çözümden Türkiye ne kadar pay istiyor? Daha da önemlisi, askeri seçeneğe başvurarak bunu alabileceğine inanıyor mu?"
Kuraklığın lafı yetti gıda fiyatları artıyor
Hükümet, gıda fiyatlarını düşürmek için kırmızı et, hububat, bakliyat gibi birçok üründe gümrük vergilerini düşürdü. 2018'de beklenen kuraklık, ramazan ayının hasat öncesine denk gelmesi özellikle yılın ilk yarısında gıda fiyatlarının artıracak gibi.
Adı Resmi Gazete’de yayınlanmış ama kimsenin tanımadığı bir adamın hikayesi...
"Başına gelenlerle kimsenin ilgilenmediği, bu kadar kritik günlerden geçerken de mağduriyeti kimsenin umurunda olmayan bu ülkenin sıradan bir genç vatandaşı o. Adı Resmi Gazete’de çıkmış olmasına rağmen..."
ABD’nin YPG yatırımı ve Afrin denklemi
ABD’nin yeni adımı YPG’nin bir örgüt formatından çıkarılarak bir orduya dönüştürülmesi anlamına geliyor. Bu hamle birkaç katmanda Suriye’nin ve bölgenin geleceğini etkileyecek bir mahiyete sahip.
Mısır'daki siyasi idamları durdurmak için somut adımlar atabilmek
İhvan'ın tutuklu liderleri ve onların aileleri kendi sınavlarını başarıyla vermekteler. Ancak, hür dünyanın(!) yöneticileri, önderleri, aydınları, gazetecileri ve aktivistlerinin Mısır’daki idamlarla ilgili sınavlarını başarıyla verebildiğini söylemek mü
Ortadoğu yazarı: Biz muhalefetteyiz ama fikrimiz iktidarda
MHP'nin yayın organı Ortadoğu yazarı Yıldıray Çiçek "MHP bugün fikrinin iktidarını yaşamaktadır. Düşman cephesinin çıldırması da bu yüzdendir" dedi.
Bu hukuki ihtilafa bakacak bir merci yok
"Yerel mahkeme Anayasa Mahkemesi’ne “Görev gaspı yapıyorsun” derse, bu ihtilafa bakacak daha üst bir mahkeme yok! Çünkü Anayasa Mahkemesi’nin kararları “kesin ve bağlayıcı”dır. Aksi düşünülmediği için bir merci tayin edilmemiştir"
Adaletten sinyal bekleyenler...
"Eğer, bu konuda yeni bir içtihad ve kriter geliştirilmezse, müphemlik ortadan kaldırılmazsa “güçlü olanlar ya da güçlü tanıdıkları olanlar kurtuluyor” gibi şikayetler de bitmez."
Avrupa - Türkiye - Ortadoğu: Kim dönüşüyor, kim dönüştürüyor?
Mültecilerden radikalizme, başarısız devlet deneyimlerinden ekonomik darboğaza kadar Avrupa'nın komşu bölgelerinde yaşanan meseleler Avrupa'daki siyasal manzarayı dönüştürüyor, toplumsal kaygıları çok ciddi manada kaşıyor.
Bilmediğiniz şeyler var!
"Herhalde hiç kimse bize MHP ve Devlet Bahçeli’nin niyet konusunda ‘’Bilmediğiniz şeyler var’’ diyemez. Biz hem MHP’yi hem de Devlet Bahçeli’yi gayet iyi biliyoruz. Burada bilmediğimiz aslında AK Parti’nin ne istediğidir?"
Selvi: AİHM, Türkiye'yi Avrupa Konseyi'ne taşıyabilir
Selvi, AYM'nin tutuklu gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında verdiği 'hak ihlali' kararının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) de çıkabileceğini ve " AİHM’nin Türkiye’yi, Avrupa Konseyi’ne taşıması tehlikesinden söz ediliyor" dedi
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Ehliyet sınavlarında 'tablet' dönemi başladı HDP'li Altan Tan hakkında 15 yıla kadar hapis istemi Hakkari'de kayak keyfi Kısmen buz tutan Gölcük Gölü havadan görüntülendi Kanal İstanbul'un güzergahı resmen belli oldu Emniyet Özel Harekat Daire Başkanlığı kaldırıldı Bozdağ'dan 'Mor Beyin' açıklaması Van Gölü için 100 milyon liralık arıtma tesisi YÖK'ten görevlendirmelere ilişkin yönetmelik değişikliği Posof'ta eğitime kar engeli
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası