• BIST
  106.926
 • Altın
  151,318
 • Dolar
  3,6718
 • Euro
  4,3287
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
İstanbul "ana darbe" davasında tahliye
15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, İstanbul'daki "ana darbe" davasında, dönemin 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk'ün tahliyesine karar verildi.
30 Eylül 2017 / 10:17

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, aralarında Gülen örgütü lideri Fetullah Gülen, 6 general ve 17 subayın bulunduğu, 9'u firari 15'i tutuklu 24 sanığın yargılandığı İstanbul'daki "ana darbe" davasında, tutuklu sanık dönemin 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk'ün tahliyesine hükmedildi.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında inşa edilen binadaki büyük salonda İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmada, aralarında dönemin 23. Motorlu Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Kemal Başak’ın da olduğu 5 tanık dinlenildi.

Tanıkların beyanının ardından, duruşma savcısına taleplere ve sanıkların tutukluluk hallerine ilişkin görüşü soruldu.

Taleplere ilişkin görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, sanıkların üzerlerine atılı suçun vasfı, emir komuta zinciri içerisindeki konumları, kamera ve görüntü tespitleri, HTS kayıtları, dosya kapsamında yer alan delillerin bulunması, atılı suçlamaların katalog suçlardan oluşu, suçların ağırlığı, önemi ve kaçma süphelerinin bulunması, tutuklama sebep ve koşullarında değişme olmaması, adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağından tüm tutuklu sanıkların bu hallerinin devamını talep etti.

Tutuklu sanıkların avukatları tahliye taleplerine ilişkin beyanda bulundu.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu sanık Erdal Öztürk’ün adli kontrol tedbirleri uygulanarak tahliyesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, diğer tutulu sanıkların bu hallerinin devamına hükmederek, duruşmayı erteledi.

MAHKEME TAHLİYE GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Mahkeme, sanık Öztürk'ün tahliye gerekçesini açıkladı. Gerekçede, iddianamede sanık Öztürk ile bilinen kriterlere göre "FETÖ/PDY terör örgütüyle ilişkisi bulunduğuna dair herhangi bir tespite ulaşılmadığı", yargılamanın geldiği aşama itibariyle de bu yönde bir organik bağın varlığına dair herhangi bir tespite varılamadığı belirtildi.

BAZ İSTASYONU VERİLERİYLE BEYANATLARI UYUŞUYOR

Sanık Erdal Öztürk'ün, 15 Temmuz 2016’daki darbe kalkışması ve cunta faaliyetleri ile alakalı olarak söz konusu eylemleri planlama veya icra aşamalarına katıldığına, aynı şekilde sözde sıkıyönetim ve atama listelerinin oluşturulmasında dahli olduğuna dair bir tespite ulaşılamadığı, yargılamanın geldiği aşamada sözde sıkıyönetim ve atama listesinin bilgisi ve rızası dışında oluşturulduğuna dair savunmanın aksinin ortaya konulamadığı aktarılan gerekçede, sanığın kullanmış olduğu GSM hatlarına ilişkin baz istasyon verilerinin savunmasıyla ve olay gecesi sahada yaşanan maddi vakalar ve tanık beyanlarıyla örtüştüğü kaydedildi.

Gerekçede, sanık Öztürk’ün izin planlamasını darbe girişiminden yaklaşık 6 ay önce yaptığı, yıllık izninin kendisinin amiri konumundaki dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar tarafından 23 Haziran'da imzalandığının tespit edildiği ifade edilerek, sanığın adli ve mali yetkilerine ilişkin, izne ayrıldığı tarihten itibaren gerekli komutanlara vekalet yazısını gönderdiği ve 13 Temmuz 2016’da yıllık izne ayrıldığı, İstanbul'dan ayrılarak Ankara’da iki gece konakladığı, 15 Temmuz 2016’da saat 19.30 civarında Antalya Side’de yer alan askeri tatil kampına eşiyle özel aracıyla intikal ederek giriş yaptığı ve kalkışmanın başladığı zaman diliminde burada bulunduğunun tespit edildiği vurgulandı.

CANLI YAYINDA "BİRLİKLER KIŞLAYA DÖNSÜN" AÇIKLAMASI

Milli Karargah Kurmay Başkanı Kurmay Albay Fatih İlhan’ın kendisini telefonla arayarak, haberdar oluşuna müteakip "Hukuka aykırı sözde sıkıyönetim emrine riayet edilemeyeceğini ve birliklerin derhal kışlalarına dönüşünün sağlanmasına" dair emri sözlü olarak bildirdiğinin beyanlarla ve HTS kayıtlarıyla teyit edildiği belirtilen gerekçede, "Sanığın 00:56 itibariyle gerçekleştirdiği görüşmeden sonra saat 01:05 itibariyle TGRT isimli ulusal televizyon kanalına canlı yayına bağlanmak suretiyle yaptığı, birliklerin kışlalarına dönmesine, dönmeyenler hakkında işlem yapılacağına dair açıklamasının adı geçen televizyon kanalına ait canlı yayın ses ve görüntü kayıtları, açık kaynak tespit tutanakları, sanık savunması, HTS kayıtları ile sabittir" ifadesi kullanıldı.

Sanığın söz konusu açıklamasının Başbakanlık resmi Twitter hesabından saat 01:11 itibariyle bir retweet ile paylaşıldığı hatırlatılan gerekçede, "Sanığın aynı mahiyet ve içerikteki konuşmayı saat 01:57 itibariyle kendisiyle irtibat sağlayan NTV isimli özel haber kanalında da saat 02:05 itibariyle canlı yayında gerçekleştirmiştir" denildi.

Gerekçede, sanık Öztürk’ün kullanımındaki cep telefonunda eski Enerji Bakanlarından Taner Yıldız’ın kullanımındaki telefona saat 00:11’de "Sayın Bakanım, hiyerarşi dışı bir kalkışma var. Bazı ilave bilgiler edinmeye çalışıyorum" içeriğinde mesaj attığı, bunun kalkışma hareketinin bilgisi dışında olduğuna dair savunmasını doğruladığı belirtildi.

Sanık Erdal Öztürk’ün telefonla emniyet müdür yardımcılarını aradığına ilişkin iddialarla ilgili şu değerlendirmede bulunuldu:

"15 Temmuz 2016’da akşam saat 21:14 - 24:00 saatleri arasındaki zaman diliminde İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcılarından bir kısmını arayarak, kendisini sözde İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Erdal Öztürk olarak tanıtmak suretiyle hukuka aykırı sözde sıkıyönetim emrine itaat edilmesi, aksinin sorumluluk doğuracağı minvalindeki tehdit içerikli konuşmanın Maltepe 2. Zırhlı Tugay Karargahı'nda kurulu sabit telefon hattından sanık Erdal Öztürk tarafından gerçekleştirilmeyip, aksine firari sanık Uzay Şahin tarafından gerçekleştirildiği hususunun o tarihte Tugay MEBS Bölük Komutanlığı'nda görevli Astsubay Başçavuş Murat Akkaya’nın ifadeleri, diğer sanık savunmaları, Ahmet Metin Turan adlı eski il emniyet müdür muavininden elde edilen ses kaydı üzerinde İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Adli Bilişim İhtisas Dairesi’nin 23 Ocak 2017'te ses analiz raporu, HTS kayıtları, baz verilerinden anlaşılmıştır."

"FAALİYETE İLİŞKİN WHATSAPP YAZIŞMALARI BULUNAMAMIŞTIR" 

Sanık Erdal Öztürk’ün sözde sıkıyönetim direktifinde, sözde atama listesinde ismi geçen herhangi bir şahsı aramadığı aktarılan gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Şüphe yaratan tek görüşme niteliğindeki sözde sıkıyönetim ve atama listelerinde ismi 3. Kolordu Komutanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak geçen Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Satı Bahadır Köse’yle saat 06:42 itibariyle arama suretiyle gerçekleştirdiği görüşmenin, 'adı geçenin atama listesindeki durumunu bilmediği, İstanbul’a dönüş istikametinde yolda araç ile seyir halindeyken Genelkurmay Karargahı'nda meydana gelen ve içeriğini bilmediği gelişmelerle ilgili bilgi almak amacıyla aradığına' dair savunmasının aksinin ortaya konulmadığı anlaşılmıştır."

Sözde sıkıyönetim ve atama listesindeki görevlendirmeler ışığında saat 01:39 itibariyle kendisini telefonla arayan dosya sanıklarından Eyyüp Gürler’i tersleyerek mezkur emri tanımadığını bildirdiğinin adı geçen sanık savunmasıyla da kısmen doğrulanmış olduğu dile getirilen gerekçede, sanıktan elde edilen dijital verilerde suç ve suç unsuruna rastlanılmadığı, faaliyete ilişkin WhatsApp yazışmalarının bulunmadığı, gruba dahil olmadığının tespit edildiği belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nca teşkil edilen bilirkişi heyeti raporunda, sanığın aleyhine bir tespit ve değerlendirmenin yer almadığı belirtilen gerekçede, şöyle denildi:

"İddianamede sanığın aleyhinde delil olarak değerlendirilen Hadımköy Askeri Ceza ve Tutukevi'nde yer alan MİT tırları davası tutuklusu bir kısım askeri personellerin ziyaretiyle ilgili uygulamanın Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan gelen direktif üzerine 1. Ordu Komutanlığı’nın tesis ettiği, düzen ve emirleri uygun şekilde isteğe bağlı ve gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirildiğinin, bizatihi dönemin 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar, 1. Ordu Kurmay Başkanı Ali Sivri, Milli Karargah Kurmay Başkanı Fatih İlhan ve Denetleme Heyeti Başkanı Muzaffer Şahin’in bilgi alma ve tanıklıkları ile sübuta ermesi karşısında sanık ile ilgili suç vasfının ve hukuki durumunun lehe yönde değişme ihtimali, tutuklu kaldığı süre hep birlikte gözetilerek gelinen aşamada sanığın adli kontrol ile tahliyesine karar verilmiştir."

Bu haber 779 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Güncel Kategorideki Diğer Haberler
Hatay'da askeri hareketlilik devam ediyor
Türk Silahlı Kuvvetlerinin İdlib'teki kimi noktalara intikali kapsamında Hatay'da askeri hareketlilik sürüyor.
Van'da çatışma çıktı!
Van'ın Başkale ilçesinde askerler ile PKK üyeleri arasında çıkan çatışmada bir askerin yaşamını yitirdiği belirtildi.
Şırnak'taki göçükte yaralanan işçi hayatını kaybetti
Şırnak'ta ruhsatsız kömür ocağında meydana gelen göçükten yaralı kurtarılan Sıddık Kabak, tedavi gördüğü Gaziantep'te hayatını kaybetti.
Şemdinli’de Sokağa Çıkma Yasağı
​​​​​​​Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bazı bölgelerde 2 gün süreyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kaynak:
ABD'nin "telefonu verin" notası verdiği ortaya çıktı
ABD'nin, başkonsolosluk görevlisi Metin Topuz'un FETÖ soruşturmasında tutuklanmasından sonra Türkiye'ye nota verdiği ortaya çıktı. Notada, Topuz'un savcılık tarafından el koyulan cep telefonunun "dokunulmazlık kapsamında" olduğu gerekçesiyle iade ed
Silvan'da izinsiz uçurulan 'drone' düşürüldü
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, izinsiz uçurulan "drone" polislerin ateş açması sonucu düşürüldü.
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Ankara Büyükşehir Belediyesinin bazı sosyal hizmet merkezlerinde ek ders ücreti karşılığında çalışan bir grup işçi, belediyenin kadrosuna alınmadıkları gerekçesiyle eylem yaptı.
Gmail, Youtube, android market vb uygulamalar ile izleniyoruz
"Dikizleme döneminden geçiyoruz! Yönetmelikler ve kişisel hak ve özgürlükler ne kadar gelişti desekte, halen izlemeler sanal dünyada devam ediyor. Bizden habersiz olarak özel bilgilerimiz sürekli depolanıyor."
Türkiye'ye yardımları değerlendirmek için komisyona görev
Brüksel'deki zirvede Türkiye'ye yardımların geleceğini değerlendirmek üzere AB Komisyonu'na görev verildi. Masada birkaç seçeneğin olduğu ve tüm seçeneklerin değerlendirileceği öğrenildi.
Erdoğan: Amerika bunu nasıl izah edecek?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rakka'da IŞİD'e karşı kazanılan zaferin ardından Öcalan posterleri asılmasına tepki gösterdi. Suriye Demokratik Güçleri ise Rakka'nın IŞİD'den tamamen temizlendiğini duyurdu.
Mavi Marmara Katillerine Takipsizlik
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mavi Marmara gemisine saldıran işgal askerleri için takipsizlik kararı verdi. Karara İsrail ile Türkiye arasındaki anlaşma gerekçe gösterildi.
PKK, cezaevlerini Öcalan üzerinden hareketlendirmeye çalışıyor
Çöken Çözüm Süreci'nden sonra görüşmeleri sonlandırılan Abdullah Öcalan'la görüşme yolunun tekrar açılması için önce HDP'de bir açıklama geldi, ardından da cezaevlerindeki PKK üyeleri açlık grevine başlayacaklarını açıkladı.
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Gmail, Youtube, android market vb uygulamalar ile izleniyoruz Sürücü Kursu sınavında değişiklik Müftülüğe Nikah Yetkisi Veren Madde Kabul Edildi HDP Bursa il başkanı tutuklandı Frankfurt Başkonsolosluğundan polise "PKK" tepkisi Rektör atamaları Resmi Gazete'de Yolcu otobüsü ile pancar yüklü tır çarpıştı: 1 ölü, 20 yaralı Deniz Baykal hastaneye kaldırıldı Ardahan'da kar yağışı ve sis yol kapattı EPDK Başkanı Yılmaz: Sistemde kaçak akaryakıt kalmadı
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası