• BIST
  109.156
 • Altın
  153,298
 • Dolar
  3,8173
 • Euro
  4,5053
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
İstanbul "ana darbe" davasında tahliye
15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, İstanbul'daki "ana darbe" davasında, dönemin 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk'ün tahliyesine karar verildi.
30 Eylül 2017 / 10:17

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, aralarında Gülen örgütü lideri Fetullah Gülen, 6 general ve 17 subayın bulunduğu, 9'u firari 15'i tutuklu 24 sanığın yargılandığı İstanbul'daki "ana darbe" davasında, tutuklu sanık dönemin 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk'ün tahliyesine hükmedildi.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında inşa edilen binadaki büyük salonda İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmada, aralarında dönemin 23. Motorlu Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Kemal Başak’ın da olduğu 5 tanık dinlenildi.

Tanıkların beyanının ardından, duruşma savcısına taleplere ve sanıkların tutukluluk hallerine ilişkin görüşü soruldu.

Taleplere ilişkin görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, sanıkların üzerlerine atılı suçun vasfı, emir komuta zinciri içerisindeki konumları, kamera ve görüntü tespitleri, HTS kayıtları, dosya kapsamında yer alan delillerin bulunması, atılı suçlamaların katalog suçlardan oluşu, suçların ağırlığı, önemi ve kaçma süphelerinin bulunması, tutuklama sebep ve koşullarında değişme olmaması, adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağından tüm tutuklu sanıkların bu hallerinin devamını talep etti.

Tutuklu sanıkların avukatları tahliye taleplerine ilişkin beyanda bulundu.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu sanık Erdal Öztürk’ün adli kontrol tedbirleri uygulanarak tahliyesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, diğer tutulu sanıkların bu hallerinin devamına hükmederek, duruşmayı erteledi.

MAHKEME TAHLİYE GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Mahkeme, sanık Öztürk'ün tahliye gerekçesini açıkladı. Gerekçede, iddianamede sanık Öztürk ile bilinen kriterlere göre "FETÖ/PDY terör örgütüyle ilişkisi bulunduğuna dair herhangi bir tespite ulaşılmadığı", yargılamanın geldiği aşama itibariyle de bu yönde bir organik bağın varlığına dair herhangi bir tespite varılamadığı belirtildi.

BAZ İSTASYONU VERİLERİYLE BEYANATLARI UYUŞUYOR

Sanık Erdal Öztürk'ün, 15 Temmuz 2016’daki darbe kalkışması ve cunta faaliyetleri ile alakalı olarak söz konusu eylemleri planlama veya icra aşamalarına katıldığına, aynı şekilde sözde sıkıyönetim ve atama listelerinin oluşturulmasında dahli olduğuna dair bir tespite ulaşılamadığı, yargılamanın geldiği aşamada sözde sıkıyönetim ve atama listesinin bilgisi ve rızası dışında oluşturulduğuna dair savunmanın aksinin ortaya konulamadığı aktarılan gerekçede, sanığın kullanmış olduğu GSM hatlarına ilişkin baz istasyon verilerinin savunmasıyla ve olay gecesi sahada yaşanan maddi vakalar ve tanık beyanlarıyla örtüştüğü kaydedildi.

Gerekçede, sanık Öztürk’ün izin planlamasını darbe girişiminden yaklaşık 6 ay önce yaptığı, yıllık izninin kendisinin amiri konumundaki dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar tarafından 23 Haziran'da imzalandığının tespit edildiği ifade edilerek, sanığın adli ve mali yetkilerine ilişkin, izne ayrıldığı tarihten itibaren gerekli komutanlara vekalet yazısını gönderdiği ve 13 Temmuz 2016’da yıllık izne ayrıldığı, İstanbul'dan ayrılarak Ankara’da iki gece konakladığı, 15 Temmuz 2016’da saat 19.30 civarında Antalya Side’de yer alan askeri tatil kampına eşiyle özel aracıyla intikal ederek giriş yaptığı ve kalkışmanın başladığı zaman diliminde burada bulunduğunun tespit edildiği vurgulandı.

CANLI YAYINDA "BİRLİKLER KIŞLAYA DÖNSÜN" AÇIKLAMASI

Milli Karargah Kurmay Başkanı Kurmay Albay Fatih İlhan’ın kendisini telefonla arayarak, haberdar oluşuna müteakip "Hukuka aykırı sözde sıkıyönetim emrine riayet edilemeyeceğini ve birliklerin derhal kışlalarına dönüşünün sağlanmasına" dair emri sözlü olarak bildirdiğinin beyanlarla ve HTS kayıtlarıyla teyit edildiği belirtilen gerekçede, "Sanığın 00:56 itibariyle gerçekleştirdiği görüşmeden sonra saat 01:05 itibariyle TGRT isimli ulusal televizyon kanalına canlı yayına bağlanmak suretiyle yaptığı, birliklerin kışlalarına dönmesine, dönmeyenler hakkında işlem yapılacağına dair açıklamasının adı geçen televizyon kanalına ait canlı yayın ses ve görüntü kayıtları, açık kaynak tespit tutanakları, sanık savunması, HTS kayıtları ile sabittir" ifadesi kullanıldı.

Sanığın söz konusu açıklamasının Başbakanlık resmi Twitter hesabından saat 01:11 itibariyle bir retweet ile paylaşıldığı hatırlatılan gerekçede, "Sanığın aynı mahiyet ve içerikteki konuşmayı saat 01:57 itibariyle kendisiyle irtibat sağlayan NTV isimli özel haber kanalında da saat 02:05 itibariyle canlı yayında gerçekleştirmiştir" denildi.

Gerekçede, sanık Öztürk’ün kullanımındaki cep telefonunda eski Enerji Bakanlarından Taner Yıldız’ın kullanımındaki telefona saat 00:11’de "Sayın Bakanım, hiyerarşi dışı bir kalkışma var. Bazı ilave bilgiler edinmeye çalışıyorum" içeriğinde mesaj attığı, bunun kalkışma hareketinin bilgisi dışında olduğuna dair savunmasını doğruladığı belirtildi.

Sanık Erdal Öztürk’ün telefonla emniyet müdür yardımcılarını aradığına ilişkin iddialarla ilgili şu değerlendirmede bulunuldu:

"15 Temmuz 2016’da akşam saat 21:14 - 24:00 saatleri arasındaki zaman diliminde İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcılarından bir kısmını arayarak, kendisini sözde İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Erdal Öztürk olarak tanıtmak suretiyle hukuka aykırı sözde sıkıyönetim emrine itaat edilmesi, aksinin sorumluluk doğuracağı minvalindeki tehdit içerikli konuşmanın Maltepe 2. Zırhlı Tugay Karargahı'nda kurulu sabit telefon hattından sanık Erdal Öztürk tarafından gerçekleştirilmeyip, aksine firari sanık Uzay Şahin tarafından gerçekleştirildiği hususunun o tarihte Tugay MEBS Bölük Komutanlığı'nda görevli Astsubay Başçavuş Murat Akkaya’nın ifadeleri, diğer sanık savunmaları, Ahmet Metin Turan adlı eski il emniyet müdür muavininden elde edilen ses kaydı üzerinde İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Adli Bilişim İhtisas Dairesi’nin 23 Ocak 2017'te ses analiz raporu, HTS kayıtları, baz verilerinden anlaşılmıştır."

"FAALİYETE İLİŞKİN WHATSAPP YAZIŞMALARI BULUNAMAMIŞTIR" 

Sanık Erdal Öztürk’ün sözde sıkıyönetim direktifinde, sözde atama listesinde ismi geçen herhangi bir şahsı aramadığı aktarılan gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Şüphe yaratan tek görüşme niteliğindeki sözde sıkıyönetim ve atama listelerinde ismi 3. Kolordu Komutanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak geçen Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Satı Bahadır Köse’yle saat 06:42 itibariyle arama suretiyle gerçekleştirdiği görüşmenin, 'adı geçenin atama listesindeki durumunu bilmediği, İstanbul’a dönüş istikametinde yolda araç ile seyir halindeyken Genelkurmay Karargahı'nda meydana gelen ve içeriğini bilmediği gelişmelerle ilgili bilgi almak amacıyla aradığına' dair savunmasının aksinin ortaya konulmadığı anlaşılmıştır."

Sözde sıkıyönetim ve atama listesindeki görevlendirmeler ışığında saat 01:39 itibariyle kendisini telefonla arayan dosya sanıklarından Eyyüp Gürler’i tersleyerek mezkur emri tanımadığını bildirdiğinin adı geçen sanık savunmasıyla da kısmen doğrulanmış olduğu dile getirilen gerekçede, sanıktan elde edilen dijital verilerde suç ve suç unsuruna rastlanılmadığı, faaliyete ilişkin WhatsApp yazışmalarının bulunmadığı, gruba dahil olmadığının tespit edildiği belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nca teşkil edilen bilirkişi heyeti raporunda, sanığın aleyhine bir tespit ve değerlendirmenin yer almadığı belirtilen gerekçede, şöyle denildi:

"İddianamede sanığın aleyhinde delil olarak değerlendirilen Hadımköy Askeri Ceza ve Tutukevi'nde yer alan MİT tırları davası tutuklusu bir kısım askeri personellerin ziyaretiyle ilgili uygulamanın Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan gelen direktif üzerine 1. Ordu Komutanlığı’nın tesis ettiği, düzen ve emirleri uygun şekilde isteğe bağlı ve gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirildiğinin, bizatihi dönemin 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar, 1. Ordu Kurmay Başkanı Ali Sivri, Milli Karargah Kurmay Başkanı Fatih İlhan ve Denetleme Heyeti Başkanı Muzaffer Şahin’in bilgi alma ve tanıklıkları ile sübuta ermesi karşısında sanık ile ilgili suç vasfının ve hukuki durumunun lehe yönde değişme ihtimali, tutuklu kaldığı süre hep birlikte gözetilerek gelinen aşamada sanığın adli kontrol ile tahliyesine karar verilmiştir."

Bu haber 1049 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Güncel Kategorideki Diğer Haberler
ABD Başkan Yardımcısı'nın İsrail ziyareti ertelendi
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'nin gelecek hafta yapacağı Mısır ve İsrail ziyaretleri ertelendi.
CHP ve MHP'den 'Kudüs'te büyükelçilik' çağrısı
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Lideri Devlet Bahçeli'den, Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu'nun Filistin devletindeki büyükelçiliği seviyesine çıkarılması çağrısı yapıldı.
Çavuşoğlu: Bu hafta içinde S-400 imzası atılabilir
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "S-400 konusunda bir sorun yok, belki de bu hafta içinde imzalanacak." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "artı 2" istihdam çağrısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 başında TOBB üyelerinden artı bir istihdam sağlamalarını istediklerini hatırlatarak, "Şimdi büyüme oranımız ikiye katladığına göre, eğer biz artı iki istihdam sağlayacak olursak bu, büyüme oranını genişletecektir." dedi.
Facebook Kudüs anketini engelledi
İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu, "Müslüman Gençlerin Kudüs'te Çözüm Önerileri" anketinin, Facebook tarafından "Dehşete düşürücü içerik" olma suçlamasıyla engellendiğini duyurdu.
Diyarbakır’da 4 köyde sokağa çıkma yasağı
​Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bağlı 4 köyde düzenlenecek askeri operasyonlar nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi
Nusaybin'den hala bomba fışkırıyor
Mardin'in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği mahallelerde ele geçirilen patlayıcı imha edildi.
AİHM, Kürtçe ders isteyen öğrencileri cezalandıran üniversiteyi mahkum etti
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2001 yılında İstanbul Üniversitesi’nde seçmeli Kürtçe dersi talep edince haklarında disiplin soruşturması başlatılan öğrencilerin eğitim hakkının ihlal edildiğine hükmetti.
Cem Küçük'ün 'işkence' sözleri hakkında suç duyurusu
Diyarbakır Barosu, bir televizyon programında FETÖ zanlıları için 'işkence çağrısı'nda bulunan Cem Küçük ve Fuat Uğur hakkında suç duyurusunda bulundu.
OHAL karşıtı miting, OHAL gerekçesiyle yasaklandı
İzmir'de 23 Aralık'ta düzenlenmek istenen OHAL karşıtı miting, OHAL gerekçe gösterilerek yasaklandı.
Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü, Ulusal Güvenlik Danışmanı General Herbert Raymond McMaster'ın Türkiye hakkındaki sözlerine ilişkin, "ABD, bölgeye istikrar getirmek ve her türlü terörü yenmek için Türkiye ile stratejik ortaklık amacına bağlı
Kılıçdaroğlu ve Üç Milletvekili İçin Fezleke Hazırlandı
​​​​​​​Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Özel, CHP İstanbul Milletvekili Tanrıkulu, HDP Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp hakkında ayrı ayrı fezleke hazırladı.
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
HDP eski Sakarya il başkanına 3 yıl 9 ay hapis cezası Çavuşoğlu: Afrin'e istediğimiz zaman gireriz Türkiye'de 1,5 milyon güvenlik görevlisi var Bozkırda 'bal ormanları' kuruldu Bakanlıktan egzoz muayenesine sıkı takip Eğitime kar engeli 8 ilde naylon fatura operasyonu: 90 kişi hakkında gözaltı kararı Bolu Dağı'nda tırların geçişine izin verilmiyor Uygunsuz asansörlere ceza yağdı Aktif Bank'tan Rıza Sarraf Açıklaması
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası