• BIST
  109.330
 • Altın
  155,894
 • Dolar
  3,8638
 • Euro
  4,5501
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
İran-Türkiye: Eski rakipler müttefik mi oluyor?
Irak Kürt Bölgesindeki referandum sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahran'a ziyarette bulundu. Uzmanlar, Ankara-Tahran hattındaki yakınlaşmayı tetikleyen faktörleri DW Türkçe'ye anlattı.
05 Ekim 2017 / 12:02

Deutsche Welle Türkçe'nin haberi şöyle;

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beraberinde çok sayıda bakanla Tahran'a yaptığı ziyaret sırasında karşılıklı sıcak mesajlar verildi, iki ülke arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla anlaşmalar imzalandı.

Bölgede iki rakip güç olarak görülen, geçmişte Suriye konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle gerilim yaşayan Türkiye ile İran arasındaki yakınlaşma süreci, hem Batı hem de tüm bölge başkentlerinde yakından izleniyor.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) araştırmacılarından Veysel Kurt'a göre, Türkiye ile İran arasındaki yakınlaşma sürecinin en önemli nedenlerinden biri, Suriye'de krizin derinleşmesinin, hem Türkiye, hem de İran için neden olduğu sorunlar, yüksek ekonomik ve askeri maliyet.

Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumunun da hem İran hem Türkiye'de endişelere yol açtığını vurgulayan Kurt,  "İran'ın da, İsrail ve ABD'nin IKYB'ye ciddi anlamda yerleşeceği görüşünde olduğunu ve bunu güvenliğine bir tehdit olarak algıladığını görüyoruz. Ortak tehdit algısı, bölgeye dönük farklı yaklaşımlarına rağmen, bölgesel güçler olan Türkiye ve İran'ı bir araya getirmiş oldu" dedi.

Iran Präsident Hassan Rohani & Tayyip Erdogan, Präsident Türkei

ABD'nin IŞİD'e karşı savaşta YPG'ye verdiği desteğin, Türkiye üzerinde Suriye kaynaklı sorunları, ekonomik düzeyden jeopolitik, güvenlik düzeyine taşıdığını vurgulayan Kurt, şu değerlendirmeyi yaptı:

"ABD'nin bölgeye ilişkin Kürt siyasetinin PKK üzerinden şekillenmeye başladığını görüyoruz. PKK Türkiye açısından çok önemli bir konu ve PKK her ne kadar İran'daki faaliyetlerini son dönemde azaltmış olsa da bu faaliyetlerini yeniden başlatmayacağı anlamına gelmiyor."

'Türkiye-İran birlikte hareket edebilir'

Ankara-Tahran hattındaki yakınlaşmaya ayrıca ABD'nin bölgede statükoyu bozabilecek hamleleri ve YPG ile PKK'ya destek vermesinin de sebep olduğu değerlendirmesini yapan Kurt, Türkiye ve İran'ın PKK ve YPG'ye karşı birlikte hareket edebileceğini şu sözlerle aktardı:

"Türkiye'nin başlatacağı bir operasyona İran istihbarat, lojistik destek verebilir. Irak'ı göz yumması için ikna edebilir. Aynı şey Suriye için geçerli. İran'ın Suriye siyaseti kesinlikle toprak bütünlüğünün korunmasından yana ve bu anlamda ABD desteğindeki YPG'nin özerklik ve bağımsızlık söylemleri Türkiye kadar İran'ı da rahatsız ediyor. Yeni bir işbirliği sürecinin başladığını düşünüyorum."

Bölgede son yıllarda yaşanan mezhep kaynaklı mücadelenin, Türkiye-İran yakınlaşmasını zora sokabileceği yorumlarına katılmayan Veysel Kurt , "Türkiye mezhep kutuplaşması denkleminde yer almıyor. Ayrıca Kürt sorunu bunun bir kenara bırakılmasına yol açacak önemde çünkü daha jeopolitik daha güvenlik eksenli bir tehditten bahsediyoruz" şeklinde konuştu.

Irak'ın bölünmesi endişesi

Erdoğan'ın Tahran ziyaretini değerlendiren gazeteci ve akademisyen Bora Bayraktar, yakınlaşmada öne çıkan konunun Kuzey Irak'taki gelişmeler olduğunu vurguladı.

Flaggen Kurdistan Irak

"Bu ziyarete, Türkiye ile İran arasında bir Kuzey Irak zirvesi diyebiliriz" diyen Bayraktar, "Aslında Türkiye ile İran arasında çok ciddi stratejik ayrılıklar var. Bunlar herkesin malumu. Türkiye'nin NATO üyesi olması, Suriye'de iki tarafın birbirine rakip hareket etmesi ve başka pek çok konuda anlaşmazlıklar var. Fakat şimdi böyle yakın bir ilişki kurulması Türkiye ve İran'ın ortak bir tehdit algıladığı anlamına geliyor. O da Irak Kürtlerinin bağımsız olması meselesi" değerlendirmesini yaptı.

İki ülkenin olası hamlelerinin, ekonomik yaptırımların ağırlaştırılması ve Irak ordusunun bölgesel Kürt yönetimine yönelik atabileceği adımların koordinasyonu olabileceğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

"Türkiye ve İran'ı buna dışarıdan destek olacağını tahmin ediyorum. Doğrudan bir askeri müdahale değil ama Irak ordusunun ya da Haşdi Şabi'nin atacağı adımlar nezdinde bir destek koordinasyonu söz konusu olabilir. Bir de uçuş yasakları, sınır kontrolleri ve belki daha sonra gönderilecek olan askeri yardımın giriş çıkışı, bunun miktarı ve kimin ne kadar rol alacağı gündemde."

Buna karşın Türkiye ve İran'ın tutumunda hızlı ve sert bir değişim beklemediğini ifade eden, ne Türkiye'nin İran'a ne de İran'ın Türkiye'ye tam olarak güvenmediğini söyleyen Bayraktar, "Şu anda bence bu işlerin hazırlığı yapılıyor. Çok çabuk ve sert bir hareketten ziyade, zannediyorum Kuzey Irak'ın içindeki siyasi yapıyı etkilemeye yönelik adımlar, Barzani'nin baskılanması yoğunlaşacakları öncelikli mesele" dedi.

Türkiye'nin diplomatik adımları

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (Orsam) uzmanı Oytun Orhan, son yıllarda rekabet eden iki bölgesel güç Türkiye ile İran'ın yakınlaşmasına yol açan en önemli etkenin, Suriye ve Irak'ta ayrılıkçı hareketlerin güçlenmesinin yol açtığı "ortak stratejik tehdit algılaması" olduğunu söyledi.

Türkei Oytun Orhan

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Oytun Orhan

PKK'nın Türkiye açısında önemli bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini söyleyen Oytun Orhan, "Türkiye ve İran PKK'ya karşı ortak operasyon düzenleyebilir ve bu işbirliği Suriye'ye de taşınabilir. Çünkü bildiğiniz gibi İran güçleri, Suriye'de YPG bölgelerine yakınlaşıyor" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin Rusya ve İran gibi bölgesel güçlerle yakınlaşmaya yönelmesinde Batılı müttefikleriyle yaşadığı gerilimin etkili olduğuna dikkat çeken Orhan, "Türkiye'nin Batılı müttefikleriyle ilişkileri sıkıntılı bir süreçten geçiyor. ABD'nin Suriye'deki politikaları, AB'nin PKK ve FETÖ konularındaki tavrı ve yine Batı'nın 15 Temmuz darbe girişiminde takındığı tavır, Türkiye'de Batı'nın mevcut hükümetin devrilmesinden memnuniyet duyacağı yönünde bir algıya sahip olmasında etkili oldu. Bunlar Türk hükümetini Irak, İran, Rusya gibi zorlu ilişkiler içerisinde bulunduğu bölgesel güçlerle, hatta dolaylı da olsa Suriye ile de daha yakın ilişkiler kurmaya yöneltiyor" dedi.

DW Türkçe'ye konuşan Orhan şu değerlendirmeyi de yaptı:

"Ama nihayetinde kuruluşundan bu yana Türkiye Batı yanlısı, NATO üyesi ve AB ile üyelik müzakereleri yürüten bir ülke. Türkiye Batı ile Doğu arasında bir tercih yapmak zorunda bırakılmak istemiyor. Ama mevcut dinamikler Türkiye'yi bu politikaları izlemeye yöneltiyor."

 

Bu haber 697 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum - Analiz Kategorideki Diğer Haberler
Kudüs, İslam dünyası ve İstanbul zirvesi
İstanbul'da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi tarihi bir öneme sahipti. Teşkilatın kurulmasına zemin hazırlayan sebepler ve kendine biçtiği misyon, zirvede açık bir şekilde ortaya çıktı.
Çoklara galebe çalan yiğitler
Zafer Burakmak'ın yorumu;
AK Parti-MHP ittifakı, baraj ve sistemde son durum ne?
"Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, Cumhurbaşkanı’nın partisinin Meclis’te mümkün olan en yüksek vekil sayısıyla çoğunluğu kazanması elzem görülüyor. Bu nedenle, barajın düşürülmesine sıcak bakılmıyor."
Kudüs üzerine
"Çünkü liderlerin diktatörlükleri önce halklarını, bu uğurda işledikleri günahlar ise sonraki süreçte kendilerini boğuyor. Bugün işlenen her suç, yarınlarını da ipotek altına alıyor.Ve bu hal devam ettikçe İsrail gibi rejimlerin adımları hızlanıyor, poli
Kürt tedirginliği sürdükçe
Türkiye, giderek Kürt kimliğini ‘yadırgayan’ bir siyasi tahayyül geliştirdiği ve bunu milliyetçi bir çerçeve içine oturtarak çatışmayı hedeflediği ölçüde, hem genelde Ortadoğu’da hem de ABD, Rusya ve İran karşısında kırılgan hale geldi.
Trump’ın Kudüs hamlesi uluslararası hukukun açık ihlalidir
ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına ilişkin bu hamlenin “Filistin sorunu” açısından birçok anlamı ve sonucu olacaktır. İsrail-ABD penceresinden bakıldığında ise, bugün iki devletli çözüm olasılığı masadan kalkmış görünüyor.
Dünya tam olarak öyle bir yer değil
"Demek ki dünyada kimsenin elinde mutlak güç yok. Kimsenin elinde asla yanılmaz ve yenilmez planlar yok.... Bütün bunlar kıymetini bilenler için daha ümitvar bir dünya vaad ediyor."
Kudüs ve Derinleşen İşgale Karşı Safları Netleştirmek!
Eğer gerçekten de şu veya bu ülkenin, ordunun, süper devletin değil; Rabbul Alemin’in Kadir-i Mutlak olduğuna ve ondan başka da güç ve kudret sahibi bulunmadığına iman ediyorsak perspektifimiz, tutumumuz, kaygı ve özlemlerimiz bu inancımızı yansıtmalıdır.
Ali Abdullah Salih’in Öldürülmesi ve Husiler (1)
Site yazarlarımızdan Metin Aldemir, Yemen'deki gelişmeleri yazı dizisine konu aldı.
Yerlilerin Gözyaşları (Yerlilerin Yok Edilişinin Kısa Tarihi)
Site yazarlarımızdan Ömer Arslan, İspanya sömürge tarihindeki zulümleri konu alan "Yerlilerin Gözyaşları" kitabını değerlendirdi.
ABD budur
Bu, ABD’nin kararıdır. ABD budur. Ilımlısıyla ve ılımsızıyla…
Ambargoyu ‘delme’nin uzun hikayesi
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, ABD'deki mahkemeye taşınan İran'a ambargoyu delme meselesini uzun bir yazı ile anlaşılır bir şekilde tüm boyutlarıyla ele almış.
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
ÖSYM'den 2017-YDUS adaylarına sınav saati uyarısı HDP eski Sakarya il başkanına 3 yıl 9 ay hapis cezası Çavuşoğlu: Afrin'e istediğimiz zaman gireriz Türkiye'de 1,5 milyon güvenlik görevlisi var Bozkırda 'bal ormanları' kuruldu Bakanlıktan egzoz muayenesine sıkı takip Eğitime kar engeli 8 ilde naylon fatura operasyonu: 90 kişi hakkında gözaltı kararı Bolu Dağı'nda tırların geçişine izin verilmiyor Uygunsuz asansörlere ceza yağdı
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası