• BIST
  106.816
 • Altın
  145,637
 • Dolar
  3,5223
 • Euro
  4,1300
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
IKBY'de referandum belirsizliği | ANALİZ
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de yapmayı planladığı referanduma henüz istenen iç ve dış destek sağlanabilmiş değil
28 Temmuz 2017 / 06:54

Salih Bilici - İdris Okuducu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapılmasını planladığı bağımsızlık referandumuna henüz istenen iç ve dış destek sağlanabilmiş değil. Şimdiye kadar Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) dışındaki diğer büyük partiler, referanduma destek vereceklerine dair resmi açıklamaları henüz yapmadılar. Özellikle Süleymaniye bölgesindeki partiler, referanduma yönelik mesafeli duruşlarını koruyor. Türkmenlerin ve Arapların da önemli bir kısmının referanduma sıcak bakmadıkları biliniyor.

Mesut Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) dışında bölgenin diğer üç büyük siyasi partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran Hareketi ve İslami Toplum Partisi (Komela), IKBY'yi bağımsızlığa götürmeyi amaçlayan referanduma yönelik desteklerini gösteren resmi beyanda bulunmadılar. Ayrıca bu üç parti, referandum kararının mutlaka parlamentoda alınmasını istiyor. KDP'nin talebi de bu yönde. Ancak KDP ile Goran arasında 2015 yılında başlayan siyasi kriz devam ediyor ve IKBY Parlamentosu bu nedenle iki yıldır toplanamıyor.

Barzani, 16 siyasi partinin katıldığı 7 Haziran'daki toplantıda referandumun 25 Eylül'de yapılması kararının alınmasını sağlasa da teklifin parlamentoda görüşülmemesi ve parlamento tarafından oylamaya sunulmaması referandumun uluslararası meşrutiyetini zayıflatıyor.

REFERANDUMA DESTEK VEREN KESİMLER

Referanduma şimdilik parlamentoda 38 sandalyesi olan KDP, 6 sandalyesi olan Yekgirtu ile diğer küçük partiler ve bazı azınlık grupları tam destek veriyor. Bölgede yaşayan Türkmenler ile Arapların ise referandumun hayır cephesinde yer almaları bekleniyor.

Süleymaniye ve Halepçe'de güçlü ve oldukça yüksek bir oy potansiyeline sahip olan KYB, Goran ve Komela İslam, referandum sürecine yönelik mesafeli duruşlarını sürdürüyor. Bu partilerin bölgede yürüttüğü siyaset üzerinde İran'ın etkili olduğu biliniyor. Tahran yönetiminin, geçen ay KYB lideri Celal Talabani'yi Tahran'a davet etmesi dikkati çekmişti. Talabani'ye sürpriz Tahran daveti ve Talabani'nin bu davete icabet etmesi bölge medyasında İran'ın referandum sürecine etki etmek istemesi olarak değerlendirildi.

Bölgenin askeri, ekonomik ve siyasi olarak KDP'den sonra ikinci büyük siyasi gücü ve aynı zamanda KDP'nin en büyük hükümet ortağı olan KYB, referandum meselesinde temkinli bir politika izliyor. Zira KYB, referandum yapılmayacaksa bile bunun bir nedeni olarak görülmek istemiyor. KYB yönetiminin, İran baskısı nedeniyle açık şekilde referanduma destek veremediği belirtiliyor. KYB lideri Celal Talabani'nin hasta olması nedeniyle İran'ın tam olarak parti üzerinde etkinliğini sağlayamadığı ifade ediliyor. Çünkü Talabani eskisi gibi partisine hakim değil ve KYB içinde farklı güç fraksiyonları oluşmuş durumda.

Parti yönetimindeki bazı isimlerin, İran'ın referandum karşıtı tutumunu dikkate aldığı ancak önemli bir kısmının bu konuda İran'dan bağımsız bir siyaset izlemenin doğru olduğunu savunduğu ifade ediliyor.

KDP-GOYAN KRİZİ AŞILACAK MI?

Öte yandan askeri ve ekonomik gücü sınırlı olsa da 111 milletvekiline sahip IKBY Parlamentosunda 24 sandalye ile KDP'den (KDP 38 sandalye) sonra bölgenin sayısal olarak ikinci büyük partisi olan Goran Hareketi ile ilgili yaşanan sorunlar çözülmüş değil. Koalisyon hükümetinin ortağı olmasına rağmen KDP tarafından kabinedeki maliye, ticaret, peşmerge, diyanet bakanları ile parlamento başkanı görevinden uzaklaştırılan Goran ile KDP arasında siyasi kriz devam ediyor. KDP, referandum sonucunun meşruiyetini ve uluslararası camia nezdindeki kabul edilirliğini güçlendirmek için referandum kararını parlamentoda almak istiyor. Bu yapılabilirse referandum sonucu Bağdat'a karşı da Erbil yönetiminin elini güçlendirmiş olacak. Zira Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, yapılacak referandumun yasal olmadığını ve bunu tanımayacaklarını belirtmişti.

KYB, Goran ve Komela İslam, referandum kararının mutlaka parlamento tarafından alınmasını talep ediyor. Ancak yaklaşık iki yıldır toplanamayan parlamentonun referandum kararını oylaması için KDP ile Goran'ın anlaşması gerekiyor. Zira KDP, bir süre önce Goran ile yaşadığı siyasi kriz sonrası Goran'ın parlamento Başkanı Yusuf Muhammed'i görevden uzaklaştırmış ve akabinde Süleymaniye'den gelen Yusuf Muhammed'in Erbil'e girişine izin vermemişti. KDP, uzun müzakere ve görüşmelerden sonra Yusuf Muhammed'in tekrar parlamento başkanı olarak görevine başlamasını kabul etse de Goran, bu kez görev süresi dolduğunu iddia ettiği Mesut Barzani'nin başkanlık görevini bırakmasını şart koşmuştu.

Ancak Süleymaniye'de 25 Temmuz'da yapılan kongrede Goran'ın ölen lideri Noşirvan Mustafa'nın yerine yeni genel başkan olarak 72 yaşındaki ılımlı Ömer Seyid Ali'nin seçilmesi KDP ile Goran arasında yaşanan sorunların çözülmesi için bir fırsat kapısı araladı. Yeni Goran yönetiminin yaşlı ve tecrübeli isimlerden seçilmiş olması ve daha önce KDP ve Barzani ile sert polemiklere giren genç siyasetçilerin Goran politbürosuna girmemiş olması, öteden beri katı politikalarıyla bilinen Goran'ın tutumunu yumuşatması olarak değerlendirildi. Bölgedeki diğer siyasi partiler de böyle bir beklenti içerisine girdi. IKBY Başkanı ve KDP lideri Mesut Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani'nin, Ömer Seyid Ali'yi telefonla arayarak tebrik etmeleri de KDP'nin yeni Goran yönetiminden krizleri çözmek adına umutlu olduğunu gösterdi. KDP'den bir heyetin, Süleymaniye'ye giderek Goran yönetimiyle bir araya gelecek olması da yeni bir sürecin başladığının işareti olarak değerlendiriliyor.

Süleymaniye ve Halepçe'de oldukça büyük bir kitlesel desteğe sahip olan KYB ve Goran'ın desteği KDP için büyük önem taşıyor ve bu iki partinin tutumu referandumun sonucunu etkileyecek potansiyele sahip. Barzani ve partisi KDP, referandum sürecinde her iki partinin desteğini almak için görüşmelerini ve pazarlıklarını sürdürüyor. Ancak Goran'ın Barzani'nin görevi bırakması gibi taleplerde bulunması işi zorlaştırıyor. Bu konuda yeni Goran yönetiminin atacağı adımlar, süreci yeniden şekillendirebilir ve bu şekilde IKBY Parlamentosu, özel oturumla toplanıp referandumun 25 Eylül'de yapılması kararını ele alabilir.

Öte yandan parlamentodaki 10 sandalyesi ile bölgenin dördüncü büyük partisi olan Komela lideri Ali Bapir, daha önce IKBY'nin bağımsızlıktan önce çözmesi gereken çok fazla siyasi, ekonomik ve güvenlik sorunu olduğunu ifade ederek referanduma ve bağımsızlık girişimine mesafeli olduğunu dile getirmişti. Komela lideri, şimdiye kadar referandum sürecine destek vereceğine yönelik herhangi bir açıklama da yapmadı.

BÖLGENİN ÇÖZÜM BEKLEYEN İÇ SORUNLARI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde 2014 yılından beri ekonomik ve mali kriz yaşanıyor. Irak anayasına göre Erbil yönetimi, Irak'ta elde edilen petrol gelirinden yüzde 17'lik bir paya sahip. Ancak Nuri el-Maliki, başbakanlığı döneminde IKBY'nin kendi başına petrol satmasını gerekçe göstererek, Kürtlerin bütçeden alacakları payı 2014'te kesmişti. Daha sonra Haydar İbadi'nin başbakan olması ve yeni hükümeti kurmasıyla Bağdat-Erbil yönetimleri, petrol satışında uzlaştı. Fakat Bağdat şimdi de bütçe yetersizliğini gerekçe göstererek Erbil'in payını kısmi olarak gönderiyor.

Kürtler, petrol satışından da henüz umdukları geliri elde edemediler. IKBY'nin petrol ihracına başladığı 2014 yılının mayıs ayında petrolün varil fiyatı 115 dolardı. Ancak daha sonra petrol fiyatında büyük bir düşüş oldu ve varil fiyatı bugünlerde 50 dolar civarında seyrediyor. 
Ekonomisi ve mali kaynakları petrole dayanan Kürt bölgesinde üç yıldır maaşlar eksik ödeniyor. 5,5 milyon nüfuslu Kürt bölgesinde 1 milyon 400 bin kişi hükümetten maaş alıyor. Yaşanan mali kriz nedeniyle IKBY hükümeti, 40 günde bir maaşların yarısını ödüyor. Yerel hükümet, mayıs ayının maaşlarını temmuz ayında ödemeye başladı ve bu maaşların ödenmesi de henüz tamamlanmış değil. İlk olarak peşmerge ve polis maaşları ödeniyor. Ardından kalan bütçe ile diğer memurların maaşları veriliyor. 
Bölgedeki ekonomik kriz sürerken referandum konusunun en önemli gündem maddesi haline getirilmesi referandum için halktan beklenen desteği de zora sokuyor. Bölge halkı, öncelikli olarak maaş kesintileri ve işsizlik sorununa çözüm bulunmasını istiyor.

REFERANDUMA BEKLENEN DIŞ DESTEK GELMEDİ

IKBY'nin 25 Eylül'de yapmayı planladığı referanduma, dış dünyadan beklenen veya umut edilen desteğin de alınamadığı görüldü. Başta komşu ülkeler Türkiye ve İran'ın, referanduma sıcak bakmamaları ve hatta bu adımı "büyük bir hata" olarak değerlendirmeleri bölgede çokça tartışılıyor.

Kürt yönetimi, bu konuda ABD, İngiltere, BM, AB ve diğer ülkelerden de beklediği desteği bulamadı. Terör örgütü DEAŞ ile mücadelede Erbil yönetimine ciddi destek veren Almanya ve Fransa da referanduma sıcak bakmadıkların bildiren ve Irak'ın toprak bütünlüğüne vurgu yapan açıklamalar yaptılar. Tüm bu faktörler, referanduma verilen dış desteğin yetersiz ve mevcut konjonktürün de bu adım için müsait olmadığı tartışmalarına yol açıyor.

Ancak Kürt siyasetçiler ve bölge medyası, yabancı ülkelerin beş-on yıl öncesine göre Kürtlerin bağımsızlığına daha sıcak baktıklarını fakat bu durumun Irak'ın içişlerine müdahale olacağı için açıktan ve resmi olarak referanduma desteklerini deklare edemediklerini ifade ediyor.

Kürt bölgesinde bazı siyasiler, referandum sonrası hemen bağımsızlığa gidecekleri şeklinde bir durum olmadığını ifade etseler de Barzani, Batı medyasına verdiği röportajlarda bağımsızlığın Kürtlerin hakkı olduğunu, Bağdat ile diyalog içinde bağımsızlığa gideceklerini belirtmişti. Barzani, ayrıca ömrünü IKBY'nin bağımsızlığına verdiğini, Kürt bölgesinin bağımsızlığının en büyük hayali olduğunu dile getirmişti.

Bölgedeki bazı siyaset uzmanlarına göre referandum Bağdat yönetimine karşı Erbil yönetiminin elini güçlendirme amacı taşıyor. Buna göre Kürtler, peşmergenin, terör örgütü DEAŞ'tan kurtardığı bölgelerin kendilerinde kalmasını istiyor. Kürtler, tartışmalı bölgeler olarak kabul edilen başta Kerkük olmak üzere birçok bölgeyi halihazırda askeri olarak kontrol ediyor. Referandumun tartışmalı bölgelerde yapılmak istenmesi, Kürtlerin masada yürütecekleri müzakerede ellerini güçlendirmek istemesi şeklinde yorumlanıyor.

KDP Sözcüsü Mahmut Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, referandumun yapılma zamanına ilişkin, "KDP olarak, 16 siyasi partiyle birlikte referandumun 25 Eylül tarihinde yapılması kararını aldık. Bize göre mevcut konjonktür referandumun yapılması için müsait" dedi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Milletvekili Aydın Maruf ise "Biz Irak Türkmen Cephesi olarak referandumun zamanını uygun bulmuyoruz. Irak'ta başka iç sorunlar var. Önce bu sorunlar çözülmeli. Ayrıca referandum, Irak anayasına aykırıdır ve tek taraflı bir karardır" ifadesini kullandı. ITC'nin yanı sıra bölgedeki Kürt partiler Goran, Komela İslam ve KYB içindeki bazı unsurların da referandumun zamanını doğru bulmadığını ifade eden Aydın Maruf, bölge halkının da referandumun yeni sıkıntılara yol açmasından endişe ettiğini dile getirdi.

AA

Bu haber 942 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
İslam Dünyası Kategorideki Diğer Haberler
Esed rejiminin Humus'a saldırıları sürüyor
Suriye'de Beşşar Esed rejiminin Humus'a yönelik saldırılarında 1 sivil öldü, 15 sivil yaralandı.
Pakistan'da dang humması salgını
Pakistan'da yaşanan dang humması salgını, 5 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı
Katar ile ABD ortak askeri tatbikat yaptı
Başkent Doha'da bir gün süren tatbikatta iki ülkeden paraşütçüler serbest atlayışlar gerçekleştirdi.
Trump'ın Afganistan stratejisi: İşgale devam
ABD Başkanı Trump, "Afganistan'dan hızlı bir şekilde çekilmenin sonuçları öngörülebilir ve kabul edilemez." dedi.
ENKS tutuklamaları protesto edecek
Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi (ENKS), Suriye'nin Rojava bölgesinde PYD denetimindeki bölgelerde partilerine yönelik baskı ve tutuklamaları protesto için gösteri yapacak. Gösteri kararı, Qamışlo’daki parti toplantısında alındı.
ABD'den YPG'ye 60 TIR'la ağır silah ve zırhlı araç
ABD, Rakka operasyonu kapsamında YPG'nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) zırhlı Hummer araçlar ile ağır silahlar gönderdi. Sputnik'e konuşan DSG yetkilisi, ABD'nin kendilerine savaşçı takviyesi için Toyota pikapları da gönd
Mescid-i Aksa'daki 48 yıllık 'yangının izleri'
Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri, Aksa'da 48 yıl önce kundaklama sonucu meydana gelen yangının izlerinin zihinlerde hâlâ tazeliğini koruduğunu söyledi.
İki aile arasında çıkan kavgada roketatarlar kullanıldı
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Süleymaniye şehrine bağlı Çemçemal ilçesinde iki aile arasında yaşanan kavgada roketatarlar kullanıldı.
Referandum iptali söylentilerine Barzani'den red
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık referandumunu ertelemenin söz konusu olmadığını, planlandığı gibi 25 Eylül’de yapılacağını kaydetti
Şam'da Fuara Roketli Saldırı İddiası
Katil Esed’in güçlü görünmek için 6 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği Uluslararası Şam Fuarı’na roketli saldırı düzenlendiği iddia edildi.
Hindistan Arakanlı Müslümanları sınır dışı ederse...
Hindistan'daki mülteci Rohingyalar, ülkeden sınır dışı edilmelerinin geçen hafta gündeme gelmesinin ardından geri gönderilme korkusu yaşamaya başladı
Irak’ın dış borcu 111 milyar dolar
Irak Parlamentosu Maliye Komisyonu üyesi Ahmed Haci Reşid, Irak’ın dış borcunun 111 milyar 725 milyon dolara ulaştığını söyledi.
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
İşitme engelliler, "umre" için yarıştı TEOG birinci nakil sonuçları açıklandı PTT'den Kurban Bayramı'na özel ücretsiz tebrik kartı Zerzevan Kalesi'nde yeni keşif MEB Teşkilat Yönetmeliğinde değişiklik Meslek öğrenmek isteyenler için yaş ve takvim şartı kaldırıldı İki üniversite 23 öğretim üyesi alacak Kahramanmaraş'ta 4.3 büyüklüğünde deprem Ege Denizi'nde deprem Harput Kapı gün yüzüne çıkarılacak
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası