• BIST
  116.531
 • Altın
  158,593
 • Dolar
  3,7404
 • Euro
  4,4932
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
Engelli öğretmenin rapor çilesi
Milli Eğitim Bakanlığı 1500 engelli öğretmen atadı. Atanan öğretmenlerden sağlık kurulu raporu isteniyor. Özellikle görme engelli öğretmenler, rapor alma sürecinde atamaları yapılmalarına rağmen, doktorların "öğretmenlik yapamazsın" önyargısıyla karşı k
19 Nisan 2017 / 10:08

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2016 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (EKPSS) katılan öğretmen adayları arasından 1500 engelli öğretmen atadı. Bakanlık, nisan ayının başında öğretmenlerin çalışacakları illeri açıklamasının ardından, atanan engelli öğretmenlerin 17-28 Nisan arasında gerekli evrakları il milli eğitim müdürlüklerine teslim etmelerini istedi. İstenen evraklar arasında, "Sağlık durumu yönünden öğretmenlik yapıp yapamayacaklarına ilişkin sağlık kurulu raporu" da var. Sadece engelli öğretmenler değil tüm öğretmenlerden istenen rapor alma sürecinde, özellikle görme engelli öğretmenler zorluk yaşıyor. Öğretmenler, doktorların ön yargılarıyla karşı karşıya kaldıklarından yakınıyor. 

Bu sorunu yaşayan görme engelli öğretmenlerden ikisi ile görüştük. Öğretmenler, isimlerinin ve yaşadıkları şehirlerin yazılmaması kaydıyla yaşadıklarını anlattı.

"Nasıl yazılı okuyacak?"

Konuştuğumuz öğretmenlerden biri, 2015 yılında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ni bitirdi. Branşı Türkçe öğretmenliği. İl milli eğitim müdürlüğünün devreye girmesi sonucu rapor alabildiğini anlatıyor:

"Devlet hastanesine gittim. Burada çeşitli branşlarda doktora gidiyorsunuz, sonra da farklı uzman doktorların olduğu heyetten rapor alıyorsunuz. Göz doktoruna gittiğimde, 'Öğretmenliği nasıl yapacaksın?', 'Nasıl sınav yapacaksın?' diye sordu. Kabartma kitaplarımızın olduğunu, teknolojinin çok geliştiğini, bilgisayar ortamında ve çeşitli programlarla pek çok şeyin mümkün olduğunu anlattım. Sonra heyete girdim. Aralarında konuşuyorlardı. Biri, nasıl sınav kağıtlarımı okuyacağımı sorguluyordu, ama bunu bana sormadılar. Sorsalar izah edeceğim. Yazının fotoğrafını çektiğimizde, bir program sayesinde okunuyor yazı. O program yazının fotoğrafını çekerken bile yönlerdiriyor bizi, sağa ya da sola kaydırmamız noktasında.

Heyete girdikten sonra beklemeye başladım, sonra görevli memur raporu bugün veremeyeceklerini söyledi. 'Size bu raporu neye dayanarak vereceğiz, nasıl öğretmenlik yapabileceğiniz konusunda bilgimiz yok' dedi. Başhekimliğe ve hastanenin hasta hakları bölümüne başvuruda bulundum. Daha sonra hasta hakları bölümü, il milli eğitim ile görüşmüş. İl Milli Eğitimdeki yetkili, 'Bizlerin EKPSS ile atandığını, zaten engelli olduğumuza dair belgelerimizin olduğunu, ruhsal sıkıntımız olup olmadığını bildirmeleri gerektiğini' söylemiş. Bundan sonra hastane öğretmenlik yapabileceğime dair raporu verdi."

"Üniversiteyi kazanmışım, mezun olmuşum, atanmışım..."

Görme engelli öğretmen, hayatlarının birilerini ikna etmekle, ön yargılarla savaşmakla geçtiğini anlatıyor. İnsanların kafalarındaki engelli profilini kırmanın zor olduğunu söylüyor:

"Üniversite sınavlarına herkes gibi girdim, kazandım. Üniversitede kendimi kabul ettirene kadar belirli bir zaman geçti. Sonunda projelerle ilgili bilgime başvuracakları bir noktaya geldim. 4 üzerinden 3,33 ile mezun oldum. Stajımı yaptım. KPSS’den yeterli puanı aldım. Devlete görme engelli olduğuma dair raporumu sundum. Hâlâ insanları öğretmenlik yapabileceğime ikna etmekle uğraşıyorum. Milli Eğitim Bakanlığı hastanelere bu raporu neye dair istedikleri konusunda bilgi vermeli. İl Milli Eğtim Müdürlüğü’nden  mevzuatı bilen bir yönetici durumu açıklamasa hâlâ rapor almamış olabilirdim."

Bu sözlerin sahibi, öğrencilik yıllarında iki Türkçe öğretmeninin görme engelli olduğunu, onların verdiği temelle bugünlere geldiğini söylüyor. "Hem kendi öğretmenlerimden hem de kendimden, görme engellilerden nasıl iyi öğretmen olacağını biliyorum" diyor. 

Rapor alabilmek için başka bir ile gitti

Konuştuğumuz diğer öğretmen ise, yaşadığı şehirdeki hastaneden rapor alamayıp başka bir kente gitmek zorunda kaldığını anlattı. Branşı, Türk Dili ve Edebiyatı. Ataması yapılmadan önce de ücretli öğretmenlik yapıyordu. Yani, zaten mesleğini icra edebiliyordu. Buna rağmen hastanede doktorların ön yargısı ile karşılaştığını söylüyor:

"Ücretli öğretmenlik yaparken, öğrencilerim de görme engelliydi. Onları sırtımda üst kattaki sınıfa taşıyan, onları etkinliklere götüren bir öğretmenim. Hastaneye gittim, doktorları gezmeye başladım. Göz doktoruna sıra geldi. Muayene olurken doktorun davranışları da garip geldi. Küçümser gibiydi. 'Şu tarafa, bu tarafa bak' diyor. Sağa mı sola mı, ne tarafa olduğunu anlamayınca, ‘Hanımefendi o tarafa değil’ diyor. Heyet rapor vermedi. Başka bir devlet hastanesine sevk etti. Topu başka hastaneye attı yani. 'Biz karar veremiyoruz, onlar karar versin' diye düşündü. O hastanenin heyetinin toplanmasına daha var. Oradan da, ilk gittiğim hastanenin heyetine girecekmişim. Bakanlığın verdiği süreye yetmiyordu."

"Hep yapamazsın dediler"

İlk gittiği hastanenin heyetinde kendine hiçbir şey sormadıklarını, kafalarındaki soru işaretlerini bile dile getirmediklerini söyleyen öğretmen, "Bir şey sormuyorlar, çünkü zaten düşünceleri yapamayacağımıza dair. Göz teması kuramayacağımız için iletişim de kurmayacağımızı zannediyorlar. İletişim kurmanın tek yolunun göz teması olduğunu sanıyorlar" diyor. Türkiye’de pek çok görme engelli öğretmen olduğunu hatırlatıp, hayatı boyunca "yaparsın" kelimesini duymadığını ama onu olgunlaştıranın da "yapamazsın"lar olduğunu anlatıyor:

"Ücretli öğretmenken, görme engeliler sınıfımın velileri de 'yapamazsın' dediler. Ancak, yıl sonunda o kadar sevmiş ve öğretmenliğimi benimsemişlerdi ki, okuldan ayrılmamı istemediler. Üniversitede Osmanlıcayı, Farçayı yapamazsın, dediler. Başkalarına ders verdim bu konuda. Küçük bir ilde okudum. Rektör, 'Büyük şehirde yaşayamazsın, iyi ki buraya gelmişsin' dedi. Sırf 'yapabilirim'i kanıtlamak için daha yüksek puanlı, büyük bir şehirdeki bir üniversiteye yatay geçiş yaptım. Şu an yüksek lisans da yapıyorum. Vizelerim var. Ders çalışmam gerekirken, hangi hastane rapor veriyormuş diye koşturuyorum."

Zorluklardan yılmayan öğretmen, yaşadığı kentte vaktinde sağlık raporu alamayınca başka bir kente gitti. Raporu aldı. Şimdi ders başı yapacağını günü bekliyor. 

"Derneğimize çok sayıda şikâyet ulaşıyor"

Eğitimde Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Merve Erten, sorunun münferit olmadığının atını çiziyor. Erten, derneklerine pek çok ilden bu konuda şikâyet geldiğini anlatıyor:

"Bakanlık bize sözlü olarak, bu raporu akıl ve ruh sağlığı bakımından öğretmenliğe elverişli olmayanları belirlemek için istediğini ifade ediyor. Ancak bu raporu almakta en çok görme engelliler zorlanıyor. Çünkü bakanlık, sağlık kurullarına nasıl bir rapor istediği konusunda hiçbir bilgi vermiyor. Görme engelli bir aday 'öğretmenlik yapabilir' raporu almak için hastaneye gittiğinde ise doktorların, 'Biz bu raporu sana neye dayanarak vereceğiz?' sorusuyla karşılaşıyor. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere; Kocaeli, Aydın, Denizli, Balıkesir ve Konya gibi illerden derneğimize mağduriyetler ulaşıyor. İnsanlar sosyal medya üzerinden 'şu hastane rapor veriyor, bu hastane rapor vermiyor' şeklinde bilgi paylaşıyor. Bazı arkadaşlarımıza, 'Sen şu branşta öğretmen olabilirsin, şu branşta olamazsın' şeklinde, bazılarına ise doğrudan, 'Öğretmenlik yapamaz' şeklinde rapor veriliyor. MEB bünyesinde yaklaşık 1000 görme engelli öğretmen görev yapıyor. Ancak böyle giderse bu raporu alamayan bir görme engelli, bundan sonra öğretmen olamayacak. Bakanlık bu rapor ile neyi kastettiğini sağlık kurullarına bildirmeli."

Kaynak: Al Jazeera

Bu haber 6775 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Aile - Eğitim Kategorideki Diğer Haberler
ÖSYM, YKS'ye başvuru ücretlerini açıkladı
ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'ndaki oturumlar için başvuru ücretini belirledi
Boş kalan kontenjanlara ek öğretmen ataması
Milli Eğitim Bakanlığınca, 20 bin öğretmen ataması sonrasında herhangi bir nedenle boş kalan kadrolara 534 öğretmen ataması yapıldı
Şubat'ta 20 bin öğretmen daha alınacak
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "Önümüzdeki şubat ayında ilana çıkıyoruz, 20 bin öğretmeni daha alacağız. Toplam öğretmen sayımız şu anda 904 bin" dedi
ÖSYM 2018 sınav takvimini açıkladı
ÖSYM tarafından, "2018 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi" duyuruldu. Buna göre, 23-24 Haziran 2018'de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları, 1 Mart-21 Mart 2018'de alınacak. Sınav sonuçları, 31 Temmuz'da açıklanacak.
Yeni eğitim-öğretim yılı başladı
2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla öğrenciler ders başı yaptı
Yeni eğitim-öğretim yılı için ilk ders zili pazartesi çalacak
Yaz tatilinin ardından 17 milyonun üzerinde öğrenci, yeni eğitim-öğretim yılına 18 Eylül Pazartesi günü çalacak ilk ders ziliyle başlayacak. Yeni eğitim-öğretim maratonu, 8 Haziran 2018 Cuma sona erecek.
Üniversitelerde ek yerleştirme başvuruları için bugün son gün
Üniversitelerde boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme tercih başvuruları bugün sona erecek.
MEB ücretli öğretmen arıyor; 81 bin açık var
Türkiye genelinde yaklaşık 82 bin öğretmen açığını kapamaya çalışan MEB, geçici çözümlere yöneliyor. Yüz binlerce ögretmen atama beklerken, MEB “ücretli öğretmen” ilanları veriyor.
7 bin 84 üniversite adayının LYS sonucu yeniden hesaplandı
ÖSYM'den yapılan açıklamada 7 bin 84 üniversite adayının puanlarının yeniden hesaplandığı belirtildi. Tüm adayların başarı sıralaması yeniden güncellendi
LYS'de 2 soru iptal
Sonuçları dün açıklanan 2017 Lisans Yerleştirme Sınavı'nda LYS-1 matematik testinin temel soru kitapçığındaki iki sorunun değerlendirme dışı bırakılmasına karar verildi...
LYS Sonuçları Açıklandı
​​​​​​​2017 LYS sonuçları açıklandı. Sonuçlara, ÖSYM'nin internet sitesi "https://sonuc.osym.gov.tr" üzerinden ulaşılabilecek.
TEOG sonuçları açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığınca, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı 8'inci sınıf öğrencilerinin lise tercihleri için kullanılacak yerleştirmeye esas puanlar (YEP) açıklandı.
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Kısmen buz tutan Gölcük Gölü havadan görüntülendi Kanal İstanbul'un güzergahı resmen belli oldu Emniyet Özel Harekat Daire Başkanlığı kaldırıldı Bozdağ'dan 'Mor Beyin' açıklaması Van Gölü için 100 milyon liralık arıtma tesisi YÖK'ten görevlendirmelere ilişkin yönetmelik değişikliği Posof'ta eğitime kar engeli THY 2017'de 68,6 milyon yolcu taşıdı PTT'ye bin 750 personel alımında süreç başladı Türkiye'de serbest kılınan nitratlı gübrelere bölgede yasak sürüyor
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası