• Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
Devleti Kemalizmin, siyaseti Bahçeli’nin inhisarına terk etmek
"Devlet Bahçeli gerek 15 Temmuz darbesine karşı gerekse 16 Nisan referandumuna ilişkin verdiği destek karşılığında AK Parti’yi siyasal-ideolojik alanda rehin tutmaya soyunmuş durumda."
08 Ağustos 2017 / 10:57

Kenan Alpay'ın yorumu;

Yerleşik düzene veya bir biçimde oluşmuş siyasal iklime itiraz etmeye gör; hemen başlar provokasyon feryadları, takip eder bölücü müsün, ajan mısın yoksa meczup mu soruları! Çünkü Mustafa Kemal ve Kemalist ideolojinin tarih, toplum ve devlet tasavvuru modern Türkiye’nin hiç ama hiç tartışmaya açılamayan kült konuları olarak ilelebet üzerimizde tahakkümünü sürdürsün istiyorlar. Toplum ve siyasal temsilcilerine Kemalist ideoloji, söylem ve sembollerine sadece itaat değil taparcasına bağlılık ve sevgi dayatan hegemonya hâlâ istikamet belirleme yeteneklerini muhafaza ediyor.

AK Parti iktidarı 15 yıl zarfında elbette resmi ideolojinin mezkûr hegemonyası üzerinde gedikler açtı, kaleler düşürdü, değişim ve dönüşümler gerçekleştirdi. Lakin Kemalist ideoloji ve sembollerin iktidar ilişkilerini belirleme yetkinliğine son vermeye yönelik siyasal çizgi ve gayretler Fetullahçı Cunta’yla girişilen mücadelenin büyümesine paralel bir biçimde gevşedi ve sönümlendi. Öncesinde beliren emareler 15 Temmuz darbe sürecinde iyice ağırlık kazandı ve Kemalist çevrelerle FETÖ’ye karşı taktik bir işbirliğini aşarak tuhaf bir biçimde Kemalist ideolojiyle de ittifak edilmesi gerektiği yönünde adımlar atılmaya başlandı.

Ulusalcıların Sancağı Milliyetçilerde 

Hemen her gün Kemal Kılıçdaroğlu ve liderliğini yaptığı ‘yeni’ fakat ‘asli çizgisinden sapmış’ CHP eleştirileri yapılırken bu siyaset biçiminin kökleri ve öncülerine adeta toz kondurulamaz hale geldi. Hassaten ‘Gazi’ sıfatıyla anılan Kahraman Atatürk, kurtarıcı ve kurucu değerler manzumesi olarak Atatürk ilke ve inkılapları, payidar kılındığı tartışma dışı bırakılan Cumhuriyet’in faziletlerine sadakat gibi söylemler daha bir artmaya başladı. Hatta aşırı düzeyde bir kendini ispatlama, aksi tüm iddiaları 15 yıllık icraatları öne sürerek kesinlikle reddetme çabaları sıklık kazandı. Fakat bu türden çabaların artmasında Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP ve beraberinde hareket eden çevreler değil bu dönemde Devlet Bahçeli liderliğindeki MHP ve çevresinin baskıları belirleyici olmaya başladı.

Devlet Bahçeli gerek 15 Temmuz darbesine karşı gerekse 16 Nisan referandumuna ilişkin verdiği destek karşılığında AK Parti’yi siyasal-ideolojik alanda rehin tutmaya soyunmuş durumda. Dönem itibariyle Kemalist ideolojiyi halkın siyasal temsilcilerine karşı koruma kollama misyonu ulusalcıların liderliğinden milliyetçilerin liderliğine geçmiş durumda. Ulusalcı CHP’nin temsil ettiği oy potansiyeli her ne kadar milliyetçi MHP’nin temsil ettiği oy potansiyelinden daha fazlaysa da içeride ve dışarıda oluşan dengeler Hükümeti MHP’nin desteğine mecbur kılıyor. MHP ise bu mecburiyet durumundan maksimum faydayı elde etmek için tüm şartları zorluyor.

16 Nisan referandumu öncesinde “hiçbir surette ‘eyalet sistemi’ tartışmaları yapılamaz, bu yöndeki açıklamaları ülkeye karşı sabotaj sayarım” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı açıklamaya yapmaya ve danışmanı Şükrü Karatepe’yi görevden almaya zorlayan Devlet Bahçeli’ydi. Ertesi gün Cumhurbaşkanı Erdoğan “rejim meselesi 1923’te bitmiştir, kim rejimle ilgili bir olaya girerse karşısında ilk defa ben dururum” demek durumunda kalmış ve eklemişti: “Ben ne diyorum sen ona bak!” Benzer bir durum Tuğrul Türkeş’in kabine dışında kalmasıyla alakalı ortaya çıkmış ve Bahçeli doğrudan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu hedef alan açıklamalar yapmıştı. Davutoğlu’nun siyasi olgunluk ve kendi sorunlarıyla yüzleşme davetiyse elbette daha çirkin ve saldırganca bir karşılık bulmuştu. 

Eleştiri Daima Provokasyon Sayılıyor

MHP adına Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın yaptığı uzun açıklama utanç verici düzeyde ibretlik ifadelerle doluydu. Tuğrul Türkeş’in kısa ve net olan cevabıydı: “Bir kere sarhoşların seviyesine inemem, bundan dolayı açıklama yapamam.” Enteresan olansa AK Parti tarafından yapılan açıklamada ne Ahmet Davutoğlu’na ne de Tuğrul Türkeş’e sahip çıkılmadan siyasi nezaket çağrısı yapılıyordu. Evet, kritik bir dönemden geçiliyordu, birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç vardı ama tahkir ve hakaret eden de maruz kalan da telaffuz edilmeden nezakete davet ediliyordu.

Devlet, rejim, anayasa, Meclis içtüzüğü, müftülere nikâh yetkisi vs. gibi alanlarda tartışmalar sürüp giderken Bahçeli yeni bir hamleyle Kemalist hegemonyayı tartışılmaz kılacak bir hamleye girişti. Bu kez bir önceki dönem AK Parti MKYKüyesi olan Ayhan Oğan’ın bürokratik oligarşinin, askeri vesayetin tasfiye edilmesine atıflar yaparak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde yeni bir devlet kuruluyor” cümlesi MHP ve lideri Bahçeli’ye Kemalizmi koruma kollama adına bir fırsat daha kazandırmıştır.

Bahçeli’ye göre “Atatürk; Türkiye’dir, Cumhuriyet’tir, devlettir”. Karşı iddia sahiplerini ise derhal “meçhul ve müphem şahsiyet, FETÖ ağzıyla konuşan müptezel” olarak ilan ediyor. Bahçeli aynı konuşmasında yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı cevap vermekle mükellef sayarak siyasetin Türkçü-devletçi ipotekten çıkarılmasına müsaade etmeyeceğini deklare etmiş oldu. Ayhan Oğan’ın sözleri AK Parti’yi ne kadar temsil eder etmez ayrı bir mesele. Ancak siyasete ilişkin resmi ideolojik kalıpları dayatan ağır bir baskı halen varlığını koruyor. İşin daha da kötüsü AK Parti adına yapılan açıklamada Çanakkale’den muasır medeniyet hedefine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetine cansiperane sahip çıkan bir siyaset izlendiğinin altı ısrarla çiziliyor. Bir de “provokatif söylem ve eylemlere bakılmamasının”!!?

Kemalist ideoloji ve pratikleri tartışmayı anayasal suç addeden, sapkın görüş ilan edip tımarhane veya hapishane yolunu gösterenler yine yarış halindeler. Yanlış, ürkek ve arkası getirilemeyecek hamleler sadece Kemalizmi güçlendirir, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan düşmanlarını şımartıp cesaretlendirir. Kültürü, eğitimi, ideolojisi ve sembolleriyle devleti Kemalizmin, siyaseti Devlet Bahçeli’nin inhisarına (tekeline) terk ederek yeni Türkiye’yi kurmak mümkün olmaz. Bahçeli ve MHP’sine verilen destek sadece belki Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’i zayıflatıyor olabilir ama aynı düzeyde AK Parti karşısında Kemalizmi kesinlikle cesaretlendirip tahkim ediyor.

YENİ AKİT

Bu haber 978 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum - Analiz Kategorideki Diğer Haberler
Atama bekle(me)yen öğretmenler
"Öğretmenlik mesleği, bir drama dönüşmeden çözüm üretmeliyiz. Atanamayan öğretmenler meselesi bir drama dönüşmek üzere. Ayrıca bu sorun, hepimizin sorunudur."
Tehdit Afrin’den, Öyleyse Müdahale Neden İdlib’e?
Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen ABD uçaklarla, tırlarla PYD/YPG’ye silah yağdırmayı sürdürürken, Türkiye medyasında ‘İdlib’e operasyon’ saçmalığı tam gaz sürüyor!
Uğur Dursun Dosyası
Karar Gazetesi yazarı Hakan Albayrak, FETÖ operasyonları kapsamında yapılan operasyonlarda teknik hatalar nedeniyle hukuksuzca tutuklu bulunan Uğur Dursun hakkında İslami STKların yaptığı basın açıklamasını köşesine taşıdı.
Kayıp kaçak prensler
"Avrupa’da yaşayan bu prenslerden üçü, aniden ortadan yok oldular. Adını vermek istemeyen ve halen hayatta olduğu ileri sürülen muhalif prenslerden dördüncüsü ise, bu ortadan kaybolmaları teyit eden kişi durumunda."
Çalıştırılan mahkum 'modern köle' olmasın
"Sistem sağlam temeller üzerinden işletilmezse modern bir köleliğe dönmesi de kaçınılmaz hale gelecektir. Türkiye’de 50 binin üzerinde mahkumun çalıştığı sisteme geçmeden önce sistemin kopya edildiği ABD’yi incelemek gerekiyor."
İran ve Türkiye, bölgede ortak bir siyaset oluşturabilirler mi?
"İran Genelkurmay Başkanı Gen. Bagherî’nin 15 Ağustos günü Ankara’ya yaptığı proğramdışı ziyaretin tahminlerin ötesinde uzadığı anlaşılıyor. Bu da, görüşülecek çok önemli konular olduğundan.."
Irkçılığın ABD’deki yüzü
"Söz konusu cesaret ortamı, Virginia’da patladı ve burası Kuzey-Güney ayırımın yaşandığı yıllar açısından bir tür sınır bölgesi olarak düşünülebilir.Başkent’in çok yakınındaki bu bölge iç savaştaki büyük kayıpların da yaşandığı yer.Dolayısıyla tarihi ve
Teknoloji bağımlılığı alarm veriyor ama bu kimin umurunda!
Bugüne kadar uyuşturucu ve alkollü içeceklerle mücadele eden Yeşilay’ın da teknoloji bağımlılığını ilk sıraya alması durumun vahametini gösteriyor.
Bölgesel Kürtlerle İran ilişkilerinde yeni dönem...
"İran'la bölgesel Kürtler arasındaki ilişkilerin daha gerilimli olacağı bir döneme giriyoruz. İran'ın Irak Kürdistanı'ndaki bağımsızlık referandumuna bu şekilde katı bir muhalefette bulunması da bu yeni durumun ve dönemin dışa vurumlarından birini olu
ABD’yi darbeye İngiltere kışkırtmış
"CIA-MI6 kurgulu 1953 İran darbesine ilişkin yeni belgeler açıklandı. Darbe sorumluluğu ABD’de kalmıştı. ABD’yi meğerse İngiltere kışkırtmış. İran darbe belgesi 64 yıl sonra açıklanıyor ise 15 Temmuz gizli belgeleri için kaç zaman lazım?"
“Youtuberlar” ve tehdit altındaki çocuklarımız!..
"Makyaj yapan küçük kızlardan tutun da, ahlaka ve edebe mugayir sohbetlerin döndüğü, abuk-sabuk her türlü hareketlerin pervasızca yapıldığı, küçücük çocukların adeta birer yetişkinmiş gibi davrandığı videoların neden paylaşım rekorları kırdığı sorgulanıy
Ergenlerden mesaj var!
''Boyacı ağabey seni de yoruyorum, yengeye selamlar.'', ''Düşünün kafanız acımaz.''
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
İşitme engelliler, "umre" için yarıştı TEOG birinci nakil sonuçları açıklandı PTT'den Kurban Bayramı'na özel ücretsiz tebrik kartı Zerzevan Kalesi'nde yeni keşif MEB Teşkilat Yönetmeliğinde değişiklik Meslek öğrenmek isteyenler için yaş ve takvim şartı kaldırıldı İki üniversite 23 öğretim üyesi alacak Kahramanmaraş'ta 4.3 büyüklüğünde deprem Ege Denizi'nde deprem Harput Kapı gün yüzüne çıkarılacak
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası