• BIST
  116.531
 • Altın
  158,593
 • Dolar
  3,7404
 • Euro
  4,4932
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
Darbe girişimi öncesindeki bütün siyasi davalar şaibe altındadır
HAK İNİSİYATİFİ, FETÖ yapılanmasına yakın emniyet ve yargı mensuplarının gördüğü soruşturma ve davalarda hukuksuzluklar yaşandığını belirterek davaların yeniden görülmesi çağrısını yaptı.
11 Aralık 2017 / 23:59

HAK İNİSİYATİFİ, FETÖ yapılanmasına yakın emniyet ve yargı mensuplarının gördüğü soruşturma ve davalardaki hukuksuzluklardan kimi örnekler verdi. Yapılan yazılı basın açıklamasında, bu yapılanmanın gördüğü davaların yeniden ele alınması gerektiği belirtilirken, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan sürecin de "hukukun üstünlüğü yerine siyasi saiklerle" sürdürüldüğü vurgusu yapıldı.

HAK İNSİYATİFİ'NİN basın açıklaması şöyle;

Darbe girişimi öncesindeki bütün siyasi davalar şaibe altındadır, yeniden yargılama yapılmalıdır!

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen Darbe Girişimi, başta ordu, emniyet ve yargı olmak üzere devlet içinde örgütlenmiş, Gülen Yapılanmasına yakın bir cuntanın varlığını inkâr edilemeyecek şekilde ortaya çıkarmış ve bu cuntanın daha önce birçok siyasi davada delil uydurma gibi yöntemlerle sayısı bilinmeyecek kadar çok insanı mağdur ettiği anlaşılmıştır. Onlarca örneğini açık kaynaklardan öğrenebildiğimiz, hukuk yerine cunta planları çerçevesinde yürütülen kolluk ve yargılama faaliyetlerinden bazıları şunlardır;

2001 yılında Batman’da yaşayan İbrahim Görceğiz isimli şahıs, Hizbullah davası kapsamında evine yapılan baskınla gözaltına alınmış ve Batman OHAL kapsamında olmadığı için uzun gözaltı süresinin işlemesi için Diyarbakır’a getirilmiştir. Görceğiz’in evinden çıktığı iddia edilen el yazısı ile hazırlanmış bir belgede dönemin Batman Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik bir eylem hazırlığı olduğu anlaşılıyordu. Belgede yer alan krokide Batman Emniyet Müdürü’nün evinden çıkış, Emniyet’e gidiş saatlerine kadar detaylı bilgiler yer alıyordu. Mahkeme sürecinde belgenin kendilerine ait olmadığına kimseyi inandıramayan Görceğiz, 36 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve cezası 2008 yılında Yargıtay tarafından onandı. Görceğiz, davayı İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne (İHAM) taşıyarak Türkiye’yi mahkum ettirmiştir. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra gözaltına alınan bir polisin itiraflarında, Görceğiz’in evinden çıkan bu belgenin polisler tarafından hazırlandığı bilgisi yer almıştır.

11 Eylül 2007 tarihinde Ankara’da bir yakalandığı iddia edilen bomba yüklü minibüsü, o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’a suikast amacıyla getirdiği öne sürülen ve PKK üyeliği ile tutuklanan öğrenci İdris Nakçı, 20 hapis cezasına çarptırılmış, cezası Yargıtay’ca onanmıştı. Ancak Darbe Girişimi hakkında hazırlanan çatı iddianamede söz konusu minibüsün cunta mensubu emniyet görevlileri tarafından Van’dan hazırlanarak getirtildiği ve yakalanmış gibi gösterildiği tespit edilince İdris Nakçı 2016 yılının Ağustos ayında tahliye edildi.

Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 27 Kasım 2013 tarihli kararıyla HDP Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ, katıldığı bir cenaze töreninde örgüt propagandası yaptığı suçlamasıyla 10 ay hapis cezasına mahkum edilmiştir. Yüksekdağ’ın slogan atmadığı ancak slogan atılan ortamda bulunduğu gerekçesiyle suçlandığı bu davada karar, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından 22 Eylül 2016 tarihinde onanmıştır. Kararın 21 Şubat 2017 günü TBMM’de okunmasıyla Yüksekdağ’ın milletvekilliği düşürülmüştür. Figen Yüksekdağ’a söz konusu cezayı veren mahkeme heyetinin tamamı ve soruşturmanın savcısı Darbe Girişimi dolayısıyla ihraç edilmiş ve savcı ile üyelerden ikisi tutuklanmışlardır.

Yukarıda zikredilen mağduriyetlerin ortak noktası, fail ve sorumluların Darbe Girişimi’ni planlayan ve icra eden cunta mensupları olmalarıdır. Bunlar gibi yüzlerce, belki binlerce mağduriyet bulunmaktadır. Ancak söz konusu mağduriyetlerin giderilmesi noktasında bir adım atılmaması mağduriyetleri sürdürmekte hatta arttırmaktadır. Ele aldıkları soruşturma ve yargılamaları hukukun gözettiği gibi değil, cunta menfaatleri doğrultusunda işleten bir mekanizma, ülkenin sırtına bir adaletsizlik kamburu bırakmıştır. Bu kamburu atmak, bu yargılamaların tamamını yok sayarak yeniden ele almakla mümkündür. Ancak siyasi irade, baştan beri gayrımeşru şekilde yürütülmüş bu soruşturma ve davalar konusunda o dönem yapılan eleştirileri dikkate almamış, bu süreci ekseriyetle desteklemiştir. Bugün de bu davalar için yeniden yargılama yolunu açmak yerine, sonuçlarından faydalandığı, dolayısıyla adaletsizliği sürdüren bir tutum sergilemektedir. Örneğin yukarıda zikredilen dosyaları yeniden açma iradesi göstermemekte, ceza almış milletvekillerinin vekilliklerini düşürecek meclis adımını kendi siyasi tercihi ile atmaktadır. Bu tutumun kendisi hukukun sırtına yüklenmiş kamburu büyütmekte ve adalet duygusunu her geçen gün yaralamaktadır.

Ayrıca belirtmek gerekir ki 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında da yapılan yargılamaların kahir ekseriyeti yine hukukun üstünlüğü yerine siyasi saiklerle sürdürülmekte, bu da yaşadığımız onca yılın tecrübesinden müspet bir ders çıkarılmadığını göstermektedir. İnsan hakları savunucularına, gazetecilere, darbeci cuntanın “tuzağına” düşmüş sıradan vatandaşlara açılan davalar ve bu davaların yürütülme biçimi hukuk düzenini temelden bozmakta, adalet duygusunu her geçen gün daha da zedelemektedir.

HAK İNİSİYATİFİ olarak; meşru ve objektif olmayan, adaletten başka maksat güden yargılamaların doğurduğu sonuçların da meşru olmadığını savunuyoruz. Darbe Girişimi kapsamında görevden el çektirilmiş ve yargılanmakta olan kolluk/yargı mensuplarının imza attığı bütün siyasi soruşturma ve davaların yok sayılması, istisnai durumlar dışında bu davalarda tutuklu bulunan herkesin adlî kontrolle de olsa serbest bırakılması ve bu yargılamaların hukukun üstünlüğü esas alınarak yeniden yapılması çağrısında bulunuyoruz. Ayrıca, Darbe Girişimi sonrasında yürütülen davaların da hukukun üstünlüğünü gözetmesi hayati bir ihtiyaçtır. Cunta mağdurları kadar cunta mensupları için dahi adil yargılama, adalete olan borcumuzun gerekliliğidir. Bu gerekliliği bir kere daha vurguluyoruz.

Bu haber 1313 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Basın Açıklamaları Kategorideki Diğer Haberler
Açıklanan Asgari Ücret Adalete, Ahlaka ve Vicdana Aykırıdır!
"Türk-İş'in periyodik bir şekilde yaptığı ve kamuoyunca güvenirliliği sağlanmış olan araştırmanın da gösterdiği gibi yapılan asgari ücret zammı maalesef açlık sınırını dahi yakalayamamıştır."
Diyarbakır Özgür-Der: OHAL yasalarıyla siyaset yapmak yanlıştır
Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, OHAL kapsamında hukuksuzluklar yaşandığını belirterek son KHK'lar ve yapılan eleştirilere verilen tepkiye değindi. "OHAL’in sağladığı dokunulmazlık zırhı kaldırılmalı, hak ihlaline yol açan sorumlular yargılanmalıdır." dend
“Müslümanlara yönelik yargısız infazlar devam ediyor”
İslami davadan yargılanan Müslümanlara yönelik uygulanan hukuk dışı uygulamalar yayımlanan yazılı bir açıklama ile kınandı.
14 Barodan ortak açıklama: Etkin bir soruşturma talep ediyoruz
Bölge illerinden 14 barodan gözaltında intihar ettiği iddia edilen Murat Araç’ın ölümüne ilişkin yazılı açıklama yapıldı.
Mustafa Sabri’den, Atıf Hoca’ya Değerlerimize Sahip Çıkılmalı!
Çorum Özgür-Der, yazılı bir basın açıklaması yaparak Kemalist çevrelerin baskı ve manipülasyonu sonucunda Mustafa Sabri Efendi adını taşıyan bir okulun isminin değiştirilmesine tepki gösterdi.
"24 Kasım’ı Hiç Kutlamadık, Kutlamayacağız!"
12 Eylül cuntası tarafından 1981’de 24 Kasım’ın ‘Öğretmenler Günü’ olarak ilan edildiğini biliyoruz. Cuntacılar bu vesileyle Latin Alfabesinin kabulünü ‘Öğretmenler Günü’ adı altında tüm yurtta kutlamışlar ve kutlattırmışlardır.
Özgür-Der’den Mustafa Armağan Hakkında Açıklama
Özgür-Der yazılı bir basın açıklaması yaparak Derin Tarih dergisinde Mustafa Kemal ile ilgili yer verdiği belgelerden ötürü Mustafa Armağan’ın cezalandırılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.
Bozkurt İşareti Yapan Ücretli Öğretmen Hakkında Cevap Bekleyen Sorular!
Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Yunus Memiş'ten bozkurt işareti yapan ücretli öğretmen hakkında kimi sorular sordu ve kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini belirtti.
Çatışmasızlık Yalanı İle İdlib’te Siviller Katlediliyor!
"Düne kadar dünya mazlumlarının sesi olduğunu ve politikalarında insani diplomasiyi öne çıkaracağını söyleyen ve bu doğrultuda yürüyen Türkiye’ye ne oldu da yanı başında yaşanan bu katliamlara artık ses çıkarmıyor!"
Mağduriyet Oluşturan Uygulamalardan Vazgeçilmelidir!
Özgür Eğitim-Sen, yaptığı yazılı açıklama ile bölgeden yaklaşık bin öğretmenin sürgün edilme kararına tepki gösterdi. Eşlerin farklı şehirlere sürgün edilmesinin aile yapısını dağıttığına dikkat çekilen açıklamada mağduriyetlere yol açılmaması çağrısında
STK'lardan öğretmen sürgünlerine tepki
Bölge illerinden yaklaşık 1000 öğretmenin sürgün edilme kararına ilişkin Diyarbakır Barosu, Hak İnsiyatifi, TİHV, Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır Mali Müşavirler Odası ve İHD ortak bir basın açıklaması yaparak sürgün kararının durdurulmasını talep etti
Özgür-Der: Sürgün cezası hak ihlali değil midir?
Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, başta Diyarbakır olmak üzere bölge illerindeki öğretmen sürgünlerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada sürgün cezasının aileleri de mağdur ettiği belirtilirken, soruşturmaların bile tamamlanmadığına dikkat çekildi.
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Kısmen buz tutan Gölcük Gölü havadan görüntülendi Kanal İstanbul'un güzergahı resmen belli oldu Emniyet Özel Harekat Daire Başkanlığı kaldırıldı Bozdağ'dan 'Mor Beyin' açıklaması Van Gölü için 100 milyon liralık arıtma tesisi YÖK'ten görevlendirmelere ilişkin yönetmelik değişikliği Posof'ta eğitime kar engeli THY 2017'de 68,6 milyon yolcu taşıdı PTT'ye bin 750 personel alımında süreç başladı Türkiye'de serbest kılınan nitratlı gübrelere bölgede yasak sürüyor
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası