• BIST
  116.531
 • Altın
  158,593
 • Dolar
  3,7404
 • Euro
  4,4932
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
Büyük ve tehlikeli bir cisim yaklaşıyor: Flynn’in Türkiye dosyası
"Geçtiğimiz haftalarda, bu dosyanın bir parçasını oluşturan Flynn-Türkiye ilişkileri bağlamında yeni bir gelişme oldu ve Flynn tıpkı Rusya ile ilişkilerde olduğu gibi Türkiye ile ilişkilerde de savcıyla işbirliğini kabul etti."
25 Aralık 2017 / 12:33

Alper Görmüş'ün Serbestiyet'teki "Büyük ve tehlikeli bir cisim yaklaşıyor: Flynn’in Türkiye dosyası (1)" başlıklı yazısı;

15 Temmuz darbe girişimini izleyen günlerde en büyük ilgiye mazhar olan videolardan biri yurtdışı kaynaklıydı. Youtube’un arama çubuğuna ‘Michael Flynn, darbe’ sözcüklerini girenler, orada eski bir generalin Türkiye’de darbe olurken içine girdiği samimi ruh halini izlediler. Kendisini dinleyen kalabalığa şöyle hitap ediyordu emekli general:

“Muhtemelen çoğunuzun haberi yok ama şu anda Türkiye’de bir darbe oluyor. Ben de, Türk ordusuna mensup, bizimle birlikte eğitim almış bir arkadaşımla irtibat halindeyim. Türk ordusu başarılı olacak mı olmayacak mı bilmiyorum ama, takip edenler bilir ki Türk ordusu uzun yıllardır yok ediliyor. Gerçek anlamda laik, yani normal bir ulus devlet olan ancak daha sonra İslamcılığa kaymaya başlayan ülke Erdoğan tarafından yönetiliyor. Kendisi Başkan Obama ile çok yakın, neler olacağını heyecanla bekliyorum. Türkiye bizden sekiz saat ileride, yani şu anda orada saat (sabaha karşı A. G.) 2 ya da 3 olmalı. Söylediklerinden biri de, ‘NATO kapsamındaki sorumluluklarımızı tanıyoruz. Laik bir ülke olarak görülmek istediğimizi tüm dünyanın bilmesini istiyoruz’ oldu. Bunu söyleyen ordu ve evet, bu alkışlanmaya değer bir şey.”

Konuşmayı yapan emekli general Flynn sıradan biri değildi; yaklaşık dört ay sonra, 8 Kasım 2016’da yapılacak olan ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olan Donald Trump’ın güvenlik danışmanıydı.

 

Flynn’in dört ay sonraki makalesi

 

Türkiye’de her şeyin değiştiği gece (15 Temmuz 2016) bu konuşmayı yapıp hükümetin bir darbeyle devrilmesi ihtimalini alkışlayan Amerikalı eski general, ABD’de her şeyin değiştiği gün (Trump’ın zaferiyle sonuçlanan seçimlerin yapıldığı 8 Kasım 2016), Gülen örgütüne karşı hükümeti destekleyen bir makale kaleme aldı.

Tahmin edebileceğiniz gibi: Dört ay boyunca iktidara yakın sosyal medya kullanıcılarının ‘İşte ikiyüzlü Batı, işte darbe destekçisi ABD’ vb. etiketlerle paylaşmaya doyamadıkları  videodaki general, yayımladığı makaleden sonra yere göğe sığdırılamaz oldu. Makalenin yazarı Flynn’e göre ABD’nin müttefiki Türkiye zor durumdaydı ve Türkiye’ye yardım etmeleri gerekiyordu. Fakat Türkiye’de Flynn’e yönelik duyguları tam tersine çeviren şey bu tavsiye değildi,   makalede Gülen’in Türkiye’ye iadesi seçeneğinin doğru bir seçenek olduğunun altını çizen satırlardı.

Aynı gün, seçimleri Trump’ın kazandığı kesinleşince Türkiye’de iktidara yakın medyadaki Flynn sevgisi daha da büyüdü. Çünkü o artık ABD’nin güvenliği konusunda ABD’nin danışacağı bir numaralı kişiydi ve o kişi Gülen’in ABD’deki varlığının bir güvenlik sorunu teşkil ettiğine inanıyordu.

 

Dört aya sığan değişim

 

Seçim gecesi hükümetin darbeyle devrilmesini alkışlayan birinin, bundan sadece dört ay sonra Türkiye’nin darbenin bir numaralı sorumlusu olarak gördüğü Fethullah Gülen’in iadesi yönünde görüş bildirmesindeki tuhaflığa tabii ki kimse takılmadı; neticede gelinen nokta ‘işimize gelen’ bir noktaydı ve gerisini kurcalamanın âlemi yoktu.

Ne var ki Michael Flynn’le ilgili bir dizi gelişme, ‘gerisinin kurcalanması’nı zorunlu kılacaktı.

Bu gelişmelerden birincisi, Flynn’in o makaleyi ‘fikri geldiği’ için değil, sahibi olduğu lobi şirketine ödenen para karşılığı yazdığıydı.

ABD’de lobi şirketlerinin başka ülkelerin lehine faaliyetlerde bulunmaları yasak değil, fakat bunu ABD Adalet Bakanlığı’na bildirmeleri gerekiyor. Flynn, zamanında bunu yapmadığını, hakkında yürütülen bir soruşturmanın özel savcısına geçtiğimiz ay itiraf etti.

Bu haliyle bu gelişmede Türkiye’yi zora sokacak bir taraf yok; Türkiye, ABD’de kendisi lehine lobi yapan bir firma olduğunu ABD makamlarına bildirmekle mükellef değil, o yükümlülük Flynn’in omuzlarında...

 

Fakat...

 

Fakat eski generalin, şirketinin çıkarları için Amerikan makamlarına yanlış bilgi verdiğinin ortaya çıkması, onun başka konularda da sözüne güvenilmeyecek bir karakter olması ihtimalini güçlendiriyor ki bu da, yukarıda işaret ettiğim iki gelişmeden ikincisinin Türkiye’nin başını belaya sokma potansiyelini artıran bir rol oynuyor.

İkinci gelişme de özetle şöyle: Bizzat eski CIA Başkanı Woolsey’nin iddiasına göre, Flynn’in Türkiye lehine lobi faaliyetlerinin bir aşamasında Gülen’in kaçırılarak Türkiye’ye götürülmesi hakkında bir ‘beyin fırtınası’ gerçekleştirilmiş. Daha da önemlisi, Woolsey’nin de bizzat katıldığını iddia ettiği bu toplantıda Türkiye’den iki bakan da yer almış: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak.

Michael Flynn bu iddiayı reddetti, fakat iddianın sahibi de durduk yere yalan beyanda bulunacak biri değil; CIA’in eski başkanından, yani ABD’de, adalet karşısında yalan beyanda bulunmanın maliyetini çok iyi bilebilecek birinden söz ediyoruz.

Bizim gibi sıradan insanlar da bu maliyetin boyutları hakkında Clinton ve Monica Lewinsky hadisesinde net bir fikir edinmişti. Hatırlayalım: Clinton, Lewinsky ile ünlü Oval Ofis’te yaşadığı cinsel deneyimler nedeniyle değil, adalet karşısında onu inkâr edip yalan söylediği gerekçesiyle az kalsın görevden alınıyordu; Clinton ancak yalan söylediğini kabul edince görevde kalabilmişti.

 

Flynn, ‘orada da gerçeği söylemedim’ der mi?

 

Michael Flynn, biliyorsunuz, oğluyla birlikte kurduğu lobi şirketinin ABD seçimlerinde Trump lehine Rusya ile işbirliği yaptığı suçlamasıyla soruşturuluyor; başındaki asıl bela bu.

Trump’ın, atadıktan (20 Ocak 2016) 24 gün sonra (14 Şubat 2016) bu soruşturma nedeniyle azletmek zorunda kaldığı emekli general Flynn, başlangıçta bu suçlamaları tümüyle reddetse de daha sonra kesin gibi gözüken uzun hapis cezalarından kurtulabilmek için özel savcı Mueller’le işbirliğine gitti (evet, tıpkı Rıza Zarrab gibi) ve ona şimdilik kamuoyunun bilmediği yeni bilgiler verdi.

Bu sürecin Trump’ın görevden el çektirilmesiyle sonuçlanacağına dair ABD basınında yer alan yorumlar giderek güç kazanıyor.

Geçtiğimiz haftalarda, bu dosyanın bir parçasını oluşturan Flynn-Türkiye ilişkileri bağlamında yeni bir gelişme oldu ve Flynn tıpkı Rusya ile ilişkilerde olduğu gibi Türkiye ile ilişkilerde de savcıyla işbirliğini kabul etti.

Bu çerçevede cevabı beklenen en kritik soru şöyle şekilleniyor: Flynn, bu işbirliği kararından önce eski CIA Başkanı’nın Gülen’in kaçırılmasına dair iddialarını reddetmişti. Acaba şimdi, bu beyanını değiştirip öyle bir toplantının gerçekten de yapıldığını kabul eder mi?

Böyle bir şeyin yol açacağı gelişmeleri ve onun vahim sonuçlarını kestirmek o kadar da zor değil. Yılbaşından sonraki günlerde bu sorunun cevabını alacağız.

O günleri beklerken, ben de size önümüzdeki iki yazıda, bugün kısacık bir özetini verdiğim gelişmeleri ayrınıtlarıyla anlatacağım. 

Bu ayrıntılara vakıf olmadan, yılbaşından sonraki günlerde ve aylarda bir yönüyle ABD basınının, öbür yönüyle Türkiye basınının en fazla ter dökeceği haber başlığını anlayabilmek mümkün değil.

Perşembe günü önce kısaca Flynn’in Rusya dosyasını özetleyecek, ardından da şimdilik bu dosyanın bir parçası olan ve belki önümüzdeki günlerde ayrı bir dosya haline gelebilecek Flynn-Türkiye ilişkilerinin ilk bölümünü ele alacağım.

SERBESTİYET

Bu haber 1265 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Güncel Kategorideki Diğer Haberler
HRW: Türkiye’de OHAL insan hakları ihlaline neden oluyor
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 2018 raporunda Türkiye'de 1.5 seneyi aşkın zamandır devam eden ve 6. kez uzatılan OHAL'in insan hakları ihlallerine sebep olduğunu belirtti.
ABD: Türkiye’nin Afrin kararından vazgeçmesini bekliyoruz
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Türkiye'nin olası bir Afrin operasyonuna ilişkin konuştu.
Ağrı'da 138 köy yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı
Son 50 yılın en az kar yağışının görüldüğü Ağrı'da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı ulaşımda aksamalara neden oldu.
OHAL 6. kez uzatıldı
OHAL'in 19 Ocak Cuma günü saat 01.00'den geçerli olmak üzere 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
Türkiye-AB ilişkilerinde zirve beklentisi
Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında nispeten zorlu geçen 2017'nin ardından, bu yılın ikili ilişkilere ivme katması ve üst düzey yetkililerin bir zirvede bir araya gelmesi bekleniyor.
Tendürek Geçidi'nde ulaşıma kar ve tipi engeli
Ağrı-Van karayolunun Tendürek Geçidi mevkisinde etkili olan kar yağışı ve tipi yüzünden bazı vatandaşlar yolda mahsur kaldı.
Sınırda hareketlilik: 12 noktada duvarlar kaldırıldı
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin sınırında yer alan beton duvarları 12 noktada kaldırdığı ve Afrin'e yönelik top atışlarının gece boyunca devam ettiği bildirildi.
Genelkurmay Başkanı ile MİT Müsteşarı Rusya'ya gitti
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov'la görüşmek üzere Rusya'ya gitti.
Bitlis’te kar yağışı: 174 köy yolu ulaşıma kapandı
Bitlis’te dün başlayan kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Kent genelinde 174 köy yolunun ulaşıma kapandığı öğrenildi.
356 bin asansörün 87 binine ‘kırmızı etiket’ konuldu
Asansörlerdeki tehlikeyi özetleyen en son rakamları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü verdi: Geçen yıl denetlenebilen 356 bin asansörden yüzde 24’üne yani 87 binine, kullanımı yasak anlamında ‘kırmızı etiket’ konuldu
Welt: Erdoğan AB'nin zirvesi ile görüşecek
Türkiye ve AB arasında ilişkileri yumuşatmaya yönelik yeni adımlar atılıyor. Alman Die Welt gazetesinde yer alan habere göre Erdoğan, Mart ayında AB temsilcileri ile bir araya gelecek.
Suriye sınırına askeri sevkiyat sürüyor
Çeşitli illerden gönderilen zırhlı personel taşıyıcılar, Kilis'e ulaştı
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Ehliyet sınavlarında 'tablet' dönemi başladı HDP'li Altan Tan hakkında 15 yıla kadar hapis istemi Hakkari'de kayak keyfi Kısmen buz tutan Gölcük Gölü havadan görüntülendi Kanal İstanbul'un güzergahı resmen belli oldu Emniyet Özel Harekat Daire Başkanlığı kaldırıldı Bozdağ'dan 'Mor Beyin' açıklaması Van Gölü için 100 milyon liralık arıtma tesisi YÖK'ten görevlendirmelere ilişkin yönetmelik değişikliği Posof'ta eğitime kar engeli
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası