• BIST
  104.123
 • Altın
  145,971
 • Dolar
  3,4910
 • Euro
  4,1702
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
Arakan'daki katliamlar Diyarbakır'da lanetlendi; Vahşetin zemini parçalanmışlığımızdır
Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları, Sur ilçesindeki tarihi Hz Süleyman Camii önünde Arakanlı Müslümanlar için bir araya geldi. Basın açıklamasında Budist vahşet lanetlendi, "yaşanan vahşetlere zemin oluşturan İslam dünyasının parçalanmışlığıdır"
08 Eylül 2017 / 13:23

Yöneliş Haber-Diyarbakır merkez Sur ilçesinde tarihi Saray Kapı İçkale'de 27 sahabe kabrinin bulunduğu Hz Süleyman Camii’nde toplanan Diyarbakırlılar, Arakanlı Müslümanlara yönelik Myammar hükümet güçleri ve Budist çetelerin vahşetini lanetlediler.

“Myammar Müslümanları Sahipsiz Değildir” pankartının açıldığı eylemde “Budist Vahşete Dur De!”, “Müslüman Katliamlara Dünya Sessiz Kalmaya Devam Ediyor” dövizleri taşındı.

Sivil toplum kuruluşları adına basın açıklamayı Mehmet Ali Zeybek okudu.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

90580

Basın açıklaması metni;

BASINA VE KAMUOYUNA

Bismillahirrahmanirrahim

 "Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah, onları ancak gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor." (İbrahim/42)

 "Size ne oluyor da Allah yolunda ve "Ey Rabb'imiz! Halkı zalim olan şu memleketten bizi çıkar; bize kendi katından bir veli (koruyucu, sahip) gönder, bize kendi katından bir yardımcı gönder" diyen zayıf düşürülmüş erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda savaşmıyorsunuz?" (Nisa/75) 

 Zulüm, kan, katliam, işkence, vahşet, barbarlık gibi ifadelerin dilimizden hiç düşmediği ve maalesef sıradanlaştığı son yıllarda İslam ümmetinin yaşadığı acı ve keder Arakan'dan dünyaya yansıdığı gibi kahredici olmamıştır. Müslüman kardeşlerimizin diri diri yakıldığı, bedenlerinin acımasızca parçalandığı görüntüler karşısında susmak, sessiz kalmak, harekete geçmemek yapılan katliamlara ortak olmakla eş değer olduğu bilinmelidir. Müslüman kanının deryalar oluşturduğu günümüzde, kimi okyanus ötesinden gelir topraklarımız işgal eder; fitne tohumları eker, suni savaşlarla canımızdan canlar koparır; kimi de bulunduğumuz topraklarda Firavunlaşır, Karunluk sevdasıyla bedenlerimizi, tarifi ve ifadesi literatürde olmayan yöntemlerle parçalar.

90581

 Şu bilinmeli ki, yaşanan akıl almaz vahşetlere zemin oluşturan İslam dünyasının parçalanmışlığıdır. Bu nedenle oluşan zayıflık ve güçsüzlüktür. Coğrafyamızın farklı bölgelerinde yaşadığımız iç çatışmalar, bizi bizden uzaklaştırmış, kutuplara ayırmıştır. Bu parçalanmışlığı gören zalimler, kâfirler ve onların yerli işbirlikçileri, son Müslüman toprağa düşene kadar zulümlerini, katliamlarını sürdürmektedirler.   

 Mezhepçilik, ulusalcı bağnazlık, ben merkeziyetçilik ve ümmet olgusunu parçalayan daha nice akımlar, fasid düşünceler, günümüz Müslümanlarını, bireyleri, toplumları ülke yönetimlerini esir almış, karanlık bir girdaba sokarak gaflete düşürmüştür. Bu nedenle başta Myanmar'da Budist çeteler eliyle çocuklarımız vahşice katledilmekte, bacılarımızın namusuna el uzatılmaktadır. Amerikan postalları bedenlerimizi, Siyonist şebekeler mukaddesatımızı çiğnemektedirler. Bugünlerde şahit olduğumuz Arakan Müslümanlarının yaşadıkları, yeni vuku bulan saldırlar değildir. Gerçek olan, bu sorunun, soykırım hesaplarının yüzyıllardır var oluşudur. Ve maalesef bir gerçek daha var ki; bu zulmü yaşayan Müslümanlar İslam dünyası tarafından bihakkın sahiplenilmemiştir. Bilişim çağı, kitle iletişim araçlarının hiperaktif oluşu, bugün itibariyle İslam ümmetine tüm gerçekleri, yaşanan mazlumiyeti ifşa etmektedir. Dünya zalimlerinin cürümleri çuvallara değil, karanlık gecelere sığmayacak kadar uzamıştır. Bugün insanlığa düşen görev, zalimlerin insanlık dışı eylemlerini artık görüp, eyvallah etmemeleridir. Zulmü en güçlü yöntemlerle zalimlerin yüzüne çarpmaktır.

Arakan, dünya Müslümanları için hem bireysel hem de kurumsal olarak büyük bir imtihandır. Bugün kendi sorunlarımızı, acılarımızı unutup Arakanlı kardeşlerimizin yanında olma günüdür. Yaşanan zulüm karşısında sesimizi yükseltmek, maddi manevi her türlüğü desteği sunmak dünya Müslümanlarının şeref meselesidir. Bu İslam kardeşliğinin bir gerekliliğidir. Bugün, bir avuç Budist kâfirin pervasızlığına göz yumma vakti değildir. Kardeşlerimiz akan kanının hesabını sorma vaktidir.

Dünyadan gelen çeşitli tepkilere rağmen Myanmar yönetiminin Arakan’da yaşayan Müslümanlara yönelik zulümleri devam etmektedir. Bir taraftan nazenin bedenler diğer taraftan evler, camiler, ekinler ateşe verilmektedir. Şahit olduğumuz bu kıyımların bilinçli bir soykırım politikasının ürünü olduğu, net olarak İslam ve Müslüman düşmanlığının dışavurumu olduğu su götürmez bir gerçektir.

Bu zulüm, başta İslam dünyasının yöneticilerinin olmak üzere uluslararası ve bölgesel güçlerin sessizliğiyle daha da şiddetlenmektedir. Müslüman varlığına tahammül etmeyen Budist Myanmar, İslam düşmanı olduğunu gizlememektedir. Bunu da Müslümanları katletmekte kendisinden geri kalmayan Siyonist teröristlerle geliştirdikleri işbirliğiyle göstermektedirler. Filistinli Müslümanların katledildiği silahlar, bugün Budist çetelerin elinde Arakanlı Müslümanları hedef almaktadır. Hz Muhammed aleyhi selatu vesselamın 'küfür tek millettir' hadisi bir kez daha kulaklarımızda çınlamaktadır.  

Yaşanan saldırıların, Myanmar yönetiminin Müslümanları ülkeden tamamen tasfiye etme amacına yönelik bilinçli bir strateji olduğu aşikârdır. Gerçek böyleyken, emperyalizmin önde gelen beş aktörünün etkin olduğu Birleşmiş Milletlerin ise vahşeti kısa cümlelerle kınaması da Batı dünyasının İslam ve Müslümanlara bakışındaki düşmanca duruşu tekrar izhar etmiştir.

Uluslararası kamuoyunun duyarsızlığı ve yaşanan barbarca saldırıları görmemezlikten gelmesi ibretliktir, utanç nedenidir ve Batı'nın yüzüne çalan yeni bir kara lekedir. Binlerce kilometre öteden demokrasi havarisi kesilip sözüm ona 'insanlık değerleri ihraç eden!' Batı, İslam coğrafyasının birçok bölgesinde olduğu gibi, Arakan'da da çamura batmış; kirlendikçe kirlenmiş, koktukça kokmuştur.

 Sistematik bir şekilde uzun yılardır devam eden soykırım nedeniyle bugün sayıları milyonları bulması gereken Arakanlı Müslüman nüfusu bir-bir buçuk milyon dolaylarındadır. Bugün izlenen politika ise Müslümanları bölgeden tamamen uzaklaştırmaktır. Çevre ülkelere sığınmacı olarak gitmelerine neden olan saldırlar da bu planın bir parçasıdır. Her ne gerekçe olursa olsun Arakanlı Müslümanların kendi topraklarında özgürce yaşamalarının zemini oluşturulmalı, bu yönde etkin adımlar atılmalıdır. Bu konuda girişimde bulunan tüm ülkeler, komşu ülkelerde oluşturulacak mülteci kamplarına Arakanlı Müslümanları taşıma, burada onları yerleşimci kılma gayretine girmemelidir. Bir süreliğine geçici tedbir olarak bu yola başvurulabilir, ama uzun vadede Müslümanların kendi topraklarında özgürce ve güvenli bir şekilde yaşamalarına katkı sunulmalıdır.

90582 Bir kez daha herkes şu gerçeği bilmeli ki, Arakan İslam toprağıdır ve öyle de kalacaktır. Bugün farklı hesaplar içerisine giren, bu İslam toprağının yeraltı ve yerüstü zenginliklerini sömürmeyi amaçlayan yerli ve uluslararası güçler, Allah'ın izniyle hedeflerine ulaşamayacaktır. Mazlum ve mustazafların Rabbi Allah'tır. O'nun hesabı tüm hesaplara ve planlara galebe çalacaktır.

Bu vesileyle, yaşanan katliamlarda hayatını kaybeden tüm Arakanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Vahşetten kaçan tüm kardeşlerimize Rabbimizin katından bir yardım geleceğine inanıyoruz. Nesillerinin devam etmesini, gözyaşlarının, acılarının son bulmasını Allah'tan niyaz ediyoruz.  

DİYARBAKIR İSLAMİ STK'LARI

90583

Bu haber 2694 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
arkadaş
2 hafta önce yazıldı.
tüm müslümanların uyanışına vesile olur inş.
Şuayb Mekeç
2 hafta önce yazıldı.
Kötülüğe, zulme karşı "ümmet dayanışması"ndan yana ses veren kardeşlerimizden Allah razı olsun.Tüm bu çabalarımız rahmete vesile olsun inş.
Eylem ve Etkinlikler Kategorideki Diğer Haberler
"Türkiye'nin tepkisi dışarıyla değil içerideki ittifaklarla ilgili"
Diyarbakır’dan yayın yapan Radyo Selam’da konuşan Alper Görmüş, Irak Kürtlerinin referandumunun Türkiye’nin milli çıkarlarına tehlike olarak değerlendirilmesine ‘devletin hangi kesiminin yada hangi döneminin milli çıkarı” eleştirileriyle itiraz etti.
Yeşilay Diyarbakır Şube Başkanı, madde bağımlılığı ve karşı mücadeleyi anlattı
Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öger, 'Madde Bağımlılığı' konusunu ile Radyo Selam'da idi.
Özgür-Der Bölge İstişaresi Muş'ta Gerçekleştirildi
​​​​​​​Doğu ve Güneydoğu Özgür-Der Şube ve temsilciliklerinin istişare toplantısı Özgür-Der Muş Temsilciliğinde gerçekleştirildi.
Sivas Özgür-Der’de ‘Vahye Tutunmak’ Konusu İşlendi
Sivas Özgür-Der'de bu hafta Tufan Caymaz hocanın sunumuyla Al-i İmran 103.ayet ışığında "Vahye Tutunmak" konusu ele alındı.
Gaziosmanpaşa Özgür-Der 2017-2018 Faaliyet Dönemi Başladı
Özgür-Der Gaziosmanpaşa Temsilciliği her dönem olduğu gibi 2017-2018 dönemine de ilçesinde yaşayan Müslümanlar için bir dizi etkinlikle başlıyor.
Kocaeli Özgür-Der’de Arakan Meselesi Konuşuldu
Özgür-Der Kocaeli Temsilciliği, 2017-2018 faaliyet dönemine 12 Eylül Salı akşamı gerçekleştirilen Arakan Meselesi konulu bir oturumla başladı.
Bilgi ve Erdem Vakfı, Kurban Kesimiyle İhtiyaç Sahiplerini Sevindirdi
Bilgi ve Erdem Vakfı üye ve gönüllülerinin yurtiçi ve yurtdışındaki mazlumlar için bağışladıkları kurbanlar dağıtıldı.
Özgür-Der Üye ve Gönüldaşlarının Kurbanları Gazze'de Kesildi
Özgür-Der üye ve gönüldaşları kurbanlarıyla bu yıl da Suriye, Gazze ve Arakan halkının yanındaydı. Gazze'ye gönderilen 89 adet kurbanın kesimi yapıldı.
Bingöl’de Arakan’daki Katliama Protesto
​​​​​​​Bingöl'de, İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen basın açıklamasında Arakan’da Budist çetelerin Müslümanlara yönelik katliamları telin edildi.
Bu Bayram’da da Kurbanlarımızla Suriyeli Kardeşlerimizin Yanında Olduk!
Özgür-Der üye ve gönüllülerinin Suriyeli mazlumlar için bağışladıkları 485 hisse kurban Suriye’nin Akrabat bölgesinde kesilerek İdlib ve Halep çevresinde muhtelif bölgelere dağıtıldı.
Ankara’da Arakan’daki Katliama Protesto ve Gıyabi Cenaze Namazı
​​​​​​​Myanmar’da Budist çetelerin yaptığı katliamları protesto etmek ve katledilenler için Ankara Hacı Bayram Camiinde gıyabi cenaze kılındı.
Bilgi ve Erdem Vakfı, kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor
Bilgi ve Erdem Vakfı, Diyarbakır merkezli olmak üzere Suriye, Gazze ve Afrika'da kurban kesiminde bulunacak.
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Ege Denizi'nde 4 büyüklüğünde deprem PAKURD Genel Başkanı'na hapis cezası Dışişleri'nden Türkiye vatandaşlarına Maria kasırgası uyarısı Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 20 bin öğretmen atanacak Adıyaman'da çapa makinesi devrildi: 14 yaralı Artık kazaya karışan otobüs şirketlerinin isimleri gizlenmeyecek Ege Denizi'nde 4,4 büyüklüğünde deprem Çanakkale ve Muğla'da orta şiddette deprem Diyarbakır'a gönderilen 5 ambulans hizmete başladı Devlet hastanelerinde SMS dönemi başladı
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası