• BIST
  105.840
 • Altın
  160,342
 • Dolar
  3,8842
 • Euro
  4,5831
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
ABD ve Almanya örnekleri var, ya Türkiye? 200 dolara sokaklar hareketlenebiliyor
"Seçim güvenliği’ konusuna kafa yoran pek yok.Oysa ‘seçim’ sözcüğü ile birlikte düşünülmesi gereken ikinci sözcük ‘güvenlik’ olmak zorunda. Rusya, artık iyice ortaya çıktığı için kesinlikle biliniyor, ABD seçimlerine sonucu etkileyecek müdahalelerde bulu
05 Kasım 2017 / 12:57

Türkiye'nin 2019'daki seçimlere odaklandığını belirten gazeteci Fehmi Koru, ABD ve Almanya'da tartışılan seçimlere dış müdahale meselesini yazdı. Yazısında Rusya üzerinden yürütülen seçimlere müdahale tartışmalarında farklı Batılı ülkelerin de bu yöntemleri kullandığını belirten Koru, tehlikeli bir noktaya daha işaret etti. Sosyal medya üzerinden yürütülen gerilimlere ABD'de yaşanan bir örneği veren Koru, Hürriyet'te yayınlanan bir yazıdan iktibasla şunları belirtti; “Heart of Texas adlı Rusya tarafından kontrol edilen bir Facebook hesabı geçtiğimiz sene ‘Teksas’ın İslamizasyonuna son’ diyerek, 21 Mayıs 2016 günü Teksas’ta oturanları Müslümanlara ait bir kültür merkezinin önünde protesto eylemine çağırıyor. Aynı gün, aynı Rusya kaynaklı hesap, bu sefer, ‘United Muslims of America’ (Amerika’nın Birleşmiş Müslümanları) adlı bir hesabı kullanarak bu sefer de Müslümanlar lehine bir eylem çağrısı yapıyor. ‘İslami düşünceyi koruyalım’ başlıklı bu çağrıda da Austin bölgesinde oturan herkes aynı İslami kültür merkezinin önüne, aynı gün davet ediliyor. Ve 21 Mayıs geldiğinde tüm kameraların önünde Rusya tarafından oraya yönlendirildiklerinden habersiz iki grup birbiriyle kavgaya tutuşuyor. Sonuç tam bir toplumsal çatışma. İki farklı grubun birbirine saldırısı, nefreti o gün haberlere yansıyor.”

Fehmi Koru'nun kişisel sitesinde yayınlanan "Seçimler fazla uzakta değil, ya sandığa uzaktan müdahale edilirse…" başlıklı yazısından ilgili kısım şöyle;

Hemen her şey konuşuluyor ve üzerinde çokça mürekkep harcanıyor 2019 ile ilgili; ancak galiba ‘seçim güvenliği’ konusuna kafa yoran pek yok.

Oysa bugünün dünyasında ‘seçim’ sözcüğü ile birlikte düşünülmesi gereken ikinci sözcük ‘güvenlik’ olmak zorunda.

Rusya, artık iyice ortaya çıktığı için kesinlikle biliniyor, ABD seçimlerine sonucu etkileyecek müdahalelerde bulundu.

Yalnızca ABD seçimlerinde de değil, Almanya seçimleri sırasında da devredeydi Rusya.

Estonya ve Ukrayna’da da…

200 dolara sokaklar hareketlenebiliyor

Aylar önce, 26 Aralık 2016’da, OCAKmedya sitemizde, konuya ilişkin bir haber yayımlanmıştı. Haberde, Alman istihbarat örgütü BfV’nin başı Hans-Georg Maassen’in, Reuters ajansına ‘seçim güvenliği’ konusunda endişelerini beyan eden şu açıklaması yer alıyordu:

“Saldırgan bir biçimde ve giderek artan ölçülerde siber casusluk ve siber operasyonlar aracılığıyla yürütülen bir kampanyayla, Alman hükümeti, bürokrasisi ile milletvekilleri ve demokratik partilerde çalışanların durumlarını tehlikeye düşürecek bir faaliyet görmekteyiz…”

ABD’de yapılan ve kısa süre sonra Almanya’da yapılacak olan seçimi Rusya’nın APT 28 adlı bilgisayar korsan grubu (Fancy Bear ve Strontrium da deniyormuş bunlara) etkileme çabası içerisindeymiş…

Associated Press (AP) haber ajansı da, birkaç gün önce, seçimlere müdahalelerin boyutu hakkında kapsamlı bilgiler verdi. ABD’nin Atlanta kentindeki Secureworks adlı bir şirket, 2015 yılı Mart ayı ile 2016 yılı Mayıs ayı arasındaki zaman diliminde Rus Fancy Beargrubunun çalışmalarını didik didik etmiş. Vardığı sonuç şu: Grup, ABD, Ukrayna, Rusya, Gürcistan ve Suriye üzerinde yoğun bir çalışma yürütmüş…

Rusya’daki hedefleri Putin muhalifleriymiş; diğer ülkelerde ise Kremlin’in istediği istikamette sonuç alma gayreti içerisindeymiş aynı grup.

Robert MueSelçuk Şirin bugün Hürriyet’te okuyabileceğiniz yazısında daha vahim bir manipülasyona dikkat çekiyor: Yalnızca 200 dolarla sokak çatışması çıkarılması operasyonuna…

Okuyalım:

Heart of Texas adlı Rusya tarafından kontrol edilen bir Facebook hesabı geçtiğimiz sene ‘Teksas’ın İslamizasyonuna son’ diyerek, 21 Mayıs 2016 günü Teksas’ta oturanları Müslümanlara ait bir kültür merkezinin önünde protesto eylemine çağırıyor. Aynı gün, aynı Rusya kaynaklı hesap, bu sefer, ‘United Muslims of America’ (Amerika’nın Birleşmiş Müslümanları) adlı bir hesabı kullanarak bu sefer de Müslümanlar lehine bir eylem çağrısı yapıyor. ‘İslami düşünceyi koruyalım’ başlıklı bu çağrıda da Austin bölgesinde oturan herkes aynı İslami kültür merkezinin önüne, aynı gün davet ediliyor. Ve 21 Mayıs geldiğinde tüm kameraların önünde Rusya tarafından oraya yönlendirildiklerinden habersiz iki grup birbiriyle kavgaya tutuşuyor. Sonuç tam bir toplumsal çatışma. İki farklı grubun birbirine saldırısı, nefreti o gün haberlere yansıyor.”

Korkunç bir şey.

Sosyal medya aracılığıyla yapılıyor bu tür manipülasyonlar.

Hep “Rusya” suçlanıyor, ama…

Teksas’taki operasyonun arkasında yine Rus bilgisayar korsanları var.

AP ajansının geniş çaplı araştırması bizzat Donald Trump tarafından atanmış bağımsız savcı Robert Mueller’in bulgularıyla teyit edilir ve 2016 yılında yapılan başkanlık seçimine Rusya’nın müdahalesinin sandık sonucunu etkilediği ortaya çıkarsa, ABD’de seçimin yenilenmesi bile gündeme gelebilir.

Bu yazıda yer verdiğim operasyonel olaylar Rusya merkezli korsanların yaptıklarından örnekler içeriyor.

Acaba yalnız Ruslar mı bu işe meraklılar, yoksa onlar biraz daha kaba-saba oldukları için suçüstü yakalandılar da, o sebeple mi hep onların operasyonları konuşuluyor?

Teknolojik altyapısı müsait, korsanlık yapabilecek maharete sahip insanların yaşadığı başka ülkelerin, ellerini bu tür işlere bulaştırmaktan geri durduklarını düşünmemiz için hiçbir sebep yok.

Her ülkenin trolleri var.

Yalnız seçimleri etkilemekle veya birbirine ters bakan iki grubu çatıştırmakla yetinmiyor, devletleri karşı karşıya getirip çatıştıracak yalan haberleri de üretiyordur korsanlar…

Ve tabii arkalarındaki istihbarat örgütleri ve devletler…

Bunlar, dikkat edilmezse, ülkelerin içlerini karıştırabilir, hatta savaş bile çıkartabilirler…

Milli irade dediğimiz uzak bir yerlerin iradesi olmasın da…

Ülkemiz için hayati önemde üç seçimin yapılacağı 2019 yılına doğru hızla yol alındığı şu günlerde, üzerinde en fazla titizlenmemiz gereken konunun neden ‘seçim güvenliği’ olduğu sanırım anlaşılmıştır.

‘Milli irade’ diye boyun eğdiğimiz sandık sonuçları, aslında milletin özgür iradesini yansıtmayacak, kim olduklarını bilemeyebileceğimiz bir grubun yanıltma ve etkileme operasyonlarının eseri olacaksa, buna ‘demokrasi’ denebilir mi?

Konu üzerinde şimdiden düşünmeye başlamalı ve tedbirler için kolları sıvamalıyız.

Bu haber 918 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum - Analiz Kategorideki Diğer Haberler
Beş, on, on beş çocuk…
"Her ne kadar Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu en hızlı artan bölge olsa da Kürt toplumundaki çocuk sayısında da ciddi düşüş yaşanıyor. Türk toplumunu daha erken bir dönemde etkisi altına alan az çocuk anlayışının, Kürtlere de...."
İktidar niçin Atatürk’çü oldu?
Karar gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, iktidarın Atatürkçülük seviciliğine ilişkin analizler yapıyor.
Ekin Kitap Kafe ve Okur-Yazar Buluşmaları Üzerine
Hem yazarların anlattıklarını hem de onların anlatımlarını biraz detaylıca araştırınca çeyrek yüzyıldan fazladır, üreten bir toplum olmaktan çok, tüketen bir toplum olduğumuzu ve geçmişin mirasından nemalandığımızı görmek üzücü bir durum.
Milli ve yerli Rusçuluk
"Darbe ve PKK konusunda haklı olarak ABD’ye kızarken ve ilişkiler soğurken, bir kurtarıcı, tek alternatif gibi Rusya’nın pazarlanması, Putin’in sirklerde hayvan tebiyeciliği yapan danışmanının bile tvlerde kendine bu PR faaliyeti içinde yer bulabilmesi..
Paranın kısa tarihi hikâyesi
Yeni Şafak yazarı Yaşar Süngü, bugünkü köşesinde paranın kısa bir tarihini özetlemiş.
14 Kasım 2017 ve Okkupert
"Batılı devletlerle Rusya ve müttefikleri/uyduları arasında yeni bir soğuk savaş başlarsa, 14 Kasım 2017 tarihi bu savaşın kilometre taşlarından biri olarak kayda geçebilir."
Yeni sistemin bu yanlışlarından geri dönülmeli
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer ortaöğretime geçişte uygulanacak yeni sisteme ilişkin eleştirilerini ve uyarılarını dile getiriyor.
Muhafazakar Kimlik Krizi ve Bir İlhad Dalgası Olarak Atatürkçülük
Kemalist resmi ideolojiye karşıtlığımız bazılarının zannettiği ya da görmek istediği gibi bir takıntı ya da alışkanlık veya şartlanmışlık değildir. Aynı şekilde salt politik de değildir; öncelikle ideolojik bir tutumdur, yani akidevidir!
Suudi Arabistan balistik füze tehdidi altında
Yemen’de belirli bölgelerde kontrolü elinde bulunduran Husi güçlerinin Suudi Arabistan’ı hedef alan son balistik füze saldırısı, Riyad açısından tehdidin giderek artmakta olduğunu gösteriyor.
Demircan Hoca’dan Ali Bulaç çıkışı
Bu şahsi kefalet yazısını bir kenara not edin; hatta varsa aklınızın, vicdanınızın ya da tanıklıklarınızın size kefil olmayı emrettiği başka tutuklular, onların adlarını da ekleyip öyle okuyun.
Kaldırın Kürtçeyi, Ankara’dan Bakan Yardımcısı geliyor!
"Öyle ya Ankara’dan gelenler görmeden Kürtçe tabela kaldırıldı diyelim, ya sokakta Kürtçe konuşan Yüksekovalılara rast gelirlerse ne yapacaklar? 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu gibi azarlayacaklar mı?"
Adalete açılan bir kapı
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, FETÖ soruşturmalarını geniş bir çerçevede ele alırken, yönetici kadrosundaki örgüt üyeleri ile legal bir cemaat yapılanmasına üye olduğunu düşünenlerin aynı maddeyle muamele görmesine Yargıtay'ın itiraz kararını işled
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
ALES temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı İkinci el araçta 'kilometre' oyununa son KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı 'Türkiye'de ombudsmanlık kararları yüzde 53 uygulanıyor' Antalya'yı şiddetli yağış, fırtına ve hortum vurdu 'Terör örgütü üyelerinin en az 15 çocuğu var' Canikli: S-400 füzeleri satın alındı AK Partili Belediye Başkanı Tüm Camilerde 10 Kasım Mevlidi Okuttu YKS Temel Yeterlilik Sınavı tarihleri belli oldu Türkiye'de 27 bin 592 kişi organ nakli bekliyor
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası