• BIST
  116.531
 • Altın
  158,593
 • Dolar
  3,7404
 • Euro
  4,4932
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
ABD ve Almanya örnekleri var, ya Türkiye? 200 dolara sokaklar hareketlenebiliyor
"Seçim güvenliği’ konusuna kafa yoran pek yok.Oysa ‘seçim’ sözcüğü ile birlikte düşünülmesi gereken ikinci sözcük ‘güvenlik’ olmak zorunda. Rusya, artık iyice ortaya çıktığı için kesinlikle biliniyor, ABD seçimlerine sonucu etkileyecek müdahalelerde bulu
05 Kasım 2017 / 12:57

Türkiye'nin 2019'daki seçimlere odaklandığını belirten gazeteci Fehmi Koru, ABD ve Almanya'da tartışılan seçimlere dış müdahale meselesini yazdı. Yazısında Rusya üzerinden yürütülen seçimlere müdahale tartışmalarında farklı Batılı ülkelerin de bu yöntemleri kullandığını belirten Koru, tehlikeli bir noktaya daha işaret etti. Sosyal medya üzerinden yürütülen gerilimlere ABD'de yaşanan bir örneği veren Koru, Hürriyet'te yayınlanan bir yazıdan iktibasla şunları belirtti; “Heart of Texas adlı Rusya tarafından kontrol edilen bir Facebook hesabı geçtiğimiz sene ‘Teksas’ın İslamizasyonuna son’ diyerek, 21 Mayıs 2016 günü Teksas’ta oturanları Müslümanlara ait bir kültür merkezinin önünde protesto eylemine çağırıyor. Aynı gün, aynı Rusya kaynaklı hesap, bu sefer, ‘United Muslims of America’ (Amerika’nın Birleşmiş Müslümanları) adlı bir hesabı kullanarak bu sefer de Müslümanlar lehine bir eylem çağrısı yapıyor. ‘İslami düşünceyi koruyalım’ başlıklı bu çağrıda da Austin bölgesinde oturan herkes aynı İslami kültür merkezinin önüne, aynı gün davet ediliyor. Ve 21 Mayıs geldiğinde tüm kameraların önünde Rusya tarafından oraya yönlendirildiklerinden habersiz iki grup birbiriyle kavgaya tutuşuyor. Sonuç tam bir toplumsal çatışma. İki farklı grubun birbirine saldırısı, nefreti o gün haberlere yansıyor.”

Fehmi Koru'nun kişisel sitesinde yayınlanan "Seçimler fazla uzakta değil, ya sandığa uzaktan müdahale edilirse…" başlıklı yazısından ilgili kısım şöyle;

Hemen her şey konuşuluyor ve üzerinde çokça mürekkep harcanıyor 2019 ile ilgili; ancak galiba ‘seçim güvenliği’ konusuna kafa yoran pek yok.

Oysa bugünün dünyasında ‘seçim’ sözcüğü ile birlikte düşünülmesi gereken ikinci sözcük ‘güvenlik’ olmak zorunda.

Rusya, artık iyice ortaya çıktığı için kesinlikle biliniyor, ABD seçimlerine sonucu etkileyecek müdahalelerde bulundu.

Yalnızca ABD seçimlerinde de değil, Almanya seçimleri sırasında da devredeydi Rusya.

Estonya ve Ukrayna’da da…

200 dolara sokaklar hareketlenebiliyor

Aylar önce, 26 Aralık 2016’da, OCAKmedya sitemizde, konuya ilişkin bir haber yayımlanmıştı. Haberde, Alman istihbarat örgütü BfV’nin başı Hans-Georg Maassen’in, Reuters ajansına ‘seçim güvenliği’ konusunda endişelerini beyan eden şu açıklaması yer alıyordu:

“Saldırgan bir biçimde ve giderek artan ölçülerde siber casusluk ve siber operasyonlar aracılığıyla yürütülen bir kampanyayla, Alman hükümeti, bürokrasisi ile milletvekilleri ve demokratik partilerde çalışanların durumlarını tehlikeye düşürecek bir faaliyet görmekteyiz…”

ABD’de yapılan ve kısa süre sonra Almanya’da yapılacak olan seçimi Rusya’nın APT 28 adlı bilgisayar korsan grubu (Fancy Bear ve Strontrium da deniyormuş bunlara) etkileme çabası içerisindeymiş…

Associated Press (AP) haber ajansı da, birkaç gün önce, seçimlere müdahalelerin boyutu hakkında kapsamlı bilgiler verdi. ABD’nin Atlanta kentindeki Secureworks adlı bir şirket, 2015 yılı Mart ayı ile 2016 yılı Mayıs ayı arasındaki zaman diliminde Rus Fancy Beargrubunun çalışmalarını didik didik etmiş. Vardığı sonuç şu: Grup, ABD, Ukrayna, Rusya, Gürcistan ve Suriye üzerinde yoğun bir çalışma yürütmüş…

Rusya’daki hedefleri Putin muhalifleriymiş; diğer ülkelerde ise Kremlin’in istediği istikamette sonuç alma gayreti içerisindeymiş aynı grup.

Robert MueSelçuk Şirin bugün Hürriyet’te okuyabileceğiniz yazısında daha vahim bir manipülasyona dikkat çekiyor: Yalnızca 200 dolarla sokak çatışması çıkarılması operasyonuna…

Okuyalım:

Heart of Texas adlı Rusya tarafından kontrol edilen bir Facebook hesabı geçtiğimiz sene ‘Teksas’ın İslamizasyonuna son’ diyerek, 21 Mayıs 2016 günü Teksas’ta oturanları Müslümanlara ait bir kültür merkezinin önünde protesto eylemine çağırıyor. Aynı gün, aynı Rusya kaynaklı hesap, bu sefer, ‘United Muslims of America’ (Amerika’nın Birleşmiş Müslümanları) adlı bir hesabı kullanarak bu sefer de Müslümanlar lehine bir eylem çağrısı yapıyor. ‘İslami düşünceyi koruyalım’ başlıklı bu çağrıda da Austin bölgesinde oturan herkes aynı İslami kültür merkezinin önüne, aynı gün davet ediliyor. Ve 21 Mayıs geldiğinde tüm kameraların önünde Rusya tarafından oraya yönlendirildiklerinden habersiz iki grup birbiriyle kavgaya tutuşuyor. Sonuç tam bir toplumsal çatışma. İki farklı grubun birbirine saldırısı, nefreti o gün haberlere yansıyor.”

Korkunç bir şey.

Sosyal medya aracılığıyla yapılıyor bu tür manipülasyonlar.

Hep “Rusya” suçlanıyor, ama…

Teksas’taki operasyonun arkasında yine Rus bilgisayar korsanları var.

AP ajansının geniş çaplı araştırması bizzat Donald Trump tarafından atanmış bağımsız savcı Robert Mueller’in bulgularıyla teyit edilir ve 2016 yılında yapılan başkanlık seçimine Rusya’nın müdahalesinin sandık sonucunu etkilediği ortaya çıkarsa, ABD’de seçimin yenilenmesi bile gündeme gelebilir.

Bu yazıda yer verdiğim operasyonel olaylar Rusya merkezli korsanların yaptıklarından örnekler içeriyor.

Acaba yalnız Ruslar mı bu işe meraklılar, yoksa onlar biraz daha kaba-saba oldukları için suçüstü yakalandılar da, o sebeple mi hep onların operasyonları konuşuluyor?

Teknolojik altyapısı müsait, korsanlık yapabilecek maharete sahip insanların yaşadığı başka ülkelerin, ellerini bu tür işlere bulaştırmaktan geri durduklarını düşünmemiz için hiçbir sebep yok.

Her ülkenin trolleri var.

Yalnız seçimleri etkilemekle veya birbirine ters bakan iki grubu çatıştırmakla yetinmiyor, devletleri karşı karşıya getirip çatıştıracak yalan haberleri de üretiyordur korsanlar…

Ve tabii arkalarındaki istihbarat örgütleri ve devletler…

Bunlar, dikkat edilmezse, ülkelerin içlerini karıştırabilir, hatta savaş bile çıkartabilirler…

Milli irade dediğimiz uzak bir yerlerin iradesi olmasın da…

Ülkemiz için hayati önemde üç seçimin yapılacağı 2019 yılına doğru hızla yol alındığı şu günlerde, üzerinde en fazla titizlenmemiz gereken konunun neden ‘seçim güvenliği’ olduğu sanırım anlaşılmıştır.

‘Milli irade’ diye boyun eğdiğimiz sandık sonuçları, aslında milletin özgür iradesini yansıtmayacak, kim olduklarını bilemeyebileceğimiz bir grubun yanıltma ve etkileme operasyonlarının eseri olacaksa, buna ‘demokrasi’ denebilir mi?

Konu üzerinde şimdiden düşünmeye başlamalı ve tedbirler için kolları sıvamalıyız.

Bu haber 1186 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum - Analiz Kategorideki Diğer Haberler
Dayatma yemin metni ile Meclis'ten kovmak
"Zana’nın tahliye ve vekilliği, hatalarından dersler çıkarmış “Yeni Türkiye” olarak ifade edilen sürecin Kürtler tarafına yansımasıydı. Şimdi tersinden bir sürecin sembolüne döndü. Hem de “Türkiye milleti” gibi meşru ve haklı bir söylem üzerinden."
Afrin soruları
"Bu şartlar altında Suriye’de üretilecek çözümden Türkiye ne kadar pay istiyor? Daha da önemlisi, askeri seçeneğe başvurarak bunu alabileceğine inanıyor mu?"
Kuraklığın lafı yetti gıda fiyatları artıyor
Hükümet, gıda fiyatlarını düşürmek için kırmızı et, hububat, bakliyat gibi birçok üründe gümrük vergilerini düşürdü. 2018'de beklenen kuraklık, ramazan ayının hasat öncesine denk gelmesi özellikle yılın ilk yarısında gıda fiyatlarının artıracak gibi.
Adı Resmi Gazete’de yayınlanmış ama kimsenin tanımadığı bir adamın hikayesi...
"Başına gelenlerle kimsenin ilgilenmediği, bu kadar kritik günlerden geçerken de mağduriyeti kimsenin umurunda olmayan bu ülkenin sıradan bir genç vatandaşı o. Adı Resmi Gazete’de çıkmış olmasına rağmen..."
ABD’nin YPG yatırımı ve Afrin denklemi
ABD’nin yeni adımı YPG’nin bir örgüt formatından çıkarılarak bir orduya dönüştürülmesi anlamına geliyor. Bu hamle birkaç katmanda Suriye’nin ve bölgenin geleceğini etkileyecek bir mahiyete sahip.
Mısır'daki siyasi idamları durdurmak için somut adımlar atabilmek
İhvan'ın tutuklu liderleri ve onların aileleri kendi sınavlarını başarıyla vermekteler. Ancak, hür dünyanın(!) yöneticileri, önderleri, aydınları, gazetecileri ve aktivistlerinin Mısır’daki idamlarla ilgili sınavlarını başarıyla verebildiğini söylemek mü
Ortadoğu yazarı: Biz muhalefetteyiz ama fikrimiz iktidarda
MHP'nin yayın organı Ortadoğu yazarı Yıldıray Çiçek "MHP bugün fikrinin iktidarını yaşamaktadır. Düşman cephesinin çıldırması da bu yüzdendir" dedi.
Bu hukuki ihtilafa bakacak bir merci yok
"Yerel mahkeme Anayasa Mahkemesi’ne “Görev gaspı yapıyorsun” derse, bu ihtilafa bakacak daha üst bir mahkeme yok! Çünkü Anayasa Mahkemesi’nin kararları “kesin ve bağlayıcı”dır. Aksi düşünülmediği için bir merci tayin edilmemiştir"
Adaletten sinyal bekleyenler...
"Eğer, bu konuda yeni bir içtihad ve kriter geliştirilmezse, müphemlik ortadan kaldırılmazsa “güçlü olanlar ya da güçlü tanıdıkları olanlar kurtuluyor” gibi şikayetler de bitmez."
Avrupa - Türkiye - Ortadoğu: Kim dönüşüyor, kim dönüştürüyor?
Mültecilerden radikalizme, başarısız devlet deneyimlerinden ekonomik darboğaza kadar Avrupa'nın komşu bölgelerinde yaşanan meseleler Avrupa'daki siyasal manzarayı dönüştürüyor, toplumsal kaygıları çok ciddi manada kaşıyor.
Bilmediğiniz şeyler var!
"Herhalde hiç kimse bize MHP ve Devlet Bahçeli’nin niyet konusunda ‘’Bilmediğiniz şeyler var’’ diyemez. Biz hem MHP’yi hem de Devlet Bahçeli’yi gayet iyi biliyoruz. Burada bilmediğimiz aslında AK Parti’nin ne istediğidir?"
Selvi: AİHM, Türkiye'yi Avrupa Konseyi'ne taşıyabilir
Selvi, AYM'nin tutuklu gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında verdiği 'hak ihlali' kararının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) de çıkabileceğini ve " AİHM’nin Türkiye’yi, Avrupa Konseyi’ne taşıması tehlikesinden söz ediliyor" dedi
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Ehliyet sınavlarında 'tablet' dönemi başladı HDP'li Altan Tan hakkında 15 yıla kadar hapis istemi Hakkari'de kayak keyfi Kısmen buz tutan Gölcük Gölü havadan görüntülendi Kanal İstanbul'un güzergahı resmen belli oldu Emniyet Özel Harekat Daire Başkanlığı kaldırıldı Bozdağ'dan 'Mor Beyin' açıklaması Van Gölü için 100 milyon liralık arıtma tesisi YÖK'ten görevlendirmelere ilişkin yönetmelik değişikliği Posof'ta eğitime kar engeli
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası