• BIST
  116.531
 • Altın
  158,593
 • Dolar
  3,7404
 • Euro
  4,4932
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
ABD Senatosu'nda: Türkiye'de rahatsız edici gelişmeler...
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda “ABD-Türkiye İlişkilerinde Öncelikler ve Zorluklar” başlıklı bir oturum düzenlendi. Oturumda Türkiye-ABD ilişkileri bağlamında 15 Temmuz sonrası süreç, S-400 alımı ve ABD-YPG ilişkisi ele alındı.
07 Eylül 2017 / 10:14

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda “ABD-Türkiye İlişkilerinde Öncelikler ve Zorluklar” başlıklı bir oturum düzenlendi.

Amerika’nın Sesi’nden Mehmet Toroğlu’nun haberine göre oturumda söz alan konuşmacılar ve senatörler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarına ve özellikle de 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hayata geçirilen uygulamalara sert eleştiriler yöneltti. Senatörler, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alma planlarına da tepkilerini dile getirdi ve bunun Rusya’ya yaptırımların ihlalini de oluşturabileceğini söyledi.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker, Türkiye’nin Kore Savaşı’nda Amerika’yla birlikte savaşması ve NATO’ya katılmasından bu yana Amerika’nın güçlü bir müttefiki ve önemli bir ortağı olduğunu ispatladığına ancak ilişkilerin her zaman “ABD’nin arzu ettiği kadar yapıcı olmadığını” dikkati çekti.

“Türkiye’de geçen yılki darbe girişiminden sonra hayata geçirilen baskıcı ortama” işaret eden Corker, bir yıla yakın süredir hapiste tutulan Amerikalı rahip Andrew Brunson dahil “masum” Amerikalılar’ın da bu ortamın kurbanı olduğunu söyledi.

KOMİSYON BAŞKANI: “BIRAKIN YAŞAMAYI TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETMEK BİLE BİR SORU İŞARETİ”

Corker, “Onun (Brunson’ın) görmeye devam ettiği kötü muamele, çok şeyi ortaya koyuyor ve bırakın yaşamayı Türkiye’yi ziyaret etmenin bile güvenli olup olmadığı konusunda ciddi sorular uyandırıyor” diye konuştu.

Erdoğan’ın uluslararası boyutta da müttefiklerle ters düştüğünü belirten Corker, Türkiye’nin Rusya’dan NATO sistemleriyle uyumlu olmayan hava savunma sistemi alma planlarını örnek gösterdi.

“TÜRKİYE’NİN BİZE KARŞI DEĞİL BİZİMLE BİRLİKTE ÇALIŞMASINA İHTİYACIMIZ VAR”

Komisyonun en kıdemli Demokrat senatörü Ben Cardin de konuşmasının başında, Türkiye’nin ABD’nin kritik önemde bir ortağı ve NATO müttefiki olduğuna işaret etti.

IŞİD’e karşı savaş, Suriye’de iç savaşın sona erdirilmesi, mülteci akınıyla başa çıkma, İran’a karşı koyma, NATO’yu güçlendirme, Rusya’nın Avrupa’daki eylemleriyle mücadele, ekonomik ortaklık gibi konulara atıfta bulunan Cardin, “Türkiye’nin bize karşı değil bizimle birlikte çalışmasına ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

Ancak, son zamanlarda Türkiye’de “çok rahatsız edici” gelişmelerin olduğunu kaydeden Cardin, “Başarısız darbe girişiminden bu yana Türkiye’deki yönetimin çok rahatsız edici adımlar attığını gördük” diyerek, OHAL altında “Türk liderlerin baskıcı uygulamaları ve insan hakları ihlallerini” eleştirdi.

Türkiye’de 15 Temmuz’dan sonra özel mülklere el koyulması, devlet memurlarının görevden alınması, gözaltılar gibi gelişmelere değinen Cardin, Anayasa referandumuna da değindi. Cardin, “Türkiye bir demokrasi ancak Anayasa referandumunu nasıl idare ettiğine baktığınızda, demokratik bir ülkenin standartlarını karşılamadı. Özgür ve adil bir referandum değildi. Kaygılarımız var. Türkiye halkı, demokratik kurumlarını koruyacak liderleri hak ediyor” diye konuştu.

ABD'DE S-400 RAHATSIZLIĞI

Cardin de Türkiye’nin Rusya S-400 satın alma planına tepki göstererek, bunun da bir diğer “rahatsız edici” gelişme olduğunu söyledi. Demokrat senatör, “Eğer bu satış ilerlerse, öyle görünüyor ki bu, Rusya-İran-Kuzey Kore yaptırımları yasasının 231’inci maddesinin olası ihlalini oluşturur” uyarısında bulundu.

Cardin ayrıca, Trump yönetiminin bir an önce, Afganistan’a atanan Ankara Büyükelçisi John Bass’in yerine atama yapması gerektiğini söyledi.

Corker ve Cardin’in konuşmalarının ardından, oturuma konuşmacı olarak davet edilen Council on Foreign Relations adlı düşünce kuruluşu uzmanı Steen Cook ve Harvard Kennedy Okulu’ndan Amanda Sloat söz aldı.

“ABD’Yİ YPG’YLE ÇALIŞMAYA ANKARA MECBUR BIRAKTI”

Cook, Türkiye’nin YPG konusundaki tezinin meşru olduğunu söyledi ancak Ankara’nın “IŞİD’e karşı savaşta ABD’yle işbirliği yapmayı başta reddederek, ABD’yi bu grupla birlikte çalışmaya itmede önemli rol oynadığını” savundu.

Türk yetkililer ve medyadaki Amerikan karşıtı atmosfere işaret eden Cook, Amerikalı yetkililerin rahatsızlıklarını özelde dile getirip kamuoyu önündeyse “tatlı dil” kullanma politikasının işe yaramadığı görüşünü dile getirdi.

COOK’TAN ‘ABD NE YAPMALI?’ KONUSUNDA 5 MADDE

Cook, “Bu bağlamda, ABD, özellikle de Kongre’nin önünde, Türkiye’nin, demokratik olarak gerilemesi, Amerikalılar’a muamelesi ve ABD’nin çıkar ve hedefleriyle bağdaşmayan dış politikasından Washington’ın rahatsızlık duyduğunu farkına varmasını sağlamada bir fırsat var” dedi. Cook bunun nasıl yapılabileceğine ilişkin şu maddeleri sıraladı:

“-Denetim Dairesi’ne ABD-Türkiye ilişkilerinin değeri hakkında bir çalışma yürütmesi için talimat verilmesi,

-Savunma Bakanlığı’ndan İncirlik Hava Üssü’nden ayrılmanın ya da bazı faaliyetlerinin bölgedeki diğer tesislere kaydırılmasının bedelleri ve modellerini araştırması ve bu çalışmanın sonuçlarını da kamuoyuyla paylaşmasının istenmesi,

-Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye seyahat uyarısını gözden geçirmesinin talip edilmesi,

-Türkiye’nin pahalı, yüksek teknoloji ürünü silahların geliştirilmesi ve satın alımı süreçlerine katılmasına kısıtlamalar getirilmesi,

-Türk yetkililerin (Gülen’in iade süreci ve Rıza Sarraf davası) Amerikan yargı sürecini siyasileştirme çabalarından kaçınması gerektiği yönünde kamuoyu önünde çağrı yapılması.”

“TÜRKİYE, KARMAŞIK VE ZORLU DA OLSA ABD AÇISINDAN STRATEJİK BİR ÜLKE”

Cook’tan sonra söz alan, Mayıs 2016’ya kadar Dışişleri Bakanlığı’nda Güney Avrupa ve Doğu Akdeniz dairesi müsteşar yardımcısı olarak görev yapan Amanda Sloat da, Türkiye’nin “karmaşık ve zorlu” bir NATO müttefiki olsa da Amerika açısından stratejik olarak önemli bir ülke olduğunu belirterek, Amerika’nın Türk hükümeti ve halkıyla temas halinde kalmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Sloat da darbe girişiminin şüphelilerini yakalamaya yönelik ilk çabaların sıklıkla tüm siyasi muhaliflere karşı “cadı avı”na dönüştüğünü savundu.

Bunun da “kırılgan bir devlet aygıtı ve paranoyak bir toplum” yarattığını kaydetti.

“TÜRKİYE’Yİ AVRO-ATLANTİK CAMİASINDA TUTMALIYIZ”

Tüm bu iç gelişmeler ve Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanan zorluklara rağmen, Türkiye’yle ilişkileri önemli çapta kısmanın bir hata olacağı uyarısında bulunan Sloat, “Türkiye’yi Avro-Atlantik camiasında tutma çabalarının sürdürülmesi” gerektiği mesajını verdi.

TÜRKİYE AMERİKALI TUTUKLULARI “PAZARLIK UNSURU” OLARAK MI KULLANIYOR

Toplantının soru-cevap bölümünde, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alma planlarına dair bir senatörün sorusu üzerine Cook, Amerika’nın, Türkiye’ye bu hareketinin sonuçları olacağını net olarak belirtmesi gerektiğini söyledi.

Sloat, Demokrat Senatör Jeff Merkley’nin bir sorusu üzerine, Başkan Trump’ın Türkiye’deki Anayasa referandumundan hemen sonra Erdoğan’ı arayıp tebrik etmesini “talihsiz bir görüşme” olarak niteledi.

Demokrat senatör Chris Coons’un, “Türkiye’de neden bu kadar fazla Amerikan vatandaşının tutuklandığı” sorusu üzerine her iki konuşmacı da, Türkiye’nin bu kişileri “diplomatik tehdit ya da pazarlık unsuru” olarak kullanıyor olabileceği görüşünü dile getirdi. Hatta Cook daha ileri giderek, bu kişilerin “rehine” olarak da adlandırılabileceğini savundu.

 

Bu haber 1066 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya Kategorideki Diğer Haberler
Almanya'dan Türkiye açıklaması
Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, "Elbette Türkiye ile yeniden daha iyi görüşmeler yapmaya niyetimiz var. Bu, Türkiye'nin de çıkarına, Almanya'nın ve Avrupa'nın da çıkarına" açıklamasında bulundu
Almanya'da PKK soruşturmaları yoğunlaştı
Türkiye ile Almanya arasında gerginlik nedeni olan Almanya'daki PKK üyelerine soruşturmaların yoğunlaştırıldığı bildirildi. Türkiye uzun süredir PKK yandaşlarına karşı harekete geçmediği gerekçesiyle Almanya'yı eleştiriyor.
Macaristan'da son iki ayda 81 kişi donarak öldü
Macaristan'da kasım-ocak arasında 81 kişi donarak hayatını kaybetti.
İngiltere'de 'yalnızlıktan sorumlu' bir bakanlık kuruluyor...
Aile yapısının çözüldüğü Batı medeniyeti, suni çözümlerle insanın yalnızlık sorununu çözmeye çalışıyor. Aynı mantıkla yetişen bürokratların bulduğu çözüm ise "Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık" kurmak oldu.
Senegal'de Mason kongresine izin çıkmadı
Başkent Dakar'da kongre yapmak isteyen Mason derneği REHFRAM'ın isteği kabul edilmedi.
Almanya'da ırkçılar gözlerini sığınmacı çocuklara diktiler
Almanya’da "Identitaere Bewegung" adlı ırkçı oluşum, taraftarlarına sığınmacı çocukların vasiliğini üstlenme çağrısında bulundu.
BM'den "sınır güvenliği gücü" açıklaması
BM Genel Sekreteri António Guterres, ABD'nin Suriye'de "sınır güvenliği gücü" planına ilişkin, "Suriye halkı kendi sorunlarını kendi çözebilse çok daha iyi olurdu." dedi.
Pentagon: Afrin'deki PYD unsurlarını desteklemiyoruz
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü, Afrin'deki PYD unsurlarını desteklemediklerini ve IŞİD'le mücadele operasyonlarının parçası olarak görmediklerini söyledi.
Koalisyon sözcüsü, "Afrin'de YPG'ye destek verir misiniz?" sorusunu yanıtladı
ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon, son günlerde operasyon düzenleneceği belirtilen Afrin'e yönelik açıklama yaptı.
İngiltere’de enflasyon yüzde 3 arttı
Ülkede aralık ayında tüketici fiyat endeksi beklentiyle uyumlu şekilde yıllık bazda yüzde 3 artış kaydetti.
Zambiyalılara koleraya karşı oruç ve dua çağrısı
Zambiyalı Bakan, yağmur yağması ve kolera salgınının son bulması için halka oruç tutmaları ve dua etmeleri çağrısında bulundu
Belçika'da patlama meydana gelen bina yıkıldı
Belçika'nın Anvers kentindeki bir binada meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 5 kişi yaralandı. Patlamada bir bina yıkıldı, çevre binalar hasar gördü.
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Ehliyet sınavlarında 'tablet' dönemi başladı HDP'li Altan Tan hakkında 15 yıla kadar hapis istemi Hakkari'de kayak keyfi Kısmen buz tutan Gölcük Gölü havadan görüntülendi Kanal İstanbul'un güzergahı resmen belli oldu Emniyet Özel Harekat Daire Başkanlığı kaldırıldı Bozdağ'dan 'Mor Beyin' açıklaması Van Gölü için 100 milyon liralık arıtma tesisi YÖK'ten görevlendirmelere ilişkin yönetmelik değişikliği Posof'ta eğitime kar engeli
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası