• BIST
  104.123
 • Altın
  145,814
 • Dolar
  3,4910
 • Euro
  4,1702
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
ABD Senatosu'nda: Türkiye'de rahatsız edici gelişmeler...
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda “ABD-Türkiye İlişkilerinde Öncelikler ve Zorluklar” başlıklı bir oturum düzenlendi. Oturumda Türkiye-ABD ilişkileri bağlamında 15 Temmuz sonrası süreç, S-400 alımı ve ABD-YPG ilişkisi ele alındı.
07 Eylül 2017 / 10:14

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda “ABD-Türkiye İlişkilerinde Öncelikler ve Zorluklar” başlıklı bir oturum düzenlendi.

Amerika’nın Sesi’nden Mehmet Toroğlu’nun haberine göre oturumda söz alan konuşmacılar ve senatörler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarına ve özellikle de 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hayata geçirilen uygulamalara sert eleştiriler yöneltti. Senatörler, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alma planlarına da tepkilerini dile getirdi ve bunun Rusya’ya yaptırımların ihlalini de oluşturabileceğini söyledi.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker, Türkiye’nin Kore Savaşı’nda Amerika’yla birlikte savaşması ve NATO’ya katılmasından bu yana Amerika’nın güçlü bir müttefiki ve önemli bir ortağı olduğunu ispatladığına ancak ilişkilerin her zaman “ABD’nin arzu ettiği kadar yapıcı olmadığını” dikkati çekti.

“Türkiye’de geçen yılki darbe girişiminden sonra hayata geçirilen baskıcı ortama” işaret eden Corker, bir yıla yakın süredir hapiste tutulan Amerikalı rahip Andrew Brunson dahil “masum” Amerikalılar’ın da bu ortamın kurbanı olduğunu söyledi.

KOMİSYON BAŞKANI: “BIRAKIN YAŞAMAYI TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETMEK BİLE BİR SORU İŞARETİ”

Corker, “Onun (Brunson’ın) görmeye devam ettiği kötü muamele, çok şeyi ortaya koyuyor ve bırakın yaşamayı Türkiye’yi ziyaret etmenin bile güvenli olup olmadığı konusunda ciddi sorular uyandırıyor” diye konuştu.

Erdoğan’ın uluslararası boyutta da müttefiklerle ters düştüğünü belirten Corker, Türkiye’nin Rusya’dan NATO sistemleriyle uyumlu olmayan hava savunma sistemi alma planlarını örnek gösterdi.

“TÜRKİYE’NİN BİZE KARŞI DEĞİL BİZİMLE BİRLİKTE ÇALIŞMASINA İHTİYACIMIZ VAR”

Komisyonun en kıdemli Demokrat senatörü Ben Cardin de konuşmasının başında, Türkiye’nin ABD’nin kritik önemde bir ortağı ve NATO müttefiki olduğuna işaret etti.

IŞİD’e karşı savaş, Suriye’de iç savaşın sona erdirilmesi, mülteci akınıyla başa çıkma, İran’a karşı koyma, NATO’yu güçlendirme, Rusya’nın Avrupa’daki eylemleriyle mücadele, ekonomik ortaklık gibi konulara atıfta bulunan Cardin, “Türkiye’nin bize karşı değil bizimle birlikte çalışmasına ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

Ancak, son zamanlarda Türkiye’de “çok rahatsız edici” gelişmelerin olduğunu kaydeden Cardin, “Başarısız darbe girişiminden bu yana Türkiye’deki yönetimin çok rahatsız edici adımlar attığını gördük” diyerek, OHAL altında “Türk liderlerin baskıcı uygulamaları ve insan hakları ihlallerini” eleştirdi.

Türkiye’de 15 Temmuz’dan sonra özel mülklere el koyulması, devlet memurlarının görevden alınması, gözaltılar gibi gelişmelere değinen Cardin, Anayasa referandumuna da değindi. Cardin, “Türkiye bir demokrasi ancak Anayasa referandumunu nasıl idare ettiğine baktığınızda, demokratik bir ülkenin standartlarını karşılamadı. Özgür ve adil bir referandum değildi. Kaygılarımız var. Türkiye halkı, demokratik kurumlarını koruyacak liderleri hak ediyor” diye konuştu.

ABD'DE S-400 RAHATSIZLIĞI

Cardin de Türkiye’nin Rusya S-400 satın alma planına tepki göstererek, bunun da bir diğer “rahatsız edici” gelişme olduğunu söyledi. Demokrat senatör, “Eğer bu satış ilerlerse, öyle görünüyor ki bu, Rusya-İran-Kuzey Kore yaptırımları yasasının 231’inci maddesinin olası ihlalini oluşturur” uyarısında bulundu.

Cardin ayrıca, Trump yönetiminin bir an önce, Afganistan’a atanan Ankara Büyükelçisi John Bass’in yerine atama yapması gerektiğini söyledi.

Corker ve Cardin’in konuşmalarının ardından, oturuma konuşmacı olarak davet edilen Council on Foreign Relations adlı düşünce kuruluşu uzmanı Steen Cook ve Harvard Kennedy Okulu’ndan Amanda Sloat söz aldı.

“ABD’Yİ YPG’YLE ÇALIŞMAYA ANKARA MECBUR BIRAKTI”

Cook, Türkiye’nin YPG konusundaki tezinin meşru olduğunu söyledi ancak Ankara’nın “IŞİD’e karşı savaşta ABD’yle işbirliği yapmayı başta reddederek, ABD’yi bu grupla birlikte çalışmaya itmede önemli rol oynadığını” savundu.

Türk yetkililer ve medyadaki Amerikan karşıtı atmosfere işaret eden Cook, Amerikalı yetkililerin rahatsızlıklarını özelde dile getirip kamuoyu önündeyse “tatlı dil” kullanma politikasının işe yaramadığı görüşünü dile getirdi.

COOK’TAN ‘ABD NE YAPMALI?’ KONUSUNDA 5 MADDE

Cook, “Bu bağlamda, ABD, özellikle de Kongre’nin önünde, Türkiye’nin, demokratik olarak gerilemesi, Amerikalılar’a muamelesi ve ABD’nin çıkar ve hedefleriyle bağdaşmayan dış politikasından Washington’ın rahatsızlık duyduğunu farkına varmasını sağlamada bir fırsat var” dedi. Cook bunun nasıl yapılabileceğine ilişkin şu maddeleri sıraladı:

“-Denetim Dairesi’ne ABD-Türkiye ilişkilerinin değeri hakkında bir çalışma yürütmesi için talimat verilmesi,

-Savunma Bakanlığı’ndan İncirlik Hava Üssü’nden ayrılmanın ya da bazı faaliyetlerinin bölgedeki diğer tesislere kaydırılmasının bedelleri ve modellerini araştırması ve bu çalışmanın sonuçlarını da kamuoyuyla paylaşmasının istenmesi,

-Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye seyahat uyarısını gözden geçirmesinin talip edilmesi,

-Türkiye’nin pahalı, yüksek teknoloji ürünü silahların geliştirilmesi ve satın alımı süreçlerine katılmasına kısıtlamalar getirilmesi,

-Türk yetkililerin (Gülen’in iade süreci ve Rıza Sarraf davası) Amerikan yargı sürecini siyasileştirme çabalarından kaçınması gerektiği yönünde kamuoyu önünde çağrı yapılması.”

“TÜRKİYE, KARMAŞIK VE ZORLU DA OLSA ABD AÇISINDAN STRATEJİK BİR ÜLKE”

Cook’tan sonra söz alan, Mayıs 2016’ya kadar Dışişleri Bakanlığı’nda Güney Avrupa ve Doğu Akdeniz dairesi müsteşar yardımcısı olarak görev yapan Amanda Sloat da, Türkiye’nin “karmaşık ve zorlu” bir NATO müttefiki olsa da Amerika açısından stratejik olarak önemli bir ülke olduğunu belirterek, Amerika’nın Türk hükümeti ve halkıyla temas halinde kalmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Sloat da darbe girişiminin şüphelilerini yakalamaya yönelik ilk çabaların sıklıkla tüm siyasi muhaliflere karşı “cadı avı”na dönüştüğünü savundu.

Bunun da “kırılgan bir devlet aygıtı ve paranoyak bir toplum” yarattığını kaydetti.

“TÜRKİYE’Yİ AVRO-ATLANTİK CAMİASINDA TUTMALIYIZ”

Tüm bu iç gelişmeler ve Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanan zorluklara rağmen, Türkiye’yle ilişkileri önemli çapta kısmanın bir hata olacağı uyarısında bulunan Sloat, “Türkiye’yi Avro-Atlantik camiasında tutma çabalarının sürdürülmesi” gerektiği mesajını verdi.

TÜRKİYE AMERİKALI TUTUKLULARI “PAZARLIK UNSURU” OLARAK MI KULLANIYOR

Toplantının soru-cevap bölümünde, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alma planlarına dair bir senatörün sorusu üzerine Cook, Amerika’nın, Türkiye’ye bu hareketinin sonuçları olacağını net olarak belirtmesi gerektiğini söyledi.

Sloat, Demokrat Senatör Jeff Merkley’nin bir sorusu üzerine, Başkan Trump’ın Türkiye’deki Anayasa referandumundan hemen sonra Erdoğan’ı arayıp tebrik etmesini “talihsiz bir görüşme” olarak niteledi.

Demokrat senatör Chris Coons’un, “Türkiye’de neden bu kadar fazla Amerikan vatandaşının tutuklandığı” sorusu üzerine her iki konuşmacı da, Türkiye’nin bu kişileri “diplomatik tehdit ya da pazarlık unsuru” olarak kullanıyor olabileceği görüşünü dile getirdi. Hatta Cook daha ileri giderek, bu kişilerin “rehine” olarak da adlandırılabileceğini savundu.

 

Bu haber 745 kez okudu
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya Kategorideki Diğer Haberler
Alman medyasında genel seçimin 'acı' yankıları
Alman gazeteleri, dün ülkede düzenlenen ve dördüncü kez Merkel'in zaferiyle sonuçlanan genel seçim için, "acı zafer" ve "tarihi kayıp'' gibi ifadelerini kullandı
ABD'den 8 ülkeye yeni seyahat kısıtlamaları
ABD yönetimi; İran, Libya, Somali, Suriye, Yemen, Çad, Kuzey Kore ve Venezuela'dan ABD'ye gitmek isteyenlere sıkı güvenlik kontrolleri ve kısıtlamalar getiren yeni kararını açıkladı.
Almanya'da Nazilerin oyları arttı
Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) yüzde 32.7, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 20.2, Sol parti (Die Linke) yüzde 9, Yeşiller Partisi (Grüne) yüzde 9 ve "Naziler" olarak bilinen aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AFD) yüzd
Rusya: Suriye'nin bölünmesine asla izin vermeyiz
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Suriye'nin bölünmesine asla izin vermeyiz, Suriye'nin bölünmesi tüm Ortadoğu'yu etkiler" dedi.
Sığınmacı ölümleri 4 bini aştı
Birleşmiş Milletler (BM) üst üste 4 yıldır dünya genelinde hayatını kaybeden sığınmacıların sayısının 4 bini aştığını açıkladı.
Facebook'tan, Rusya’nın seçime müdahale verileri
Facebook, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesine ilişkin verileri Kongre’yle paylaşacak
BMGK'dan referandum uyarısı
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin referandum kararına ilişkin uyarıda bulundu.
Merkel'den tehdit: Gerekirse Türkiye'ye baskıyı artırırız
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile ekonomik ilişkilerin sınırlandırıldığını, gerekirse ekonomik baskının daha da artırılabileceğini söyledi.
Çad'da kolera salgını: 120 ölü
Çad Sağlık Bakanlığı, ülkenin doğusunu etkileyen salgında ölü sayısının arttığını duyurdu.
Fransa'da gazeteler basılmadı
Fransa'da çok sayıda sendikanın çalışma yasa tasarısına karşı grev kararı almasından sonra ülkede yayımlanan günlük gazetelerin basım ve dağıtımı yapılamadı.
AB, BM'de reform istiyor
AB Konseyi Başkanı Tusk, "AB, şu anda masada olan BM'de reform yapılmasına ilişkin görüşleri asgari gereklilik olarak görüyor." dedi.
ABD'den Kaspersky'e yasak
ABD Senatosu Kaspersky'e ait ürünlerin, federal yönetim tarafından kullanılmasını yasakladı
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Hakkari'de 31 bölge 15 gün yasak! PTT personel alımını durdurdu Yüksekova'da 66 Çiftçiye 396 Düve Hibe Edildi 'Koltuklar kirlenmesin' diye ayakta yolculuk yaptılar Ege Denizi'nde 4 büyüklüğünde deprem PAKURD Genel Başkanı'na hapis cezası Dışişleri'nden Türkiye vatandaşlarına Maria kasırgası uyarısı Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 20 bin öğretmen atanacak Adıyaman'da çapa makinesi devrildi: 14 yaralı Artık kazaya karışan otobüs şirketlerinin isimleri gizlenmeyecek
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası