• BIST
  116.531
 • Altın
  158,593
 • Dolar
  3,7404
 • Euro
  4,4932
 • Mobil Sayfamız
 • Facebook Sayfamız
 • Twitter Sayfamız
 • Google Plus Sayfamız
 • RSS Servisimiz
 • Android Uygulamamız
 • iOS Uygulamamız
ABD,"PYD'ye karşılık HPG'nin lağvedilmesi, PKK liderlerinin vurulmasını" önerdi iddiası
İddiaya göre ABD'nin önerisi şu; Türkiye, PYD bölgesini kabul etsin. Türkiye’de faaliyet yürüten HPG de, silah bırakıp Türkiye’ye gelmek yerine kendini lağvederek örgütün İran kolu olan PJAK’a dahil olsun. İtiraz eden PKK liderleri tasfiye edilsin.
30 Ağustos 2017 / 12:32

Serbestiyet yazarı Cengiz Kapmaz, "ABD’nin yeni PKK projesi" başlıklı yazısında ABD'nin, PKK'nin Türkiye'de silah bırakması, silahlı kanadı HPG'nin kendini lağvetmesi ve PJAK'a katılması karşılığında Türkiye'nin PYD bölgesini kabul etmesi teklifi yaptığını yazdı. ABD Savunma Bakanı James Mattis’in son Ankara ziyaretinde de gündeme geldiği ileri sürülen öneriye göre, buna itiraz eden PKK liderlerine yönelik ABD destekli suikastlar yapılabilir.

Cengiz Kapmaz'ın yazısı şöyle;

PYD lideri Salih Müslim, bu ayın ilk haftasında sürpriz olarak nitelendirilebilecek bir demeç verdi; “Rakka operasyonundan sonra Türkiye ile ABD Kuzey Suriye için anlaşacak” dedi.

 

Demeci izleyen günlerde ABD’nin Adana Konsolosluğu yetkilileri, bölgedeki sivil toplum örgütü temsilcileri, kanaat önderleri ve siyasi aktörlerle çok yaygın ve kapsamlı bir görüşme trafiği başlattı. Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, hükümeti de dinlemek istediklerini, ancak hükümetin kendilerini kabul etmediğini belirtti.

 

Gelişmeleri daha heyecanlı hale getiren ilginç “hamle” Amberin Zaman’dan geldi. Zaman, Oslo benzeri bir sürecin yeniden başlatılması için Oslo aktörlerinin taraflarla görüşmeye başladığını iddia etti. 

 

ABD Kürt sorununda yeni bir insiyatif geliştirmek istiyor. Çünkü kendi çıkarları açısından, Kürt sorununun çözümsüz kalması artık sürdürülebilir değil. 

 

Türkiye engelini aşabilmek

 

ABD, Kuzey Suriye problemi ortaya çıkıncaya kadar Türkiye’deki çatışmalardan yarar elde edebiliyordu. Çünkü Türkiye, destek için büyük bir iştahla ABD’nin kapısını çalıyordu. ABD de “PKK yardımı” karşılığı istediğini alabiliyordu. 

 

Ancak çatışmalar artık benzer bir sonuç doğurmuyor. Türkiye, çatışmalı bir ortamda artık ABD’ye sığınmak yerine yeni ittifak eksenlerine yaslanıyor. Amerika da artık Türkiye’den ziyade Kürtlerle stratejik ortaklık ilişkisi kuruyor.

 

Bir de şu realite var: Amerika Türkiye’yi istikrarsızlaştırarak zorla yanına almanın mümkün olamayacağını gördü. Bu yüzden Türkiye’yi istikrarlaştırıp gönüllü olarak yanına almada karar kılmış olabilir. 

 

Amerika’nın Kürt sorununda Türkiye’yi memnun etme arayışının temelinde, geçen yazımda da ifade ettiğim gibi, Doğu Akdeniz var. ABD’nin küresel dengeleri etkileyecek bu coğrafyada istediğini elde edebilmek için Kuzey Suriye’ye istediği nizamı vermesi, bunun için de Türkiye engelini aşması gerekiyor.

 

PKK silah bıraksın, PJAK’a katılsın

 

Halihazırda ABD’nin Türkiye’nin önüne koyduğu, biri resmi diğeri gayri resmi olmak üzere iki öneri var. İlk öneri zaten 2007 yılından itibaren bilinen ama bir türlü pratikleştirilemeyen bir niyete dayanıyor. Özünü Bush yönetiminin şekillendirdiği bu öneri, PKK liderlerine suikast düzenlenmesi esasına dayanıyor. Öneri ABD Savunma Bakanı James Mattis’in son Ankara ziyaretinde bir kez daha masaya getirildi. Mattis gibi bir askeri strateji dehasının, Türk güvenlik elitinin bu öneriyi tebessümle karşılayacağını tahmin etmemesi mümkün değil. 

O yüzden Amerika’nın Kürt sorunu çözümünde gündeme getirdiği resmi öneriye değil, resmi öneriyle birlikte oyun kurma elastikiyeti sağlayan gayri resmi öneriye bakmak ve odaklanmak gerekir. Bazı aktörler, kanaat önderleri ve istihbarat kanalları üzerinden Ankara’ya “hissettirilen” gayri resmi öneri şu:

 

“Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki oluşumu kabul etsin. PKK’ye verilecek bu tatmin edici ödül karşılığı, biz de Türkiye’de silah bırakması için PKK üzerinde etkili olmaya çalışalım. Türkiye’de faaliyet yürüten HPG de, silah bırakıp Türkiye’ye gelmek yerine kendini lağvederek örgütün İran kolu olan PJAK’a dahil olsun. İmralı da bu yönde teşviklerde bulunsun.”

 

Peki, PKK yönetimi bu öneriye “hayır” derse ne olacak? Amerikalılar ona da şöyle bir çözüm öneriyorlar: "Birlikte, bu öneriye karşı çıkacak PKK liderlerini etkisiz kılıp tasfiye edecek yol ve yöntemler arayalım. Böylesi bir ihtimal PKK-PYD ayrışmasına da imkan sunar."

 

Kaygılar ve fırsatlar

 

Henüz net olmamakla birlikte ABD’nin PKK’nin Türkiye’de silah bırakma şartına bağladığı Kuzey Suriye oluşumu üç bölge, altı kanton esasına dayanıyor ve şu anlama geliyor: Kobani’den Afrin’e, Türkiye sınırı boyunca bir KCK-PYD koridoru oluşacak. 

 

Bu öneri Ankara’nın koridor kaygılarını giderecek gibi görünmüyor, çünkü böyle bir yapılanma Türkiye için kuşatma ve içeriyi etkileme sonuçları da yaratabilir.

 

Ancak Ankara, kendi içinde özerk, birleştirilmemiş üç kanton esaslı bir yapılanmaya, Türkiye’ye güvenlik ve asayiş etkisi sıfıra inmek kaydıyla evet diyebilir. En azından hava bu yönde.

 

Gene de, Kuzey Suriye hattının ne şekilde yapılandırılacağı, bu yapılandırılmada kimin eğemen kılınacağı ABD ile Türkiye arasında henüz netleştirilmediği için, proje henüz Ankara’da olumlu bir yanıt bulabilmiş değil.

 

Projenin önünde çok ciddi bir psikolojik engel daha var. Ankara PKK’ye güvenmiyor. Çünkü defalarca müzakere masasına oturttuğu PKK’nin, her seferinde “fırsatçılık” yaparak masadan kalktığını düşünüyor. Bu durum Ankara üzerinde travma etkisi yaratmış görünüyor. Ankara, yarın öbür gün ortaya çıkacak yeni bir “fırsat”ta PKK’nin yeniden aynı tutumu takınmayacağından emin olmak istiyor, ama olamıyor.

 

Ayrıca, Amerika'nın gayri resmi önerisini zaman kazanmak için yeni bir taktik olarak tanımlayan; “PKK askeri müzakere yöntemini deneyerek sonuç elde etme yoluna başvurdu; o zaman sonuçlarına da katlansın” diye düşünen pek çok insan var, güvenlik bürokrasisi içinde.

 

Ben Kürt sorununda yaşadığımız günleri, havalanmak üzere olan kuşların yarattığı kaosa benzetiyorum. Kaosun düzene evrilmesini güç dengeleri belirleyecek.

SERBESTİYET

Bu haber 1830 kez okudu
Etiketler :
ABDden
YORUM YAZ
UYARI: Haberler ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik eden yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorum - Analiz Kategorideki Diğer Haberler
Kuraklığın lafı yetti gıda fiyatları artıyor
Hükümet, gıda fiyatlarını düşürmek için kırmızı et, hububat, bakliyat gibi birçok üründe gümrük vergilerini düşürdü. 2018'de beklenen kuraklık, ramazan ayının hasat öncesine denk gelmesi özellikle yılın ilk yarısında gıda fiyatlarının artıracak gibi.
Adı Resmi Gazete’de yayınlanmış ama kimsenin tanımadığı bir adamın hikayesi...
"Başına gelenlerle kimsenin ilgilenmediği, bu kadar kritik günlerden geçerken de mağduriyeti kimsenin umurunda olmayan bu ülkenin sıradan bir genç vatandaşı o. Adı Resmi Gazete’de çıkmış olmasına rağmen..."
ABD’nin YPG yatırımı ve Afrin denklemi
ABD’nin yeni adımı YPG’nin bir örgüt formatından çıkarılarak bir orduya dönüştürülmesi anlamına geliyor. Bu hamle birkaç katmanda Suriye’nin ve bölgenin geleceğini etkileyecek bir mahiyete sahip.
Mısır'daki siyasi idamları durdurmak için somut adımlar atabilmek
İhvan'ın tutuklu liderleri ve onların aileleri kendi sınavlarını başarıyla vermekteler. Ancak, hür dünyanın(!) yöneticileri, önderleri, aydınları, gazetecileri ve aktivistlerinin Mısır’daki idamlarla ilgili sınavlarını başarıyla verebildiğini söylemek mü
Ortadoğu yazarı: Biz muhalefetteyiz ama fikrimiz iktidarda
MHP'nin yayın organı Ortadoğu yazarı Yıldıray Çiçek "MHP bugün fikrinin iktidarını yaşamaktadır. Düşman cephesinin çıldırması da bu yüzdendir" dedi.
Bu hukuki ihtilafa bakacak bir merci yok
"Yerel mahkeme Anayasa Mahkemesi’ne “Görev gaspı yapıyorsun” derse, bu ihtilafa bakacak daha üst bir mahkeme yok! Çünkü Anayasa Mahkemesi’nin kararları “kesin ve bağlayıcı”dır. Aksi düşünülmediği için bir merci tayin edilmemiştir"
Adaletten sinyal bekleyenler...
"Eğer, bu konuda yeni bir içtihad ve kriter geliştirilmezse, müphemlik ortadan kaldırılmazsa “güçlü olanlar ya da güçlü tanıdıkları olanlar kurtuluyor” gibi şikayetler de bitmez."
Avrupa - Türkiye - Ortadoğu: Kim dönüşüyor, kim dönüştürüyor?
Mültecilerden radikalizme, başarısız devlet deneyimlerinden ekonomik darboğaza kadar Avrupa'nın komşu bölgelerinde yaşanan meseleler Avrupa'daki siyasal manzarayı dönüştürüyor, toplumsal kaygıları çok ciddi manada kaşıyor.
Bilmediğiniz şeyler var!
"Herhalde hiç kimse bize MHP ve Devlet Bahçeli’nin niyet konusunda ‘’Bilmediğiniz şeyler var’’ diyemez. Biz hem MHP’yi hem de Devlet Bahçeli’yi gayet iyi biliyoruz. Burada bilmediğimiz aslında AK Parti’nin ne istediğidir?"
Selvi: AİHM, Türkiye'yi Avrupa Konseyi'ne taşıyabilir
Selvi, AYM'nin tutuklu gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında verdiği 'hak ihlali' kararının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) de çıkabileceğini ve " AİHM’nin Türkiye’yi, Avrupa Konseyi’ne taşıması tehlikesinden söz ediliyor" dedi
ABD’nin Suveyş Krizi nerede ne zaman yaşanacak?
"Tarih, her imparatorluğa galip gelmiş bir “süper güçler” mezarlığıdır aynı zamanda. ABD’nin de yükselebileceği zirveyi gördüğünü ve fizik kanunun gazabına uğrayacağı konusunda şüphe yok. İngiltere’nin hangi dönemini yaşadığı da baktığınız yere göre deği
HDP'de 'Kürt mü olsun Türk mü?' tartışması ve Ahmet Türk
"HDP'deki Türk-Kürt krizine, işkencelerden geçmiş, Kürt toplumunun belirli bir kesiminin güvenini almış, bunun yanında soyadı Türk olan bir ismin çözüm olarak sunulması da ilginç."
 • Güncel
 • Siyaset
 • Ekonomi
 • Eylem ve Etkinlikler
 • Dünya
Ehliyet sınavlarında 'tablet' dönemi başladı HDP'li Altan Tan hakkında 15 yıla kadar hapis istemi Hakkari'de kayak keyfi Kısmen buz tutan Gölcük Gölü havadan görüntülendi Kanal İstanbul'un güzergahı resmen belli oldu Emniyet Özel Harekat Daire Başkanlığı kaldırıldı Bozdağ'dan 'Mor Beyin' açıklaması Van Gölü için 100 milyon liralık arıtma tesisi YÖK'ten görevlendirmelere ilişkin yönetmelik değişikliği Posof'ta eğitime kar engeli
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
YAZARLARIMIZTÜMÜ
ÇOK OKUNANLAR
  GAZETELER
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak
  Güneş
  Öğle
  İkindi
  Akşam
  Yatsı
  Haksöz Haber Radyo Selam | Tevhidin Adaletin ve Özgürlüğün Sesi
  © Copyrigth 2015 yonelishaber.com tüm hakları saklıdır.
  Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır ve linklerin sorumluluğu alınmaz. Yazılım ve Teknik Destek : AmdYazılım
  • Rss Servisi
  • Google+ Sayfası
  • Twitter Sayfası
  • Facebook Sayfası